יפן שיחררה שד מהבקבוק

יפן עורכת ניסוי כלכלי שמגמד את מהלכי הבנקים המרכזיים האחרים

פנחס לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
פנחס לנדאו

יום שישי האחרון, 5 באפריל, היה יום היסטורי במערך הפיננסי העולמי, וייתכן שייזכר גם כיום גורלי לכלכלה הגלובלית. מה קרה ומדוע זה היה כל כך חשוב?

רשימת הארועים שקרו באותו יום מעניינת, אך הם לכשעצמם אינם הסיפור העיקרי: המשבר עם צפון קוריאה שהחריף הוא לא חשוב אלא אם השליט החדש באמת מטורף ויתחיל מלחמה. מצד שני, יום השואה איננו תאריך מתאים לבטל את האפשרות שמנהיג כלשהו מספיק מטורף לחולל מלחמה והרג המוני.

נתונים כלכליים שליליים באירופה היוו חדשות שגרתיות, ולכן ניתן לבטל אותם. אולם בארה"ב פורסמו נתונים גרועים למדי לגבי שוק העבודה בארה"ב, המצטרפים לסדרת פרסומים כלכליים שהפתיעו לרעה לגבי מצבו של המשק האמריקני. בימים רגילים, היה מדובר באירוע חשוב, אבל לא ביום זה.

התעצמות משבר שפעת העופות בסין. זהו אירוע בהתהוות, והוא עלול להתברר כחשוב מאוד או לדעוך ולא להיזכר כלל. בינתיים, הוא גרם לירידות חדות בהונג קונג (בורסות סין היו סגורות, נראה מה יקרה מחר) ובמניות של חברות תעופה בכל העולם.

כל זה מהווה יבול מכובד, אם לא ממש מרשים, עבור יום בודד. אבל כולם ביחד מתגמדים מול מה שקרה ביפן: שוק האג"ח הממשלתי השתגע. הוא עבר טלטלה בלתי נתפסת, שהסתיימה בירידה היומית הגדולה ביותר ששוק זה חווה מזה עשור. היום התחיל דווקא בזינוק דרמטי של המחירים וקריסה בתשואות (באג"ח ל-10 שנים), שהתמוטטו מרמת פתיחה של 0.55% לרמה של 0.32%, כאשר עוצמת התנועה גרמה להפסקת מסחר מאולצת.

החוזים על אג"ח יפן ל-10 שנים. מקור: בלומברג

מרמה זו התפתחה קריסת המחירים המזעזעת שהסתכמה בהכפלת התשואה לכ-0.65% תוך כמה שעות. אלו תנודות בלתי נתפסות ולכן מן הראוי להציג את הגרף הרלוונטי, להתבוננות ולהשתוממות.

הקריסה התרחשה כתגובה ישירה על צעדי הבנק המרכזי של יפן שפורסמו ביום רביעי, שבמרכזם הכפלת בסיס הכסף של המשק עד סוף שנת 2014 על ידי רכישה סופר אגרסיבית של אג"ח ממשלתי ושל נכסים אחרים, מצד הבנק המרכזי.

מה כל כך מרגש במה שקרה?

מי שאיננו כלכלן מקצועי יתקשה לקלוט את מלוא המשמעות של הצעדים המוכרזים. אסתפק בשתי הערות, האחת מצוטטת ממוחמד אל-עריאן מקרן האג"ח הגדולה בעולם, פימקו. אל עריאן אמר כי זהו ניסוי כלכלי בקנה מידה ענקי מסוג שלא נראה בשום מקום אי פעם - והוא חושש מאוד שהניסוי לא יצליח וימיט אסון; הנגזרת מהערכה זו היא שמה שהבנק של יפן עושה הוא, באופן יחסי\ גדול פי כמה ממה שהבנק הפדרלי של ארה"ב עושה. זה גם יומרני הרבה יותר מפני שמדובר בניסיון לשבור בכוח את התפיסות המושרשות והציפיות האינפלציוניות של משקי בית ופירמות במשק היפני שנמצא בסחרור דפלציוני מזה 15 שנה.

מהן המסקנות המתבקשות מהמדיניות המוצהרת?

ראשית, אם הבנק המרכזי מבטיח לרכוש המון אג"ח, כדאי להזדרז ולרכוש את הסחורה לפניו ובכך להרוויח מכניסתו המוגברת לשוק. היגיון זה הוא שגרם, כנראה, לזינוק העצום במחירים ולירידה התלולה בתשואות בתחילת יום המסחר.

כהערת אגב, נציין שהפסקת מסחר בשוק האג"ח הממשלתי היפני - השוק הפיננסי השני בגודלו ובנזילותו בעולם - מהווה כשלעצמה אירוע בעל משמעות אדירה.

אולם, אם אכן המהלך של ראש הממשלה שינזו אַבֶּה והנגיד החדש הרוהיקו קורודה יצליח לרכוש את אמון השווקים והציבור, הרי שמשמעות הדבר היא שנוצר אמון בכך שבמקום דפלציה של 1% או יותר לשנה, שהופכת את התשואה של 0.5%-0.7% לשנה לתשואה ריאלית סבירה, תיווצר אינפלציה של 1%-2% לשנה, וממילא דרושה רמת תשואות גבוהה בהרבה. וזה מסביר שוב, כנראה, את הנהירה החוצה מהאג"ח בהמשך.

ואילו השלכות יש למשקיעים מחוץ ליפן?

נגיד הבנק המרכזי החדש של יפן, הרוהיקו קורודהצילום: בלומברג

אם הסיפור היה מתרחש כולו ביפן, הוא היה מרתק אבל לא יותר. אבל כמובן שאין זה המצב. הכסף הבורח מיפן מחפש מקלטים בכל העולם. וזה כנראה מסביר את אירועי המשך היום ברחבי העולם: ביקושים עצומים לאג"ח ממשלתי של ארה"ב, ובעקבותיהם זינוק במחירים וירידה תלולה מקבילה ברמת התשואות.

הדבר אירע, בעצמה פחותה, לגבי אג"ח ממשלתי באירופה. השוק הגדול ביותר באירופה לאג"ח ממשלתי הוא דווקא של איטליה, וגם שוק מוכה זה זכה לביקושים. התוצאה: המרווח בין אג"ח איטלקי לבין אג"ח גרמני הצטמצם, וכתוצאה מזה הירידות בבורסה האיטלקית נבלמו לקראת הסגירה.

הנהירה החוצה מיפן מתבצעת דרך מכירת ינים, ולכן שער הין צנח, במיוחד מול היורו (כנראה מסיבות טכניות). כתוצאה מכך, שער היורו והליש"ט עלו מול הדולר בעוד ששער הדולר עלה מול הין וגם מול מטבעות אחרים באסיה. במקביל, עלו מחירי הזהב והכסף עלו בכ- 1%-2%.

כל הדברים האלו, ועוד אחרים, הם קרוב לוודאי תוצאות ישירות של התגובות להתפתחויות ביפן. כלומר, כל המערכת העולמית התעוותה לחלוטין בגלל הצעדים היפנים שהוכרזו וההיערכות לקראתם. וזה היה רק יום אחד. המשך עוד יבוא, כאשר הסיכון המרכזי הוא שהיפנים שיחררו מהבקבוק שד שעכשיו לא יהיה ניתן להחזיר אותו. הם עלולים לאבד את השליטה על הין ועל שוק האג"ח הממשלתי ואלה יצללו במהירות לרמות שלא חלמו עליהן.

המסקנות מהארועים הללו הן שצריך להתבונן מעבר לחדשות בתקשורת המקומית. אם לארגון שלכם יש יחידה או צוות שאמור לעסוק בניהול סיכונים, הודיעו להם שהמודלים שלהם חדלו להיות רלוונטיים ביום שישי שעבר, ושיתחילו לחשוב מחדש ולעבד תכניות מעודכנות, לרמות תנודתיות שאיש בעולם טרם התנסה בהן.

כחלופה, אפשר להמשיך ולחיות בלה-לה-לנד. זה הרבה יותר נחמד, ואם אכן הדברים יוצאים משליטתם - הכל-יכולה כביכול - של הבנקים המרכזיים, התירוץ של "מה יכולנו לעשות?" יהיה בשימוש כה רחב, שאין סיבה להיות חריג ולחשוב לבד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker