מחוויותיו של סוחר ביטקוין: כך התחלתי לסחור במטבע הוירטואלי

אופיר דותן קנה כמה מאות ביטקוינים לפני כשנה במחיר של 14 דולר. דותן: "זו אינה בועה. זה מטבע עם פוטנציאל עצום"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

"לפני כמה חודשים הייתי צריך לחתום על צ'ק ופשוט לא מצאתי עט בבית", אומר אופיר דותן יועץ טכנולוגי וסוחר ביטקוין חובב. "הייתי צריך לכתוב פתק לדוור וגיליתי שמיומנות הכתיבה כבר מסובכת לי".

דותן (36) הוא יועץ טכנולוגי עצמאי שפותר בעיות מחשוביות בארגונים. הוא יודע לייעל מערכות מחשב, למנוע קריסות של שרתים ולהגן על מערכת מחשב ארגונית מפני פריצות. בקיצור, דותן חי ונושם את העולם הווירטואלי כמעט בכל דקה.

אופיר דותן

בעקבות ההתעסקות הטכנולוגית היומיומית גילה דותן ברשת את מטבע הביטקוין. היה זה לפני כשנה וחצי. "באפריל 2012 נסחר הביטקוין במחיר של ארבה דולרים. בתוך חודשיים הוא עלה לשבעה דולרים ואחרי שבועיים נוספים הוא זינק ל-15 דולר. אמרתי לעצמי: ‘אתה חייב להשקיע בדבר הזה', מספר דותן.

"תחילה העברתי כסף לחו"ל. למזלי, ממש באותו יום הביטקוין צנח מ-14 דולר לשבעה דולרים. ראיתי את הנפילה ונרתעתי. חשבתי שזו השקעה מסוכנת מדי. אחרי כמה חודשים הביטקוין חזר לרמה של 14 דולר, וקניתי כמה מאות של מטבעות. נכון לעכשיו, עוד לא מכרתי". דותן אינו רוצה לגלות כמה הרוויח בינתיים, אבל מדובר ברווח של כמה עשרות אלפי דולרים.

קל לסחור במטבע?

"כיום זו עדיין בעיה. צריך להעביר כסף ליפן, וזה מקשה מאוד על מי שרוצה להשתמש במטבע. העלויות של העברת כסף לחו"ל גבוהות, ולא כדאי להעביר סכומים קטנים. לכן זהו מטבע שפעילים בו בעיקר סוחרים מומחים".

נראה כי האנשים שאימצו לחיקם את הביטקוין הם "גיקים של מחשבים" או אנשים בעלי אופי אנרכיסטי. כמה מהם עשו זאת מסיבות אידיאולוגיות ובמחאה נגד מערכת הבנקאות המסורתית. דותן רחוק מהדימוי הזה. הוא לא "גיק" ולא אנרכיסט.

לדבריו, המטבע החדש מצליח, מכיוון שהוא מייעל העברת כספים בין אנשים וגופים מסחריים.

"לצערי, לביטקוין יצא שם רע. אנשים רבים חושבים שהוא משמש להלבנת כספים, סחר בסמים ושאר הדברים הלא חוקיים. כך אכן זה היה בהתחלת דרכו, והסיבה פשוטה: אנשים בעלי מניעים קרימינליים מחפשים ומוצאים דרכים להעביר כסף בצורה לא חוקית. מכיוון שביטקוין מאפשר סחר אנונימי הוא מתאים למטרות שלהם. השוק האפור אינו המטרה, ולא לשם כך נוצר הביטקוין. כיום כבר ניתן להשתמש בו לכל דבר".

אבל זהו מטבע וירטואלי. מה מונע מאנשים לשכפל ולייצר אותו במחשבים שלהם?

"זה לא פשוט. האינטרנט היא רשת גלובלית. כדי להטות את הרשת לטובתך ולייצר יותר ביטקוינים אתה צריך כוח מחישוב של 51% מהרשת. זה מאוד מאוד יקר, ובפועל זו משימה בלתי־אפשרית. זה לא יהיה שווה את ההשקעה הגדולה הנדרשת. למטבע הזה יש תקרה עליונה של 21 מיליון יחידות. בכל יום מיוצרים כ-3,600 ביטקוינים. בעוד ארבע שנים הייצור יירד לחצי, ולאחר מכן שוב פעם בחצי. האלגוריתם שמייצר אותו יודע להקטין את הייצור שלו".

מזווית הראייה שלנו זה נראה כמו בועה.

"אני לא מאמין שאנחנו בבועה. הביטקוין מתפתח כיום ברמת התשתיות. בעתיד יתפתחו יותר ויותר שירותים שרצים על גבי התשתיות שלו. הערך שלו עולה, מכיוון שפוטנציאל השימוש בו בעתיד עצום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום