אנטרופי: אדרי-אל תסיים את 2014 בגירעון של עשרות מיליוני שקלים

האנליסטית נועה צבי: קשיים במימוש נכסים ובהכנסת שותפים עלולים להביא להסדר חוב במהלך 2013 ■ דירקטוריון אדריאל אישר באחרונה אפשרות לקבלת הלוואה של עד 30 מיליון שקל מבעלי השליטה ■ אדרי-אל: "למרות תחזיות שצפו שחורות, עד היום עמדה החברה בהתחייבויותיה במלואן וכך תמשיך בעתיד"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
ערן אזרן

חברת הנדל"ן אדרי-אל צפויה לסיים את 2013 באיזון תזרימי, בעוד שב-2014 תגיע לגירעון של עשרות מיליוני שקלים - כך קובעת האנליסטית נועה צבי מחברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי. עם זאת, צבי מדגישה כי קשיים במימוש נכסים ובהכנסת שותפים לפרויקטים של אדרי-אל, עלולים להביא את החברה לפריסת חובות או לגירעון תזרימי כבר במהלך ב-2013.

אדרי-אל, שנמצאת בשליטתו של גבי אדרי, סבלה באחרונה מקופת מזומנים שהידלדלה ומהירידה ביכולתן של חברות נדל"ן למחזר חובות. את 2012 סיימה החברה בהפסד של כ-18 מיליון שקל ובגירעון של כ-100 מיליון שקל בהון החוזר. החברה חייבת למחזיקי האג"ח מסדרות א' ו-ב' 340 מיליון שקל, כשנכון לסוף 2012 בקופתה 1.2 מיליון שקל בלבד.

גל סטאל, מנכ"ל אנטרופיצילום: דודו בכר

בעבודה פנימית שהוכנה עבור גופים מוסדיים שונים ושהגיעה לידי TheMarker, קובעים באנטרופי כי רמת המינוף הגבוהה של אדרי-אל והתזרים החלש מהנכסים המניבים שבבעלותה, ימשיכו להכביד על מצבה הפיננסי בשנים הקרובות. העבודה של אנטרופי הוכנה כחלק משירותי מחקר שהיא מעניקה למוסדיים בתחום אנליזות החוב, כחלק מיישום המלצות ועדת חודק.

לפני כחודש הפחיתה כבר S&P מעלות את דירוגה של אדרי-אל בשתי רמות ל-BB, רמה המוגדרת כבעייתית. בנוסף, הצמידה לדירוג אופק "שלילי", כך שתיתכן בקרוב הורדת דירוג נוספת. הורדת הדירוג נעשתה בין השאר על רקע העובדה שאדרי-אל מכרה חלק משני הנכסים העיקריים שלה - 50% משטחי מסחר בקניון דיזינגוף סנטר ו-25% מקניון קריית שמונה.

באנטרופי הדגישו שמכירת חלק מהאחזקות של אדרי-אל בנכסי הליבה פוגעת בתזרים השוטף, ולפיכך עשויה גם לפגוע ביכולתה לעמוד בהתחייבויותיה כלפי מחזיקי אג"ח א'. בדומה להערכת מעלות, גם באנטרופי צופים שאם לא תצליח למכור נכסים, החברה עשויה להיקלע למצוקת נזילות החל מהרבעון השני של 2014, עם מועד התשלום לסדרה א' (קרן של 18 מיליון שקל).

כעת, יחס החוב הפיננסי של אדרי-אל עומד על 77% (LTV), כשמרכיב האג"ח בחוב טיפס ליותר מ-80%. באנטרופי מציינים כי ביחס לשנת 2010, חל גידול ניכר במשקל החוב האג"חי של החברה, בעוד שהחשיפה של הבנקים מול החברה צומצמה משמעותית.

במטרה להגביר את אמון המשקיעים בה, נקטה באחרונה הנהלת החברה בכמה צעדים ובכללם מימוש שטחי המסחר, אישור הלוואות בהיקף של 30 מיליון שקל מבעלי השליטה, וכן העמדת ערבות אישית מטעם הבעלים לטובת קבלת אשראי בנקאי. כעת, סדרה א', בהיקף של 60 מיליון שקל שאינה מגובה בביטחונות, נסחרת בתשואה של 15%, בעוד שסדרה ב' הנושאת ביטחונות נסחרת בתשואה של 4%.

"עמדנו עד כה בכל התחייבויותינו"

מאדרי-אל נמסר בתגובה "החברה פועלת למעלה מ-20 שנה בתחום ייזום ופיתוח נדל"ן בישראל. החברה ממשיכה בפיתוח נכסיה החדשים בטבריה, כפר תבור, בניין האופרה ובית המגדלור בתל אביב וכן השבחה והגדלת ערך נכסיה הקיימים בדיזנגוף סנטר בת"א ובקרית שמונה.

"לחברה נכסים בעשרות מיליוני שקלים במיקומים מצוינים עם שוכרים איכותיים המאפשרים גמישות במימוש מעת לעת על פי צרכי החברה, בדיוק כפי שעשתה בשנים 2011-2012, וכן בתחילת 2013, בעסקה למכירת 50% מאחזקתה בדיזנגוף סנטר, ו-25% מקניון שמונה סנטר בקרית שמונה תמורת כ-175 מיליון שקל, המיועדים ברובם לפירעון סדרות האג"ח.

"כשם שעד היום, למרות תחזיות אנליסטיות שצפו שחורות מעת הפיכתה של החברה לציבורית בשנת 2007, עמדה החברה בהתחייבויותיה במלואן, כך תמשיך החברה לפעול לעמידה בהתחייבויותיה העתידיות באותו אופן. תשואת איגרות החוב סדרה ב' הנסחרת בתשואה של 4%-5% מצביעה על אמון המשקיעים בחברה ובהתנהלותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker