המסחר בת"א נסגר בעליות קלות - מדד יתר 50 זינק ב-2%

מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100 התחזקו ב-0.4% ■ מזור רובוטיקה זינקה ב-19% ■ דלק אנרגיה הוסיפה 6% לערכה ■ מניות ביוליין ודש איפקס החסירו 7.5% כל אחת

דרור רייך
דרור רייך

היום הראשון בשבוע המסחר המקוצר באחד העם נסגר בעליות שערים - מדד תל אביב 25 ומדד תל אביב 100 התחזקו ב-0.4%. מדד הבנקים התחזק ב-0.45% בהובלת מניית הבנילאומי שהוסיפה 2.15% לערכה. מדד הנדל"ן הוסיף 1% לערכו ואת העליות הוביל מדד יתר 50 שזינק ב-2% בהובלת מזור רובוטיקה שהתחזקה ב-19% על רקע מכירת 4 מערכות של מזור לרשת בתי חולים ידועה בארה"ב.

בגזרת המניות דלק אנרגיה זינקה ב-6% על רקע הזרמתו של הגז הטבעי מבארות מאגר תמר שהחלה בשבת האחרונה.מניית דש איפקס נחלשה ב-7.5% כמו כם ביוליין. מפתחת הקסדה בריינסווי - לטיפול בהפרעות בתפקודי המוח הוסיפה 17%, אלון הריבוע הכחול התחזקה ב-5.9% ומניית רמי לוי הוסיפה 3.9% לערכה.

אריאל מזוז, מנהל השקעות בפריקו השקעות: "המסחר בבורסה בת"א ממשיך את הדשדוש שאפיין אותו במהלך חוה"מ פסח. מחזורי המסחר אינם גבוהים ויש התולים זאת בישיבה על הגדר של השחקנים המקומיים והזרים מתוך ציפיה לבאות בעניין תקציב המדינה. ההצהרות המלוות את הכנת התקציב והויכוח שהחל להתעורר אודות 'מה נכון לעשות' ובעצם מי ישא בנטל, מרחיקות כרגע את המשקיעים".

עוד הוסיף מזוז: "העליות בבורסה בת"א מגיעות על רקע המגמה החיובית בשוקי אירופה. הפתעת המסחר עד כה הן מניות האנרגיה הקשורות בקידוח תמר לאחר שהגז מהמאגר החל בימים האחרונים לזרום לארץ. למרות שמדובר באירוע משמעותי בהיסטוריה הכלכלית של ישראל, המשקיעים (כמעט כתמיד) מעדיפים 'לקנות בשמועה ולמכור בידיעה' והמניות כרגע נעות בין ירידה מתונה לעלייה מתונה בלבד ללא דרמה גדולה במחירים". מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

במוקד המסחר - דו"ח בנק ישראל לשנת 2012

בנק ישראל מפרסם ומתריע היום בדו"ח השנתי ל-2012 כי הריכוזיות בשוק ההון הולכת וגדלה. שוק ההון הופך להיות הזירה שמספקת מימון בעיקר לחברות הענק ואילו היקף האשראי שמספק שוק ההון לחברות הבינוניות (בעלות חוב של 500-100 מיליון שקל) הולך ומצטמק. כך, אם ב-2007 16.2% מהחוב הונפק לחברות בינוניות, כיום החברות הבינוניות מקבלות נתח של 7.1% בלבד. את מקומן תפסו החברות הגדולות במשק.

לפי בנק ישראל, "בשוק אג"ח החברות, הריכוזיות הלכה וגדלה בשנים האחרונות, ובסוף 2012, כ-91% מיתרת החוב בשוק הונפקו ע"י לווים ששווי חובם בשוק האג"ח עולה על 500 מיליון שקל", זאת למשל לעומת שנת 2007 שבה משקלן של החברות הגדולות בשוק האג"ח עמד על 80.3% ולעומת שנת 2004 שבה משקלן של החברות הגדולות בשוק האג"ח היה 75.5%.

אמש בורסות וול סטריט, שסגרו בשבוע שעבר את הרבעון החזק ביותר זה שנה, פתחו את הרבעון השני בירידות, ומדדי S&P 500 ודאו ג'ונס נסוגו משיא נומינלי, בעקבות האטה מפתיעה בצמיחת מגזר הייצור בארה"ב. מגזר הטכנולוגיה הוביל את הירידות, ומניית אפל - שנפלה ב-17% ברבעון הראשון - צנחה היום ב-3% נוספים. בבורסות אירופה לא התקיים מסחר. בתום המסחר מדד דאו ג'ונס נסוג בפחות מ-0.1% מדד S&P 500 נסוג ב-0.5% ומדד נאסד"ק איבד 0.9%.

מניות במרכז:

מניית מזור מזנקת  במחזור ענק של 7.8 מיליון שקל - פי 3.7 מהמחזור היומי הממוצע במניה - לאחר שהחברה דיווחה על הסכם למכירת 4 מערכות רובוטיות מסוג Renaissance לרשת בתי חולים אמריקאית שמאגדת עשרות בתי חולים. המערכות יותקנו ב-4 בתי חולים שונים. רכישת המערכות, בסכום כולל מוערך של 2.8 מיליון דולר, היא הרכישה הראשונה של רשת בתי החולים ממזור. כחלק מהסכם המכירה קיבלה רשת בתי החולים זכות סירוב ראשונה עד לסוף מארס 2014 לרכישה של עד 10 מערכות נוספות שמיועדות להתקנה בערים מסוימות שהוגדרו בהסכם.

חברת קמהדע, שמפתחת ומייצרת תרופות מבוססות פלזמה לשימושים מצילי חיים, צופה שהכנסותיה ב-2013 יסתכמו ב-74 מיליון דולר, כלומר גידול של 1.3% בלבד בהשוואה להכנסותיה ב-2012. עם זאת, קמהדע צופה שהכנסותיה במגזר התעשייתי, שכוללות את ייצור התרופה המקורית GLASSIA (תרופה לטיפול בעירוי במחלת הריאות הכרונית נפחת תורשתית), יגדלו ב-15% ב-2013 בהשוואה ל-2012 ויגיעו ל-54 מיליון דולר.

היערכותה של טבע לבסס נוכחות בשוק התרופות הביו־גנריות עלולה לספוג מכה. ריצ’רד ריידינגר, מנכ”ל חברת לונזה השווייצית, אמר בראיון לעיתון Finanz & Wirtschaft כי החברה תחליט עד לסוף 2013 אם להפסיק את המיזם המשותף עם טבע לפיתוח תרופות ביו־גנריות. טבע ולונזה הקימו מיזם בשותפות שווה, שנועד לפתח תרופות ביו־גנריות לתרופות מקוריות שהיקף מכירותיהן 30 מיליארד דולר בשנה. שתי החברות העריכו כי המיזם יחל לתרום לרווחיהן ב-2014.

ריידינגר רמז לסיבות שהביאו את החברה לשקול את המשך דרכו של המיזם המשותף: חוסר ודאות רגולטורית. ואכן, עד היום לא פירסמה ה-FDA ‏(רשות המזון והתרופות האמריקאית‏) הנחיות ברורות לאישור שיווק לתרופות ביו־גנריות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker