לפיד הפיל החברה לישראל: צנחה ב-6% ומחקה 1.2 מיליארד ש'

גם מניית כיל צנחה בכ-4% במחזור ענק של 145 מיליון שקל - 16.3% מהיקף המסחר היומי בבורסה ■ מניות סלקום עלתה ב-4% ואלביט מערכות הוסיפה 5% ■ מניית שמן זינקה ב-10.4%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המסחר בבורסת תל אביב התנהל רוב שעות היום בעליות שערים של עד 0.6%, על רקע המגמה החיובית אמש בוול סטריט והבוקר באסיה. אולם, בשעת המסחר האחרונה העליות התמתנו, על רקע החלטתו של שר האוצר הנכנס יאיר לפיד להקים ועדה לבחינת זכויותיה של המדינה במשאבי הטבע.

ההחלטה הביאה לירידה של 6% ו-4% בהתאמה במניות החברה לישראל וכיל, שמיתנו את עליות השערים במדד ת"א 25. בסופו של יום, מדד ת"א 25 עלה ב-0.25%, ומדד ת"א 100 התחזק ב-0.35%. מדד הבנקים עלה ב-1%, ומדד נדל"ן 15 התחזק ב-0.7% .מחזור המסחר הכללי עמד על 887 מיליון שקל.

החברה לישראל במרכז המסחר

מניית החברה לישראל, שנסחרה רוב שעות היום ביציבות יחסית, נפלה ב-5.9% בשעת המסחר האחרונה ומחקה 1.2 מיליארד שקל משווייה. הנפילה נבעה מהודעתו של שר האוצר לפיד, כי בכוונתו להקים ועדה ציבורית שתבחן מחדש את כל זכויות המדינה במשאבי הטבע שלה המנוהלים על ידי חברות פרטיות.

החברה לישראל מחזיקה ביצרנית הדשנים כיל, ובימים אלה מקדם בעל השליטה, עידן עופר, עסקה למכירת אחזקותיה של החברה בישראל בכיל לידי יצרנית האשלג פוטאש הקנדית. כיל משתמשת במימי ים המלח להפקת הדשנים, ונהנית מזה שנים מרווחים גבוהים.

על רקע ההחלטה, גם מניית כיל צנחה ב-3.85%, במחזור ענק של 145 מיליון שקל, וריכזה 16.3% מהיקף המסחר הכולל בבורסה. סך מחזור המסחר במניות החברה לישראל וכיל עמד כעל כ-160 מיליון שקל - כחמישית מהיקף המסחר הכולל.

מה שתרם לירידות במניית החברה לישראל היא כוונתה לפתוח בהסדר חוב נוסף בחברה הבת צים. המנכ"ל ניר גלעד הודיע אתמול בפגישה עם נציגות בעלי האג"ח כי החברה תפנה להסדר חוב נוסף.

"לצים יש חוב של 2.74 מיליארד דולר, מתוכם 1.46 מיליארד דולר לבנקים ו-892 מיליון דולר למחכירי אוניות", הסביר היום רונן מטמון, מנהל ההשקעות הראשי של אקסלנס גמל. "חובה של החברה לבעלי איגרות החוב מסתכם ב־391 מיליון דולר, החוב של מחזיקי אג"ח נחות ביחס לחוב לבנקים, ואינו מובטח בביטחונות כלשהם".

מניות בולטות נוספות

גם היום בלטו מניות סלקום ופרטנרעם עליות של 4% ו-1.6% בהתאמה. העליות דחפו את מדד התקשורת לעלייה יומית של 2.1%. אתמול זינקו שתי המניות עד 9% על רקע שמועות, שהתבררו כלא נכונות, כי המתחרה גולן טלקום נמצאת בקשיים. העלאת ההמלצה למניית סלקום ל"קנייה" על ידי בית ההשקעות אקסלנס תרמה אף היא לעליות.

אלביט מערכות עלתה היום ב-5%. החברה הודיעה שלשום כי תפרסם את הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון ב-8 במאי. אתמול פירסם בנק אגוד המלצתו למניה והעלה את מחיר היעד לחברה מ-40.4 דולר למניה ל-45.1 דולר למניה - פרמיה של 8.9% על מחיר השוק טרם העליות.

מניית כלכלית ירושלים ירדה ב-2.5% לאחר שדיווחה אתמול על היקף החשיפה שלה לקפריסין. חברת האחזקות שבשליטת אליעזר פישמן, מסרה כי היקף הסכומים המופקדים בחשבונות בנק קפריסיאיים עומד על 32 מיליון שקל עד 56.5 מיליון שקל (החברה עצמה וחברות שבשליטתה).

מניית טבע נסחרה בעליות קלות לאחר שמאז אמצע מארס איבדה המניה כ-8% משוויה. הירידה מיוחסת, בין השאר, לאישור ה-FDA ל-BG12 שפיתחה ביוג'ן לטיפול בטרשת נפוצה, המתחרה במוצר הדגל של טבע - הקופקסון. אתמול איבדה מניית טבע בניו יורק עוד 0.3%.

עוד בלטה במסחר מניית שמן, שזינקה ב-10.4% במחזור הגבוה פי שלושה מהממוצע היומי. בימים אלה מבצעת החברה את קידוח "ים 3". הקידוח, שהחל לפני כארבעה חודשים, נמצא כרגע בעיצומו ועתיד להסתיים בשלהי חודש מאי.באחרונה הפכה קבוצת הראל לבעלת עניין בחברה.

אחת מכל שלוש - בקשיים

אתמול חשף יו"ר רשות ני"ע, פרופ' שמואל האוזר, נתונים מדאיגים בנוגע להיקף החברות הנמצאות בקשיים אחד העם. על פי הרשות, אחת מכל שלוש חברות בבורסה נושאת הערת "עסק חי" או הפניה של רואי החשבון בנוגע למצבה הכספי של החברה, כלומר כשליש (30.4%) מהחברות נמצאות או עלולות להימצא בטווח הזמן הקרוב בקשיים תזרימיים.

על פי האוזר, חברה אחת מכל שבע חברות בבורסה נושאת הערת "עסק חי" לעומת אחת מכל 13 חברות נכון לחודש דצמבר 2008. כך, בעוד שבשנת 2008 51 חברות נשאו הערת "עסק חי", הרי שבשנת 2012 – 89 חברות נשאו הערה שכזו (גידול של 74%).

האוזר הסביר אתמול כי הנתונים ביחס לכמות הערות "עסק חי" והפניות תשומת לב הם נתונים מדאיגים, אך חשוב שיובאו בפני המשקיעים. "השקיפות היא אחת מנקודות החזקה של שוק ההון הישראלי. יש להקפיד לתת גילוי בזמן אמת למשקיעים כדי שיוכלו לכלכל את צעדיהם באופן מושכל, גם אם הגילוי אינו מאיר את מצבה הכספי של החברה באור חיובי".

השוק הסולידי

מדדי איגרות החוב הקונצרניותת, תל בונד 20 ,40 ,60 ותל בונד שקלי נסחרו בירידות קלות. בלטו במסחר איגרות החוב של מבני תעשייה (סדרה ח') שירדו ב-0.5% במחזור גבוה. האיגרות נסחרות כעת בתשואה נמוכה של 2.8%.

חברת הנדל"ן רבד מסרה הבוקר כי בשלב המוסדי של הנפקת איגרות חוב שביצעה אתמול נרשמו ביקושים של מעל 120 מיליון שקל - פי 3 מהיקף איגרות החוב המוצעות למשקיעים המוסדיים (בכ-44 מיליון שקל). בסך הכל, מתכוונת רבד לגייס במסגרת ההנפקה כ-55 מיליון שקל.

איגרות החוב הממשלתיות נסחרו בין עליות לירידות שערים. איגרת חוב שקלית (אינה צמודה למדד) של ממשלת ישראל ירדה ב-0.3%, ועלתה לתשואה של 3.8%. איגרת חוב צמודה לתקופה דומה עלתה ב-0.05% וירדה לתשואה של 1.7%.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםמדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker