לראשונה מאז יולי 2011: הדולר ירד מתחת ל-3.6 שקלים - ובנק ישראל רכש 100 מיליון דולר

הדולר שנסחר במהלך היום מתחת ל-3.6 שקלים, נסגר על 3.618 שקל ■ היורו התחזק ב-0.5% ל-4.71 שקלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לראשונה מאז יולי 2011, התערב היום בנק ישראל במסחר במט"ח. הבנק המרכזי רכש 100 מיליון דולר לאחר שבמהלך המסחר בין הבנקים ירד הדולר לרמה של 3.5954 שקלים - שפל של שנה וחצי. בעקבות ההתערבות במסחר, חזר הדולר להיסחר סביב רמות של 3.615 שקלים ושערו היציג נקבע על 3.618 שקל, ירידה של 0.25% לעומת יום שישי. היורו התחזק ב-0.5% ל-4.71 שקלים.

בתחילת יום המסחר העריכו מרבית הכלכלנים כי פישר לא ימהר להתערב. "לא ברור אם בתקופת המעבר, רגע לפני סיום תפקידו, הנגיד היוצא סנטלי פישר יוכל לתת כיסוי למלותיו כי יתערב במסחר בשוק המט"ח, והוא בטח שלא ירצה לסיים את כהונתו בטעם חמצמץ של התערבות כושלת", כתבו כלכלני FXCM ישראל. לטענתם, גורמים מקומיים וגלובלים ממשיכים להפעיל לחץ כלפי מטה על הדולר כך שירד לרמות שפל חדשות.

כשרף ה-85 נפרץ - פישר החל לקנות דולרים

לדבריהם, המדיניות המסתמנת החדשה של שר האוצר יאיר לפיד לקראת הגשת התקציב הקרוב, תחילת הזרמת הגז ממאגר תמר והיציבות הגיאופוליטית מחזקים את אמון המשקיעים בשקל. לצד זאת הם מזכירים כי גם יחסית לעולם הדולר מגלה חולשה לאחר סדרה של נתוני מקרו שליליים שפורסמו בארה"ב בשבוע האחרון, כמו דו"ח התעסוקה .

כלכלני A TRADE צופים שהשקל צפוי להיחלש בתחילת השבוע על רקע התחזקותו של הדולר בעולם, כך שייסחר מעל 3.6 שקלים לדולר. לדעתם, שבירה של רמה זו עשויה לגרור את בנק ישראל להתערב במסחר. גם הם מציינים כי אולי בנק ישראל לא ירצה להתערב בכל מה שקשור לשוק המט"ח ויעדיף להמתין לכניסתו של הנגיד החדש בסוף יוני.

לדעתם, רוחות המלחמה הנושבות מכיוונה של קוריאה הצפונית מחזירות את המשקיעים אל הדולר האמריקאי. הם מזכירים כי בינתיים היצואנים ימשיך לסבול מהתחזקותו של השקל וימשיכו להפעיל לחץ על בנק ישראל שאינו ממהר לבוא לקראתם הפעם.

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון אמר היום בעקבות התערבות בנק ישראל בשוק המט"ח כי "הבנק המרכזי נגרר בלית ברירה ומוקדם מהצפוי למלחמת המטבעות הגלובלית, זאת על מנת לנסות ולמזער את הנזקים לייצוא המקומי כפועל יוצא מהתחזקות השקל".

רמזי גבאי, יו"ר מכון היצואף בירך על המהלך של בנק ישראל לרכישת מט"ח: "בצעד זה הוכיח שוב נגיד בנק ישראל את מחויבותו ליצוא הישראלי ולצמיחת המשק. אני קורא לנגיד להמשיך לעמוד על המשמר כדי למנוע התיסוף בשער השקל הפוגע בריווחיות היצואנים".

על רקע המשך התחזקות שער השקל מול הדולר, הביעו ראש מכון היצוא ונשיא התאחדות התעשיינים דאגה מהשלכות השער על היצוא ועל הכלכלה הישראלית.

לדברי גבאי, היצואנים הקטנים מתקשים להתמודד לאורך זמן עם המשבר המתמשך בכלכלה העולמית הגורם לירידה בביקושים ובסחר העולמי והשחיקה המתמשכת בשער החליפין הראלי הפוגעת קשות ברווחיותם.  עוד ציין כי התחזקות שער השקל מאיימת על הגידול ביצוא בשנה הקרובה.

מבנק ישראל נמסר כי: "פעלנו היום בשוק המט"ח בהתאם למדיניות כפי שהוצהרה ב-10 לאוגוסט 2009, לפיה הבנק יפעל בשוק המט"ח במקרה של תנודות חריגות בשער החליפין שאינן תואמות את התנאים הכלכליים הבסיסיים או כאשר שוק המט"ח אינו מתפקד כיאות"שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker