מוטי בסוק

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתכוון להתחיל בזמן הקרוב בתהליכי סינון ראשוניים לתפקיד נגיד בנק ישראל הבא, שיחליף את הנגיד המכהן סטנלי פישר.

פישר הודיע לפני כמה שבועות על כוונתו לפרוש מהתפקיד בסוף יוני, בתום שמונה שנים וחודשיים של כהונה בתפקיד, ו–22 חודשים לפני שהקדנציה השנייה שלו היתה אמורה להסתיים על פי חוק.

אלחנן הלפמןצילום: ויקיפדיה

על תפקיד הנגיד צפויים להתמודד שורה של מועמדים: פרופ' אבי בן בסט, לשעבר בכיר בבנק ישראל ומנכ"ל משרד האוצר; פרופ' מנואל טרכטנברג, ראש המל"ג ובעבר ראש המועצה הלאומית לכלכלה וחברה במשרד ראש הממשלה; ירום אריאב, לשעבר מנכ"ל האוצר וראש אגף תקציבים; פרופסור ליאו ליידרמן, לשעבר ראש חטיבת המחקר בבנק ישראל וכיום הכלכלן הראשי של בנק הפועלים; ערן ישיב, פרופ' לכלכלה באוניברסיטת תל אביב וראש בית הספר למדיניות ציבורית והמכון לרגולציה באוניברסיטה; פרופ' רפי מלניק, חבר הוועדה המוניטרית בבנק ישראל, לשעבר בכיר בבנק; ד"ר קרנית פלוג, המשנה לנגיד; פרופ' דני צידון, המשנה למנכ"ל בנק לאומי; ופרופ' צבי אקשטיין, לשעבר המשנה לנגיד.

פרופ' יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה וחברה במשרד ראש הממשלה, שנחשב מועמד מוביל לתפקיד, הודיע לא מכבר לנתניהו כי לא יתמודד על התפקיד.

לפי הערכות, לא מן הנמנע שפרופ' אלחנן הלפמן, 67, יהיה מעוניין בתפקיד, בניגוד לעבר. הלפמן, איש אוניברסיטת תל אביב לשעבר, מלמד בשנים האחרונות באוניברסיטת הווארד שבארה"ב.

ב–2007 פירסם פרופ' לכלכלה דן בן דוד כי הלפמן הוא הכלכלן הישראלי המצוטט ביותר בעולם. הלפמן הוא חתן פרס ישראל לכלכלה ‏(1991‏) וחתן פרס א.מ.ת ורוטשילד מ–2002. אם הלפמן יחליט להתמודד על התפקיד, סיכויו לזכות בו טובים.

פישר תומך במועמדות של פלוג לתפקיד. אם פלוג תתמנה לתפקיד היא תהיה האשה הראשונה בישראל בתפקיד זה. בעבר היו הערכות כי לטרכטנברג סיכויים טובים לזכות בתפקיד, וייתכן שמסיבה זו הוא דחה את הצעת שר האוצר, יאיר לפיד, לכהן כמנכ"ל האוצר. לא ברור אם יחסיו הקרובים עם לפיד יפגעו בסיכוייו בהתמודדות על תפקיד הנגיד.

לא סביר כי נתניהו יפנה שוב לשוק האמריקאי, כמו במקרה של פישר ‏(לפני יותר משמונה שנים‏) ויציע לפרופ' יהודי־אמריקאי ציוני או לפרופ' ישראלי לשעבר את תפקיד הנגיד, אם כי בארה"ב קיימים מועמדים ראויים, שאף עשויים להסכים לקבל את התפקיד. בחוגים הכלכליים בישראל אף נוקבים בכמה שמות.

לפי הנוהג, את הנגיד ממנה ראש הממשלה, בהתייעצות עם שר האוצר, וראש הממשלה מביא את שם המועמד המועדף עליו לאישור הממשלה. בישראל לא מקובל למנות ועדת איתור לתפקיד הנגיד.

כשאהוד ברק היה ראש הממשלה, התנגד שר האוצר אז, אברהם ‏(בייגה‏) שוחט, למועמד ראש הממשלה לתפקיד - יעקב נאמן, וכמו כן למועמד השני של ראש הממשלה לתפקיד, דוד קליין. אלא שברק סירב לקבל את ההתנגדות השנייה, וקליין מונה לתפקיד. נתניהו עשוי להסתייע לצורך ההחלטה בנגיד לשעבר יעקב פרנקל, ובנגיד הפורש פישר. לפי החוק, נשיא המדינה ממנה את הנגיד לפי המלצת הממשלה. עד כה, הממשלה תמיד קיבלה את המלצת ראש הממשלה למינוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker