דו"ח בנק ישראל ל-2012

מדיניות הריבית של בנק ישראל ב-2012 ניסתה להקדים תרופה למכה

היעדרם של לחצים אינפלציוניים משמעותיים ב-2012, כמו גם הצפי שסביבת האינפלציה תהיה בתחום יעד האינפלציה שקבעה הממשלה, איפשר להוריד את הריבית לאורך השנה במענה להתמתנות הפעילות הכלכלית

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מדיניות הריבית בפועל של בנק ישראל ב-2012 ניסתה להקדים תרופה למכה והייתה מרחיבה יותר מהריבית שנגזרת מכלל הריבית - כך קובע הדו"ח החדש של בנק ישראל ל-2012, שפורסם היום.

ב-2012 הוריד בנק ישראל את הריבית במשק 3 פעמים, כל פעם ב-0.25% - מרמה של 2.75% בתחילת השנה לרמה של 2.0% בסוף השנה. בנוסף, הוריד הבנק את הריבית לינואר 2013 ב-0.25% ל-1.75%.

חברי הוועדה המוניטרית, מימין: אלכס צוקרמן, רפי מלניק, סטנלי פישר, קרנית פלוג, ראובן גרונאו ובארי טאף צילום: ששון תירם

מדד המחירים לצרכן עלה בשנה שעברה ב-1.6%. לאינפלציה הממותנת תרמו בעיקר שני סעיפים: החינוך והתרבות, שירד ב-2.9% (גרע 0.4% מהמדד הכללי) כתוצאה מהירידה בעלות גני הילדים (ישום המלצות ועדת טרכטנברג), וסעיף התקשורת שירד ב-7.1% (גרע מהמדד הכללי 0.3%), עקב הגברת התחרות בענף והוזלת שרותי הטלפון והאינטרנט. לעומת זאת, עלו מחירי המזון, אחזקת הדירה וסעיף הדיור (השכרת דירה). סעיף הדיור עלה ב-3.3% מעבר לעלית המדד הכללי, אך פחות מאשר בשנים הקודמות.

ב-2012 השקל נחלש ב-0.6% לעומת הדולר. בשער החליפין הריאלי האפקטיבי חל פיחות בשיעור מעט גבוה יותר, 1.8%. זו השנה השנייה שבה חל פיחות מתון בשער החליפין של השקל לאחר הייסוף המתמשך שהחל ב-2006. בנק ישראל לא התערב בשנה שעברה בשוק המט"ח.

על רקע התחדשות העלייה במחירי הדירות, בעיקר במחצית השנייה של השנה, ובהמשך לצעדים שננקטו ב-2011, המפקח על הבנקים הגביל בנובמבר האחרון את שיעור המשכנתא במימון דירה, במטרה להקטין את הסיכון לחוסר יציבות במערכת הבנקאית. צעד זה מצמצם את המסר מריבית בנק ישראל לביקוש לדירות וכך מקנה לקובעי המדיניות המוניטארית יותר גמישות וחופש פעולה בהחלטות הריבית.

היעדרם של לחצים אינפלציוניים משמעותיים ב-2012, כמו גם הצפי שסביבת האינפלציה תהיה בתחום יעד האינפלציה שקבעה הממשלה (3.0%-1.0% בשנה), איפשר להוריד את הריבית לאורך השנה במענה להתמתנות הפעילות הכלכלית. ההתפתחויות בעולם, במיוחד האטה בצמיחה העולמית, לצד מדיניות מוניטארית מרחיבה, תמכו בהורדת הריבית בארץ.

מחירי הדירות בארץ עלו בשנה שעברה ב-7%, פחות מקצב העלייה שלהם בשנות הגאות של 2010-2008. שכר הדירה, בחוזים חדשים ומתחדשים, עלה ב-2012 יותר מעליית מדד המחירים לצרכן זו השנה החמישית ברציפות. אולם, בשנים האחרונות מחירי הדירות עלו בקצב מהיר יותר מזה של שכר הדירה. לכן התשואה מהשכרת דירות נשחקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker