כסף רב מחכה שתמצאו אותו

שינויים בשוק הפנסיוני גרמו לכסף רב ללכת לאיבוד - כך תמצאו אותו

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
אסא ששון

איך קורה שכסף רב כל כך 
הולך לאיבוד?

בעשור האחרון עבר שוק החיסכון הפנסיוני בישראל שורת תהפוכות בחברות המנהלות את שלל המוצרים הפנסיוניים - גמל והשתלמות, פנסיה וביטוחי מנהלים. בעקבות מסקנות ועדת בכר ב–2005, מכרו הבנקים קופות גמל לבתי ההשקעות ולחברות הביטוח. בנוסף, משבר קרנות הפנסיה הגירעוניות בתחילת העשור הקודם הוביל למכירה של מרבית קרנות הפנסיה לחברות הביטוח. בשל כך ועקב מיזוגים ורכישות של קופות וקרנות פנסיה, שונו שמות של קופות וקרנות. שינויים אלה גרמו לאיבוד כספים.

צילום: בלומברג

סיבה נוספת היא מעברי דירה ושינוי מגורים. אם לקוח משנה את מקום מגרויו ולא מעדכן את הפרטים אצל החברות, נוצר פוטנציאל גדול לאובדן הקשר עם הלקוח. אותו הדבר במעבר בין מקומות עבודה, ובכלל זה עבודות קצרות ומזדמנות הנפוצות אצל צעירים וסטודנטים.

גורם משמעותי נוסף הוא מוות של של בני משפחה והעברה לא מרוכזת ומסודרת של נכסי הירושה. באוצר מקווים כי המסלקה הפנסיונית שהקמתה אמורה להסתיים בתוך כמה חודשים תאפשר לפתור חלק מהבעיות האלה.

  מי נהנה מהכספים הרדומים?

  לחברות הביטוח ובתי ההשקעות אין אינטרס שכספים אבודים יתגלו על ידי בעליהם. מבחינתן זוהי זכייה כפולה: הן נהנות מכל רגע שהכסף יושב אצלן ומניב דמי הניהול, והן גם לא צריכות לחשוש שיימשך החוצה או יועבר לגוף מתחרה.

  איך מוצאים את 
הכספים האבודים?

  על רקע חוסר הוודאות הזו, מתרבות חברות שמתמחות באיתור הכספים ומציעות לציבור את שירותיהן. כיום פועלות בתחום כשמונה חברות, ובהן קפיטל לי־הון ואתר "הכלכלן".

  החברות מבטיחות ללקוח לגבות שכר טרחה רק אם יימצאו כספים חדשים. עם זאת, במקרה שנמצאים כספים עמלת הטיפול שהחברות גובות גבוהה מאוד - 15%–25% מהכסף שהתגלה, כשלרוב יקחו החברות את הכסף מסכום הנטו שייכנס לחשבון הבנק של החוסכים.

  כלומר, אם יתברר כי בעת משיכת הכספים החוסכים צריכים לשלם מס, הוא לא ייחשב לצורך חישוב שכר הטרחה. לאנשים שנוחת עליהם יום בהיר אחד כסף שלא ציפו לו, זה בהחלט נראה כמו עסקה הוגנת, אבל צריך לזכור שמדובר בכספים השייכים לחוסכים ונצברו בעמל רב.

  איפה מרוכזים עיקר 
הכספים האבודים?

  ההערכה בשוק הפנסיוני היא שרוב הכספים האבודים נמצאים בחשבונות הגמל ובקרנות הפנסיה הוותיקות, שמנוהלות מחוץ להסדר ‏(אלה שלא מנוהלות בעמיתים ונרכשו על ידי גופים שונים‏). המוצרים האלה מאופיינים בגיל עמיתים ממוצע יחסית גבוה של 60. ככל שגיל העמיתים גבוה יותר, כך גדל הסיכוי שהכסף ייאבד. זאת, גם בשל הזמן הרב שהכסף התגלגל וגם בשל מפני שחלק גדול מאותם עמיתים כבר מתו, מה שמסבך עוד יותר את ההתחקות אחר החשבון.

  עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker