עודף רגולציה? סאפיינס עושה מזה כסף

חברת פתרונות התוכנה לחברות ביטוח מקבוצת פורמולה נהנית בשנים האחרונות מגאות עסקית ■ הכנסותיה צמחו פי ארבעה בחמש שנים, ומנייתה זינקה ב-330% ■ המנכ"ל, רוני על־דור: "אנחנו רוצים להיהפך לשחקן מוביל בתחום על ידי הגדלת פורטפוליו המוצרים ומספר הלקוחות"

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן פרוינד

אם תשאלו כל פעיל בשוק ההון העולמי מה מטריד אותו בשנים האחרונות, ודאי תקבלו את התשובה הבאה: עודף רגולציה. ואולם יש כאלו שנהנים לא מעט מחגורת הרגולציה שהולכת ומתהדקת. חברת סאפיינס הישראלית, המספקת פתרונות תוכנה לחברות ביטוח המאפשרות להן להסתגל לשינויים הרגולטוריים, היא אחת מהן.

ראיה לכך ניתן למצוא במניית החברה, הנסחרת במקביל בבורסות ת”א ונאסד”ק לפי שווי של 200 מיליון דולר. המניה רשמה עליית ערך של 60% בשנה האחרונה, ועלייה מרשימה של 330% בחמש השנים האחרונות. סאפיינס נהנתה בשנים אלה מההתחדשות הטכנולוגית שעברו חברות הביטוח בישראל ובעולם, לאחר שהחליפו את המערכות הישנות שלהן במערכות החדשות שלה. כתוצאה מכך, הגדילה סאפיינס את היקף הלקוחות שלה וההכנסות שלה פי ארבעה בחמש השנים האחרונות - ל–160 מיליון דולר ב–2012.

רוני על-דורצילום: עופר וקנין

נכון להיום החברה נשלטת על ידי קבוצת פורמולה של ענקית התוכנה הפולנית אסקו, מעסיקה יותר מ–750 עובדים בעולם, ומשרתת יותר מ–100 ארגונים פיננסיים בצפון אמריקה, באירופה, באסיה ובישראל. השוק שבו פועלת סאפיינס מקיף 11 אלף חברות ביטוח בעולם, המשקיעות ב–IT ‏(טכנולוגיית מידע‏) סכום מרשים של 53 מיליארד דולר בשנה.

סאפיינס פועלת בשלושה תחומי פעילות עיקריים: פתרונות תוכנה בתחום ביטוחי החיים והביטוח הכללי, המהווה 47% מסך הכנסותיה; פתרונות תוכנה לביטוחי משנה, ביטוחים שחברות הביטוח מבטחות אצל חברות אחרות, המהווה 33% מסך הכנסותיה; ושאר ההכנסות ‏(20%‏) מקורן בתחום המסורתי של סאפיינס, שהוא פתרונות תוכנה כלליים לפי דרישה של הלקוח.

התוכנות של סאפיינס מעניקות לחברות הביטוח פתרון לכל ניהול הפוליסה, מהצעת המחיר ועד ניהול הפוליסה מול הסוכנים והלקוחות. לקוחותיה של סאפיינס בישראל הן חברות הביטוח מנורה אליהו וכלל. השוק הישראלי מהווה 20% מהכנסותיה, והשאר מתחלק בחלקים שווים בין מדינות מערב אירופה לארה”ב.

זינוק של 60% בשנה

אחת התרומות העיקריות לגידול של החברה היתה מיזוג מוצלח שבוצע באוגוסט 2011 עם שתי חברות תוכנה העוסקות בפעילות דומה לשל סאפיינס: עידית ו–FIS. בנוסף, בימים אלה בוחנת החברה מהלך של גיוס הון משני בנאסד”ק בהיקף של 40 מיליון דולר במטרה להגדיל את קופת המזומנים שלה, שמכילה כיום 30 מיליון דולר, כדי לאתר רכישות של חברות נוספות. בעלי המניות של החברה - קבוצת פורמולה ‏(57%‏) וקרן ההשקעות KCPS ‏(10%‏) - גם הודיעו כי ימכרו עד 6 מיליון ממניות החברה בסכום מוערך של 30 מיליון דולר.

מהסדר חוב לשווי 
של 220 מיליון דולר

עד לפני שבע שנים נראה היה שסאפיינס הולכת ודועכת. החברה, שעסקה בפתרונות תוכנה מסורתיים לניהול מערכות מידע בארגונים, התקשתה לעמוד בהחזרי ההלוואות שגייסה באמצעות אג”ח בשוק ההון הישראלי, ולא הצליחה לייצב את שורת ההפסד בדו”חות שלה.

ישי דוידי, שהיה מושקע באותה עת בחברת פורמולה, שדרכה שלט גולדשטיין בסאפיינס, החליט לגייס לחברה מנכ”ל חדש. רוני על־דור, שהיה ממקימי חברת טי.טי.איי טלקום שהונפקה מאוחר יותר בבורסת נאסד”ק, היה הדמות המועדפת על דוידי וב–2005 מונה למנכ”ל החברה.

מאז שילשה החברה את שוויה. התפנית החלה ב–2007, אז הוביל על־דור את החברה להסדר חוב עם מחזיקי האג”ח, שעיקרו היה דחייה של התשלומים בשנה. בזמן הזה הצליח על־דור לייצב את החברה לרווח שנתי של 6 מיליון דולר, ובתום התהליך החברה נותרה ללא חוב - עד היום.

מה היה השינוי שהובלת?

“עשיתי תהליך של ריכוזיות בחברה. ריכזתי את כל הניהול תחתי ונאלצתי לפטר עשרות עובדים. מאוחר יותר התחלתי לטפל בכל פרויקט באופן אישי - תחומים לא רווחיים יצאו מהתמונה, ונכנסנו לתחומים רווחיים. הרגשנו שאין לחברה מספיק מוצרים כדי להיהפך לחברה מובילה בתחום. ואז, מאחר שסידרנו את מצב הפיננסי שלנו, החלטנו להתמקד ברכישות כדי להגדיל את פורטפוליו המוצרים שלנו. חיפשנו חברות טכנולוגיות שיש להן מוצרים טובים שאפשר למכור, וכך התחיל הרומן עם החברות עידית ו–FIS. העסקה היתה מורכבת מאחר שמדובר במיזוג של שלוש חברות”.

תוצאות המיזוג עם עידית ו–FIS התבטאו היטב בדו”חות הכספיים של החברה ל–2012. הרווח הנקי הוכפל לסכום של 11.7 מיליון דולר, בהמשך לרווח תפעולי של 12.1 מיליון דולר - שהוכפל אף הוא ביחס לשנה הקודמת.

מה תרם המיזוג?

“מוצרים חדשים ולקוחות חדשים. חברת עידית פתחה לנו את השווקים באנגליה והביאה מוצרים חדשים בתחום הביטוח הכללי. FIS הביאה תוכנות חדשות בביטוחי חיים. בנוסף, צימצמנו כוח אדם, איחדנו משרדים וחסכנו בעלויות תפעוליות”.

מהם מנועי הצמיחה שלכם?

“יש לנו מוצר חדש שפותח בשנתיים האחרונות - דסיז’ן ‏(DECISION‏). באה אלינו חברה קטנה בשם KPI עם הצעה איך לנהל חוקים ותנאים בצורה חכמה. כלומר, אם אתה לא מעשן ואתה בגיל מסוים, אז הפרמיה שאתה תשלם תהיה X. עכשיו אנו בונים שכבה מעל הבסיס הזה, שבעצם לקחה את המתודולוגיה של KPI ומיישמת את הרעיון שלהם לניהול מערכות משכנתאות. אבל חשוב להבין שהטכנולוגיה היא גנרית לניהול חוקים וניתן להשתמש בה לכל מערכת.

“המוצר שלנו מאפשר לחברות להכניס 800 חוקים לתוכנה בתוך שלושה שבועות. במצב רגיל לוקח לך חודש ימים להכניס 500 חוקים לתוכנה חדשה. עכשיו אנחנו עובדים על זה ממש כמו סטארט־אפ. קלטנו מומחית בתחום הפיננסים בארה”ב והתחלנו להתייעץ עם הבנקים.

“בחודשים הקרובים נחתום על חמישה הסכמים: הסכם גדול עם בנק אמריקאי, משהו בהיקף של 7 מיליון דולר, ועוד ארבעה בנקים נמצאים בקנה. אנחנו מתעתדים לעבור את ה–10 מיליון דולר בהכנסות בתחום הזה בשנת 2013. אני מעריך שהמוצר יהיה בערך 7% מהמחזור”.

יש לכם 30 מיליון דולר בקופה, ואתם מייצרים 15 מיליון דולר בשנה. מדוע לגייס?

“אנחנו מחפשים רכישות. אנחנו רוצים להיהפך לשחקן מוביל בתחום שלנו, ואנחנו רוצים לעשות את זה על ידי הגדלת פורטפוליו המוצרים ומספר הלקוחות שלנו”.

לאחרונה הודעתם על חלוקת דיווידנד של 6 מיליון דולר, איך זה מסתדר עם הגיוס?

“אני לא רואה בעיה עם חלוקה של דיווידנד. אין לנו כוונה מיידית לגייס חוב ואין לנו חוב קיים - לכן אין לנו סיכון. יש פה בעלי מניות שתמכו בחברה הרבה מאוד שנים וצריך לדעת לפצות אותם. בנוסף, הדבר יתרום לשיפור הנזילות של המניה, שסובלת מסחירות נמוכה”.

צופה גידול 
של 20% בהכנסות

עתידה של סאפיינס נראה ורוד. תעשיית הביטוח הענקית, המבוססת ברובה על מערכות ליבה מיושנות, צפויה לעבור בעשור הקרוב להתבסס על טכנולוגיות מתקדמות כמו מערכות החברה. “אנו מאמינים שסאפיינס ממוצבת היטב כדי להיהפך לאחד השחקנים הדומיננטיים בשוק זה לאורך זמן, בין היתר בזכות הגיוס המוצלח שביצענו ליותר מ–100 עובדים חדשים, השקעה במחקר ופיתוח והיצע של מערכות ליבה המתאימות לכלל מגזרי הביטוח”, אמר על־דור עם פרסום הדו”חות השנתיים.

תחזיתה של סאפיינס ל–2013 תומכת בטענה זו. החברה צופה כי סך הכנסותיה בשנה זו יגיעו ל–135 מיליון דולר - גידול של כ–19% לעומת סך הכנסות החברה ב–2012. היקף המזומנים ושווי המזומנים של סאפיינס, נכון ל–31 בדצמבר 2012, היה כ–30 מיליון דולר, וזאת לאחר רכישה עצמית של 5% מהון המניות, שהסתכמו בכ–7 מיליון דולר. ההון העצמי של החברה בתום 2012 הסתכם בכ–118 מיליון דולר, והיה כ–73% מסך המאזן של החברה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker