המעבר למקלט המס בלונדון יחסוך לעידן עופר מאות מיליוני דולרים במכירת כיל - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המעבר למקלט המס בלונדון יחסוך לעידן עופר מאות מיליוני דולרים במכירת כיל

מכירת כימיקלים לישראל עשויה להיות רווחית הרבה יותר לעידן עופר אם יחדל להיות תושב ישראל ויחסה בעקבות שייח’ים סעודים בלונדון ■ שיעור המס שישלם על דיווידנדים ורווחי הון ייחתך מ-32% ל-15%

120תגובות

“עידן עופר הוא איש עסקים גלובלי, וככזה הוא שוהה חלק ניכר מזמנו מחוץ לישראל” - כך הגיב דוברו של בעל השליטה בחברה לישראל על הידיעה בדבר כוונתו של עופר להעתיק את מקום מושבו ללונדון.

מקורבי עופר מסרו כי בנו מסיים את שירותו הצבאי וצפוי ללמוד בחו”ל, והעלו את ההשערה שלפיה, זהו המקור להחלטתו של עופר להעתיק את מקום מושבו. ואולם, נראה כי לעופר יש סיבה אחרת למעבר ללונדון, טובה לא פחות מאשר לימודיו של עופר ג’וניור או ההתקפות הבלתי־פוסקות של שלי יחימוביץ’ וחבריה. החברה לישראל בהובלת היו”ר אמיר אלשטיין והמנכ”ל ניר גלעד פועלים בימים אלה לקבל את הסכמתה של ישראל לאחת העסקות הגדולות בתולדות המשק - מכירת הבעלות בכימיקלים לישראל ‏(כיל‏) לפוטאש הקנדית שכבר מחזיקה ב–13.9% ממניותיה.

שווי שוק האחזקה של החברה לישראל בכיל ‏(52.3%‏) מגיע ל–8.8 מיליארד דולר, ומכיוון שחלקה של החברה לישראל בהון העצמי של כיל מסתכם ב–1.8 מיליארד דולר, העסקה עשויה להניב רווח הון של 7 מיליארד דולר לחברה לישראל. רווח זה הוא אירוע מס בקנה מידה שמצדיק תכנון קפדני כדי למזער את חלקה של מדינת ישראל ברווח שתרשום החברה לישראל ממימוש אחזקתה בכיל, ונראה כי זו בדיוק כוונתו של עופר.

בעקבות לבייב ואייזנברג

רויטרס

ד”ר אבי נוב, מומחה לדיני מסים ומיסוי בינלאומי, מסביר כי בדיני המס הבריטיים קיים משטר מס מיוחד המציע הטבות מס מהותיות למי שמוגדר - Resident Non Domiciled כלומר, תושב מדינה שאינו מתכוון להתאזרח. לדבריו, המושג Non Domiciled הופיע בחוקי המס הבריטיים, אבל לא הוגדר, ובכך פתח פתח לעשרות פסקי דין שנתנו פרשנות למושג. משטר מס זה, שנתון בשנים האחרונות לביקורת ציבורית גוברת מבית, הוא הסיבה לנהירה של שייח’ים סעודיים, אוליגרכים רוסיים וסתם טייקונים לבירה הבריטית.

אם עופר אכן יחליט לעבור ללונדון ולטעון למעמד של Resident Non Domiciled, הוא עשוי ליהנות מהטבות מס משמעותיות, שכן נישומים שנכללים בקטגוריה זו נהנים ממשטר מס טריטוריאלי. פירוש הדבר - ששלטונות המס הבריטיים ימסו רק את ההכנסות של עופר שהופקו מפעילותו העסקית בלונדון, בעוד עופר יהיה פטור ממס בבריטניה על דיווידנדים, רווחי הון וריבית שהופקו מחוץ לבריטניה, למשל רווחי הון שיצמחו לחברה לישראל ממכירת השליטה בכיל.

משטר זה יהיה נוח בהרבה לעופר מאשר שיטת המס הפרסונלית הנהוגה בישראל מאז 2003, ולפיה, המס מוטל על תושב המדינה ללא קשר למקום שבו הופקה הכנסתו. ואמנם לעופר קדמו רבים וטובים שהעתיקו את מקום מושבם ללונדון כדי ליהנות מהטבת המס: צבי מיתר ארווין אייזנברג ולב לבייב.

שלטונות המס אינם מוותרים בקלות על הכנסות מס. הטענה שעופר הוא תושב בריטניה ולכן אינו כפוף לחוקי המס בישראל, תצטרך לעמוד באמות מידה וחזקות הבוחנות היכן מרכז חייו. כך למשל עופר יצטרך להראות שהן בשנה הראשונה והן בשנה השנייה, שבהן הוא טוען כי כבר אינו תושב ישראל, הוא בילה פחות מ–183 ימים בישראל ובשלוש השנים האחרונות לא היה יותר מ–425 ימים בישראל, ולהראות מהו מקום האינטרסים הכלכליים הפעילים והמהותיים שלו ‏(לעניין זה תהיה, כנראה, רלוונטית העסקה שבה תקבל החברה לישראל מניות של פוטאש הקנדית בתמורה למניות כיל‏).

גם אם אכן עופר יצליח להוכיח שמרכז חייו בלונדון ושכבר אינו תושב ישראל לצורכי מס, צפויים שלטונות המס לדרוש ממנו מס יציאה. לדברי ד”ר נוב, לפי סעיף 100 א’ לפקודת מס הכנסה, נכסיו של אדם ייחשבו כאילו נמכרו יום לפני שחדל להיות תושב ישראל, ובפני עופר יעמדו שתי אפשרויות: האחת לשלם את המס במזומן, והשנייה - לדחות את תשלום המס עד ליום שבו יימכר הנכס בפועל.

לכאורה, למדינת ישראל צפויה הכנסה נאה בדמות תשלום מס בשיעור של 30% על הרווח שצמח לעופר מאחזקה במניותיה של החברה לישראל. ואולם בפועל דרכם של המזומנים לקופת המדינה צפויה להיות ארוכה ומפותלת, וייתכן שמרבית הכסף לא יגיע לעולם מכיסו של עופר לקופת המדינה.

ד”ר נוב אומר כי לפי סעיף 196 לפקודת מס הכנסה, מרגע שנחתם הסכם לאמנת מס בין מדינת ישראל למדינה כלשהי, כמו בריטניה, הרי שיהיה תוקף להסכם אמנת המס “על אף האמור בכל חיקוק”. כלומר, אמנת המס בין ישראל לבריטניה גוברת על החוק הישראלי, ומכיוון שבאמנת המס לא מוזכר, ולו במלה, נושא מס היציאה, הרי שייתכן מאוד שעופר יטען שמס היציאה אינו חל עליו. ד”ר נוב סבור שייתכן כי עופר יעלה טענה משפטית נוספת ולפיה, מס היציאה נוגד את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו שבו נקבע בסעיף 6 כי כל אדם חופשי לצאת מישראל. “האכיפה של מס יציאה - מזערית”, מסביר מומחה מס נוסף מדוע המס אינו איום של ממש מבחינתו של מי שמבקש להתרחק מידה הארוכה של רשות המסים ולחסות בצילו של מקלט מס.

חיסכון של 
300 מיליון דולר

העתקת מקום מושבו של עופר ללונדון במעמד של Resident Non Domiciled תאפשר לו ליהנות משיעורי מס מופחתים. לפי אמנת המס בין ישראל לבריטניה, אם החברה לישראל תחלק דיווידנד, ינוכה במקור מס מהדיווידנד שיקבל עופר בשיעור של 15% בלבד לעומת מס של 30%, אם היה ממשיך להיות תושב ישראל, ועוד מס יסף של 2% שחל מינואר 2013 על הכנסות גבוהות מ–800 אלף שקל.

עופר מחזיק בשרשור, באמצעות נאמנות ושתי חברות השוכנות במקלטי מס בליבריה ובאיים האנטיליים, ב-49.4% ממניותיה של החברה לישראל. אם אכן עסקת כיל–פוטאש תצא לפועל, ו-50% מהרווח ממנה תחלק החברה לישראל כדיווידנד, עשוי משטר המס הבריטי לחסוך לעידן עופר תשלום מס של 300 מיליון דולר; אפשרות זו והמרחק מיחימוביץ’, מיקי רוזנטל ודומיהם עשויים לגרום לעופר להעתיק את מקום מושבו מארסוף לאחוזה נוחה בלונדון.

כיל והחברה לישראל הם נכסים מוכרים לציבור הישראלי, אבל לעופר יש נכסים אחרים שמכירתם מלונדון עשויה למזער את חבות המס שלו. אחד הנכסים הוא חברת Pacific Drilling המספקת שירותי קידוח במים עמוקים לתעשיית הנפט והגז. Quantum, נאמנות שהנהנה העיקרי ממנה הוא עופר, מחזיקה ב–71.4% ממניותיה של החברה שנסחרת בבורסה של ניו יורק בשווי של 2 מיליארד דולר.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#