בועה או בוננזה? |

הביטקוין זינק ב-1,800% מתחילת השנה לשיא של 234 דולר

תופעה חדשה ועוצמתית מתפתחת בימים אלה בשוק המטבעות: מטבע וירטואלי בשם ביטקוין שמטלטל את זירות המסחר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

ב-3 בינואר 2009, בסמוך לשיאו של המשבר הפיננסי העולמי, נולד במזל טוב מטבע חדש בעולם: ביטקוין ‏(Bitcoin‏). המיילד היה מתכנת מחשבים יפני בשם סאטושי נאקאמוטו. כך, על כל פנים כתוב בוויקיפדיה ובאתר הרשמי של המטבע. נאקאמוטו לא התראיין ולא הצטלם מעולם. לא ברור אם הוא כלל קיים, או שמדובר בקבוצת מתכנתים. יש הטוענים את המטבע הזה יצרה בכלל אחת מסוכנויות הביון בעולם. ואולם נאקאמוטו המסתורי הוא רק חלק קטן מסיפור הביטקוין.

ביום הראשון להנפקתו היה הביטקוין שווה 5 סנטים. ב–31 בדצמבר 2012 הגיע ערכו ל–13.45 דולר - פי 270 מערכו בהנפקה. אתמול בערב הוא כבר נסחר בשווי של 210 דולר והיום בבוקר הוא נסחר תמורת 234 דולר. המסחר היומי בביטקוין מסתכם בכמה מיליוני דולרים. היקף שווי מטבעות הביטקוין שבמחזור הוא 2 מיליארד דולר, ומספר המטבעות הוא 11 מיליון ‏(לפי האתר bitcoinwatch.com‏).

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

לפני כחודשיים רכש איש עסקים בארה”ב מכונית פורשה יוקרתית תמורת 3,000 מטבעות ביטקוין ‏(כ–40 אלף דולר אז‏). ואולם המדינה שבה היקף המסחר בביטקוין הוא הגדול ביותר היא רוסיה, ולא ארה"ב. האם מתפתחת כאן לנגד עינינו בועה פיננסית מטורפת חדשה? משחק פירמידה שישאיר משקיעים תמימים עם הפסדים צורבים? איש עדיין אינו יודע.

הביטקוין הוא מטבע וירטואלי. בעצם מדובר בנוסחה מתמטית מורכבת שהומצאה בידי נאקאמוטו ב–2008. בנובמבר 2008 פירסם נאקאמוטו בראשונה את המניפסט שלו ברשימת תפוצה של קריפטוגרפים ‏(אנשים שמתמחים בבנייה ופיצוח צפנים‏). איש לא הכיר את שמו קודם לכן. חיפוש שמו בגוגל לא העלה דבר, ואת כתובת ה–IP שלו אי היה אפשר לאתר. את 50 מטבעות הביטקוין הראשונים “כרה” נאקאמוטו בעצמו. כרה משורש המילה Mine ‏(מכרה‏), כמו מכרה זהב.

מאז 2010 איש בעולם אינו יודע היכן נמצא נאקאמוטו ‏(אולי חוץ מאימא שלו‏). היעלמותו התרחשה זמן קצר לאחר שאתר הדלפות המידע ויקיליקס החל לבקש תרומות באמצעות המטבע ביטקוין. אגב, משמעות המילה “סטושי” ביפנית הוא “חכם”.

איך בעצם מייצרים כיום ביטקוינים? מי אחראי לייצור המטבע הזה שמשגע את הספקולנטים בכל העולם? ואיך משתמשים בביטקוין כדי לקנות מוצרים?

מערכת המסחר בביטקוין מבוססת על קוד תוכנה חופשי, שמאפשר העברת תשלומי כסף אלקטרוני בין שני צדדים לעסקה בתוך רשת משתמשים, מבלי שיש צורך בתיווכו של מוסד פיננסי. “מטבעות” ביטקוין שנרכשים באמצעות כסף אמיתי במטבע אחר נשמרים כקובץ במחשב של בעל החשבון, ומאפשרים לו להעביר את הכסף האלקטרוני באמצעות תוכנת ביטקוין.

תופעת הביטקוין: בועה או משחק פירמידה? לאינטרנט הפתרונים

כדי להתחיל להשתמש בביטקוין יש להוריד ארנק וירטואלי בתוכנה חופשית שמתאימה לכל מערכות ההפעלה. לאחר מכן אפשר להמיר סכום כסף ראשוני ממטבע מוכר לביטקוין באתרים ייעודיים, או לקבל תשלומים בביטקוין עבור שירותים או מוצרים. אפשרות אחרת היא “לכרות” ביטקוין בעזרת תהליך מתמטי מורכב. כלומר, לייצר אותו לבד.

מזנק במהירות שיא

ככל שהתפרסם הביטקוין בעולם בחודשים האחרונים, צבר השימוש בו תאוצה. כיום יותר ממאה עסקים מקבלים את המטבע כאמצעי תשלום. באחרונה נוצר ביקוש עצום לביטקוין בעקבות קריסת מערכת הבנקאות בקפריסין. זאת גם אחת הסיבות לכך שערך המטבע זינק מתחילת 2013 פי 18. הזינוק הזה מעורר כעת חשש כי מדובר בעצם בסוג של משחק פירמידה או בועה. הכלכלן וזוכה פרס נובל, פרופ’ פול קרוגמן, כתב באחרונה כי הביטקוין עשוי להיות “תקן הזהב הווירטואלי החדש”.

כדי לייצר את הביטקוין דרושה אפליקציה בשם Bitcoin Miner. כל אחד יכול להתקין אותה במחשב האישי שלו, והחל מרגע ההתקנה המחשב מתחיל לייצר ביטקוין בקצב קבוע מראש בתהליך שכאמור נקרא “כרייה”.

מה בעצם מונע מכל אחד לייצר מאות או אלפי ביטקוינים ולהיהפך למיליארדר?

לבעיה זו מצא נאקאמוטו פתרון: המטבע אינו כפוף לגוף אחד, אין לו בנק מרכזי שאחראי עליו, הוא שייך לכולם, והוא לא של איש. ביטקוינים מועברים ישירות ממשתמש למשתמש ‏(P2P‏) ללא מתווכים כמו בנקים או חברות סליקה. ככל שמספר ה”מכרות” - מחשבים שמייצרים ביטקוינים - מתרבה, כך קטן קצב הייצור שלו. למה? כי כך קבע נאקאמוטו באלגוריתם הייצור שלו. כדי למנוע אינפלציה הוגבלה מערכת הייצור של הביטקוין. עד 2140 תוכל האפליקציה לייצר 21 מיליון מטבעות ‏(כיום יש 11 מיליון‏).

הראשונים שאימצו את המטבע החדש היו קהילות מקוונות של מתכנתים ואנשי מחשבים. לצדם התייצבו אתרי אינטרנט חתרניים, כמו ויקיליקס וקבוצת ההאקרים LulzSec, שקיבלו תרומות בביטקוינים. אליהם הצטרפו אתרי אינטרנט המאחסנים “ארנקים וירטואליים” ומגוון שירותים פיננסיים. עם ביטקוין אפשר לקנות כיום מוצרים רבים באתרי אינטרנט: גרביים, פרוות אלפקה ‏(בדיחה מקוונת שנהפכה לסמלו הלא רשמי של המטבע‏), משחקי וידיאו וארוחות במסעדות. באינטרנט יש כמה פלטפורמות מסחר שבאמצעותן ניתן לקנות ביטקוין ולסחור בו מול אנשים אחרים. הגדולה שבהן נקראת מאונט גוקס ‏(Mt Gox‏).

ותודה לקפריסין

מדוע זינק ערכו של הביטקוין בצורה כזו? הבסיס שמניע את מערכת הבנקאות הוא אמון. אמון בין אנשים ואמון בשמירת ערך המטבע בידי בנק מרכזי וממשלה. אם האמון יקרוס, מערכת הבנקאות תקרוס. בשנים האחרונות איבדו משקיעים רבים את האמון במערכת הבנקאות. הדבר בלט במיוחד בתקופת המשבר הפיננסי של 2008–2009, וחזר על עצמו עם משבר החובות בגוש היורו. הביטקוין מספק לכן סוג של חלופה למערכת הבנקאות. כרגע הוא עדיין זוכה לאמון.

מתכנתים ואנשי אינטרנט נלהבים להשתמש בביטקוין. המתכנת גאווין אנדרסן מניו אינגלנד רכש ב–2009 10,000 מטבעות ביטקוין ב–50 דולר ‏(ב–5 סנטים ליחידה‏) והקים אתר שבו חילק את המטבעות בחינם. לזלו היינס מפלורידה ביצע את העסקה הראשונה בתולדות המטבע. הוא הזמין שתי פיצות תמורת 10,000 ביטקוין ‏(כ–50 דולר‏). למעשה, הוא שילם בביטקוינים לאדם אחר בבריטניה, והלה הזמין עבורו את הפיצות באשראי. הקהילה הנלהבת כבר לא נזקקה בשלב הזה לנאקאמוטו.

הקהל השני שזיהה את הפוטנציאל הטמון בביטקוין הוא מלביני כספים. הם זיהו מיד את האפשרות להמיר כסף בלי פיקוח לנכס וירטואלי, ולאחר מכן לממש אותו לדולרים מרשרשים. הקהל השלישי שמגלה כיום עניין בביטקוין הוא סוחרי מטבע וספקולנטים. עם זאת, מבחינתם מדובר בפלטפורמת מסחר לא יעילה, שמחזורי המסחר בה עדיין קטנים. מחזור המסחר היומי בביטקוין נע סביב 30–50 מיליון דולר. בגלל המחזור הקטן ניתן להשפיע על מחירו של המטבע ו”לשחק עמו”. כיום אין עדיין דרך למכור את הביטקוין בחסר ‏(שורט‏), וכך למתן את העלייה בו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker