אחרי השקעה של 225 מ' ד' - לונזה עשויה להפסיק שת"פ עם טבע

המחקר המשותף של שתי החברות לפיתוח גרסות גנריות לתרופות ביולוגיות - לא העלה דבר לפי שעה ■ לונזה עשויה לסגת מהניסיון להשתלב בשוק של 30 מיליארד דולר ■ טבע קיבלה אישור לשיווק גלולה חדשה למניעת הריון

יורם גביזון
יורם גביזון

היערכותה של טבע לבסס נוכחות בשוק התרופות הביו־גנריות עלולה לספוג מכה. ריצ’רד ריידינגר, מנכ”ל חברת לונזה השווייצית, אמר בראיון לעיתון Finanz & Wirtschaft כי החברה תחליט עד לסוף 2013 אם להפסיק את המיזם המשותף עם טבע לפיתוח תרופות ביו־גנריות.

טבע ולונזה הקימו מיזם בשותפות שווה, שנועד לפתח תרופות ביו־גנריות לתרופות מקוריות שהיקף מכירותיהן 30 מיליארד דולר בשנה. שתי החברות העריכו כי המיזם יחל לתרום לרווחיהן ב-2014. ריידינגר רמז לסיבות שהביאו את החברה לשקול את המשך דרכו של המיזם המשותף: חוסר ודאות רגולטורית. ואכן, עד עצם היום הזה לא פירסמה ה-FDA ‏(רשות המזון והתרופות האמריקאית‏) הנחיות ברורות לאישור שיווק לתרופות ביו־גנריות.

מנכ"ל טבע, ג'רמי לויןצילום: רויטרס

חוסר ודאות זה היה ההסבר להחלטתן של שתי החברות באוקטובר 2012 להפסיק את הניסוי הקליני בשלב השלישי והמכריע של פיתוח גרסה ביו־גנרית לתרופה Rituxan של חברת רוש, שהפטנט עליה בארה”ב פוקע ב-2018 ובאירופה ב-2013. מכירות התרופה, שמיועדת לטיפול בשני סוגים של סרטן הדם, ובדלקת פרקים שגרונית, הסתכמו ב-7 מיליארד דולר ב-2012 ‏(3.3 מיליארד דולר מזה בארה”ב‏) - גידול של 9% בהשוואה ל-2011.

חוסר הבהירות הרגולטורי הצטרף למהלכי הגנה של החברות שפיתחו תרופות ביולוגיות מקוריות כמו של Amgen. חברה זו הדהימה את החברות הפעילות בתחום הביו־גנרי כשהציפה פטנט שתהליך אישורו עוכב במתכוון על ידה, והצליחה להאריך בכך את ההגנה הפטנטית על התרופה Enbrel שעמדה לפוג ב-2011 עד 2028. מכירותיה של התרופה, שמיועדת לטיפול בדלקת פרקים שגרונית ובפסוריאזיס, הסתכמו ב-8 מיליארד דולר ב-2012.

נראה שסיבה נוספת לבחינת המשך כדאיות המיזם המשותף עם טבע הוא הנזק שהוא גורם לשורת הרווח הנקי ולמניה. טבע מדווחת על תוצאות המיזם במסגרת חלק החברה ברווחים ‏(הפסדים‏) של חברות מוחזקות. טבע דיווחה על הפסד מצטבר של 164 מיליון דולר בסעיף זה ב-2009-2012, כולל הפסד של 46 מיליון דולר ב-2012. נראה שעבור חברה כמו לונזה, שהרוויחה 192 מיליון דולר במחזור של 4.1 מיליארד דולר ב-2012, מדובר בתשלום מחיר כבד בהווה עבור עתיד לא ברור.

אושרה גלולה נגד הריון

טבע זכתה בבשורה טובה יותר בסוף השבוע כאשר ה-FDA אישרה לשווק את קוורטט ‏(Quartette‏), גלולה למניעת הריון שהתועלת המרכזית שלה היא מניעת דימומים חמורים בין מחזורים. תופעה זו גרמה לנשים להפסיק להשתמש בגלולות למניעת הריון שמאריכות את פרקי הזמן שבין מחזורים. קוורטט אושרה לאחר שהוכיחה בניסוי קליני שנערך ב-3,200 נשים כי היא מצליחה למנוע את הדימום החמור, ולספק הגנה אפקטיבית מפני הריון בארבעה מחזורים קלים של 91 יום כל אחד.

בתוך כך מתחילה להתברר תמונת התחרות בשוק התרופות לטרשת נפוצה, מרכז הרווח העיקרי של טבע. חברת ביוג’ן איידק, שקיבלה בסוף השבוע שעבר אישור לשווק את טקפידרה ‏(Tecfidera‏), הגלולה השלישית שאושרה לטיפול בטרשת נפוצה, הודיעה כי בכוונתה לתמחר את הטיפול ב-55 אלף דולר לחולה בשנה. מדובר במחיר שנמוך ב-8.3% ממחירה של גילניה של נוברטיס, וגבוה ב-8% ממחירה של Aubagio של סנופי. טקפידרה נחשבת תרופה בעלת אפקטיביות דומה לזו של גילניה ואקפטיבית מאובג’יו ומקופקסון, אבל בעלת פחות תופעות לוואי חמורות באופן משמעותי הן מגילניה והן מאובג’יו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker