הכבוד והכסף 
של אמיר אלשטיין

אולי עדיף היה לו שיקם את כבודו על ידי ריסון חבילת השכר של המנכ”ל מתחתיו

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אמיר אלשטיין ‏(57‏), יו”ר החברה לישראל, עמד לפני כמה חודשים במרכזה של פרשה שכונתה “מחטף האופציות בחברה לישראל”. המחטף התייחס לניסיון של דירקטוריון החברה לישראל לאשר באסיפת החברה תנאי שכר מופלגים ומנקרי עיניים לכמה מנהלים בכירים, ובהם המנכ”ל ניר גלעד והיו”ר אלשטיין, רגע לפני כניסתו של תיקון 20 לתוקף.

תיקון 20 נותן לבעלי מניות המיעוט בחברות כמה כלים להגבלת שכר המנהלים. החברה לישראל ניסתה להתחמק מהמכשול הזה דרך זירוז האישור של שכר הבכירים. אלשטיין וגלעד היו אמורים לקבל חידוש לתנאי שכרם וכן אופציות בשווי כלכלי של כ-25 מיליון שקל לכל אחד. בסופו של דבר, אחרי הרעש הגדול בתקשורת, החליט אלשטיין להסיר מסדר היום של האסיפה את נושא האופציות. המנכ”ל גלעד, לא ויתר, וחבילת השכר שלו, כולל האופציות, אושרה באסיפה.

אמיר אלשטיין, החברה לישראלצילום: אליהו הרשקוביץ

באפריל 2011 התפרסמה כתבת מקיפה על אלשטיין ב”כלכליסט”. בכתבה נאמר שאלשטיין ועידן עופר, בעל השליטה בחברה לישראל, מיודדים כבר 45 שנה, כלומר מאז שאלשטיין היה בן 12. הם נפגשו לראשונה בדרך לגימנסיה הרצליה ב-1968.

“כדי להבין איך התגלגל אלשטיין לחברה לישראל צריך להתחיל 100 שנים קודם לכן”, נכתב בכתבה. “ב-1901 רכשו בני הדודים חיים סולומון וגוטל לוין בית מסחר לתרופות בירושלים. 12 שנים מאוחר יותר רכשו השניים בית מסחר לתרופות ברחוב אילת ביפו וצירפו את בן דודם התל אביבי, יצחק אלשטיין, שינהל את בית המסחר. לשותפות נתנו את השם ס.ל.א ‏(סלומון, לוין, אלשטיין‏)”. יצחק אלשטיין הוא סבו של אמיר אלשטיין. ס.ל.א הקטנה נהפכה ברבות הימים לטבע הגדולה, שנסחרת כיום בשווי של 34 מיליארד דולר. המניות שהחזיקה משפחת אלשטיין בשותפות ס.ל.א הקטנה נהפכו ברבות השנים למניות בשווי רב בחברת טבע הגדולה.

כמה גדול הונו של אלשטיין? בפרוייקט 500 העשירים של מגזין TheMarker ל-2012 הוערך הונו האישי של אלשטיין ב-200-250 מיליון דולר. באתר של טבע נכתב שאלשטיין כיהן במשך השנים בתפקידים בכירים בחברה. הוא היה דירקטור מ-1995 ועד 2004, ולאחר מכן כיהן במשך ארבע שנים בהנהלה הבכירה של טבע, וב-2009 חזר לכהן כדירקטור, תפקיד שבו הוא נושא עד היום.

את תפקידו בחברה לישראל שאותו החל ב-2010 עושה אלשטיין במקביל לתפקידיו בטבע. ב-2011 הסתכמה עלות שכרו של אלשטיין בחברה לישראל בכ-15 מיליון שקל. ב-2012 הוא נאלץ להסתפק בשכר בעלות של 7.2 מיליון שקל.

האם השכר הנוכחי של אלשטיין גבוה? נמוך? הוגן? מוצדק? קשה לקבוע. כך או כך, נראה שפרשת מחטף האופציות לא הוסיפה לו הרבה כבוד. ומכיוון שכסף לא נראה שחסר לו, אולי עדיף היה מבחינתו לשקם מעט את כבודו על ידי ריסון חבילת השכר מנקרת העיניים של המנכ”ל מתחתיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker