"תוספת השכר" של עופר עיני: 
כ-150 אלף שקל בשנה מבנק יהב

עיני ויו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקבי, משמשים דירקטורים בבנק יהב ומושכים שכר של עשרות עד מאות אלפי שקלים בשנה, אף שהם נציגי ההסתדרות ■ השניים מבקשים חוות דעת משפטית שתחייב את יתר הדירקטורים לקבל את הכספים לכיסם, כך שהם לא יהיו חריגים

סיון איזסקו
סיון איזסקו

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ויו"ר הסתדרות עובדי המדינה ‏(הפועלת במסגרת ההסתדרות‏), אריאל יעקבי, מקדמים מהלך שיכשיר לשניהם את המשך קבלת הגמול בגין תפקידם כנציגי ההסתדרות בדירקטוריון של בנק יהב. השניים מקבלים עשרות עד מאות אלפי שקלים בשנה לכיסם הפרטי כגמול על שירותם כדירקטורים בבנק - במקום שהכספים יועברו לקופתה של ההסתדרות, כמקובל.

בנק יהב נמצא בבעלות משותפת של הסתדרות עובדי המדינה ‏(50%‏) ושל בנק מזרחי טפחות ‏(50%‏). מכוח האחזקה במניות הבנק, ההסתדרות זכאית למנות שני דירקטורים מטעמה, ומזרחי טפחות זכאי אף הוא למנות שני דירקטורים.

עופר עיני צילום: דניאל בר און

ברובן המוחלט של החברות הציבוריות מקובל כי כשנושא משרה בחברה מכהן כדירקטור בחברה בת שלה, הוא אינו מקבל את גמול הדירקטורים, והגמול משולם לגוף שמטעמו הוא מונה. לדוגמה, יו"ר קבוצת בנק לאומי, דוד ברודט, מקבל שכר בגין תפקידו זה, ואילו בגין כהונתו כדירקטור בחברה הבת לאומי ארה"ב משולם הגמול לבנק לאומי, ולא לכיסו הפרטי של ברודט. זהו המצב גם במקרה של יו"ר קבוצת דיסקונט, יוסי בכר, המכהן במקביל כיו"ר החברה הבת כאל.

הדירקטורים בבנק יהב מטעם מזרחי טפחות הם משה לארי, המשמש סמנכ"ל ומנהל החטיבה לתכנון ותפעול במזרחי טפחות, וישראל אנגל, סמנכ"ל ומנהל החטיבה הקמעונית במזרחי טפחות. השניים אינם מושכים את גמולם לכיסם הפרטי, והוא משולם למזרחי טפחות. לעומת זאת, עיני ויעקבי מקבלים לכיסיהם גמול מיוחד על כהונתם כדירקטורים.

עיני ויעקבי חברים גם בוועדת השכר בבנק יהב, ובבמסגרת זו הם מקדמים מהלך שלפיו הבנק ישכור את שירותיו של יועץ משפטי חיצוני שיספק חוות דעת אשר תקבע כי הדירקטורים מטעם מזרחי טפחות מחויבים לקבל את גמול הדירקטורים לכיסם הפרטי. חוות דעת כזאת, אם תתקבל, תכשיר למעשה את משיכת גמול הדירקטורים בידי עיני ויעקבי, והתנהלותם לא תיחשב עוד לחריגה.

יעקבי: "קבלת הכסף תחזק את הנאמנות"

יעקבי הכחיש אתמול כי ביקש חוות הדעת שנועדה להכשיר את משיכת גמול הדירקטורים. לדבריו, "הטענות הן קשקוש. בדו"ח המבקר ל–2007–2008 ניתן גילוי לכך שאני מקבל את הכסף, ואין עם זה בעיה. עיני ואני דירקטורים ביהב ופועלים 100% לטובת הבנק".

עוד אמר יעקבי: "הדרישה שלי היא שכל הדירקטורים מטעם מזרחי טפחות יאמרו שהם מחויבים קודם כל לבנק יהב. אני רוצה שחובת הנאמנות שלהם תהיה ישירה לבנק. קבלת הכסף מבנק יהב לכיסם תחזק את חובת הנאמנות שלהם כלפי יהב". לדברי יעקבי, המתכונת הקיימת של מתן הגמול יוצרת מצב שבו הדירקטורים מחויבים תחילה למזרחי טפחות, ורק אחר כך ליהב - והמהלך שהוא ועיני מובילים בדירקטוריון נועד לחזק את חובת האמונים כלפי הבנק.

עיני ויעקבי קידמו את המהלך לקבלת חוות דעת משפטית בוועדת השכר, שבה לא חברים דירקטורים מטעם מזרחי טפחות. חברי הוועדה העלו את הדרישה בישיבת דירקטוריון שהתקיימה לפני פסח. לא ידוע כיצד בכוונת הדירקטוריון לנהוג בדרישה.

עיני משמש דירקטור מטעם ההסתדרות ביהב מאז מאי 2000, ומקבל גמול של כ–50 אלף שקל בשנה, וכן 2,500 שקל על כל ישיבת דירקטוריון שבה הוא משתתף. יתר על כך, עיני זכאי לגמול נוסף בגין חברותו בחמש ועדות משנה של הדירקטוריון - ועדת הביקורת, ועדת השכר והתגמולים, הועדה לעסקות עם צדדים קשורים, הוועדה לליווי התנתקות הבנק ממערכות המחשב של בנק הפועלים והוועדה לניהול סיכונים.

לפי הדו"ח השנתי של הבנק, ב–2012 התקיימו 16 ישיבות דירקטוריון ו–37 ישיבות של ועדות הדירקטוריון. בהנחה שעיני השתתף במרבית הישיבות, הרי שהבנק שילם לו כ–150–180 אלף שקל בשנה שעברה לבדה.

ב–2004 מינתה ההסתדרות את מי שהיתה בעבר מנהלת המטה של עיני, רוית דום, לדירקטורית ביהב. לאחר כמה שנים דיווח עיני כי הוא מנהל מערכת יחסים זוגית עם דום - שכבר אינה חברת דירקטוריון.

יעקבי משמש דירקטור בבנק עהב מאז 2006, וחבר רק בוועדת השכר והתגמולים. אפשר להעריך כי בגין כהונתו בבנק שולמו לו ב–2012 קרוב ל–100 אלף שקל ‏(50 אלף שקל גמול שנתי, וכן שכר על ישיבות הדירקטוריון וישיבות הוועדה‏).

את תגובתו של עיני לא ניתן היה להשיג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker