זינוק של 40% בהנפקות ברבעון הראשון לכ-10.7 מיליארד שקל

זאת לעומת הרבעון הרביעי ב-2012 ■ רוסאריו קפיטל: "עלייה משמעותית של כ-60% בהיקף הגיוסים של חברות בדירוגים נמוכים או ללא דירוג" ■ לידר הנפקות: "הסיפור האמיתי של מארס הוא הפצת המניות"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

תנופת הגיוסים שהחלה בסוף 2012 נמשכה ביתר שאת ברבעון הראשון של 2013. במהלך הרבעון גייסו החברות כ-10.7 מיליארד שקל בהנפקות בבורסה בתל אביב - עלייה של כ-40% לעומת הרבעון הרביעי ב-2012, שהסתכם ב-7.6 מיליארד שקל, כך עולה מסיכום שנערך על ידי כלכלני חברת החיתום ובנקאות ההשקעות רוסאריו קפיטל עבור TheMarker.

ביחס לרבעון המקביל ב-2012, שהיה החזק באותה השנה, נרשמה יציבות בהיקף ההנפקות. עם זאת, בנטרול הנפקות של הבנקים, שמגייסים על בסיס קבוע ללא קשר למצב השוק, ובנטרול ההנפקות של חברת החשמל שנעשות בדרך כלל בערבות מדינה, הסתכם היקף הגיוס ברבעון בכ-8.6 מיליארד שקל - למעלה מפי שניים בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

נגה קנז, מנכ"לית רוסאריו קפיטלצילום: דודו בכר

גם במספר הגיוסים נרשמה עלייה משמעותית: ברבעון הראשון של השנה נערכו 68 גיוסים, לעומת 43 גיוסים ברבעון הקודם. מתוכם, 50 גיוסי אג"ח (28 ברבעון הקודם) ו-18 גיוסי הון (15 ברבעון הקודם). כ-93% מהיקף הגיוסים במהלך הרבעון נעשו על ידי הנפקת איגרות חוב, תוך שהשאר גויסו במניות (כולל הנפקות בדרך של זכויות). העלייה החדה בהנפקות מיוחסת לאווירה החיובית הקיימת בשווקים, לצד הגיוסים הגבוהים בקרנות הנאמנות, שמזרימות ביקושים בהנפקות.

"ברבעון הנוכחי ראינו המשך מגמה של גידול בהיקף הגיוס, וגם חברות בדירוגים נמוכים או ללא דירוג מגייסות, תוך מתן שעבודים והתניות פיננסיות ובריביות מתאימות", הסבירה נגה קנז, מנכ"לית רוסאריו קפיטל. "מגמה זו מעידה על השתכללות של השוק ואנו מעריכים כי היא תימשך, אם כי באופן טבעי, מרבית היקף הגיוס ימשיך להיות בדירוגים גבוהים".

"כבר בתום הרבעון הראשון של 2013 הסתכם הגיוס הקונצרני בכ-43% מסך הגיוס הקונצרני של שנת 2012 כולה, נתון המעיד על כך שהשוק נפתח גם עבור חברות שעד עתה התקשו לגייס. בחודש מארס ראינו ירידה קלה בהיקף הגיוס, אך אנו מעריכים כי ללא מגבלות הגיוס החלות על החברות בתקופה זו, בשל פרסום הדוחות הכספיים, והלו"ז הצפוף של חג הפסח, היינו עדים לגיוסים בהיקף גבוה משמעותית מזה שגויס בפועל", הוסיף רנן כהן אורגד, מנכ"ל לידר הנפקות.

חברות בדירוג נמוך הגיעו לשוק

בהמשך לרבעון הקודם, במהלך הרבעון הראשון של 2013 המשיכו יותר ויותר חברות בדירוג נמוך או ללא דירוג להנפיק בשוק - מגמה המעידה על ההתאוששות שנרשמה. 876 מיליון שקל גויסו על ידי חברות בדירוגים נמוכים (בקבוצת ה-B) או ללא דירוג, לעומת כ-551 מיליון שקל ברבעון הקודם - עלייה של כ-60%. מספר ההנפקות בדירוגים הנמוכים או ללא דירוג היה 14, לעומת 5 הנפקות בלבד ברבעון הקודם.

מגייסים יותר

עם זאת, החלק הארי בהיקף הגיוסים היה עדיין של חברות בעלות דירוג אשראי גבוה. כ-49% מהגיוסים, בהיקף של כ-4.8 מיליארד שקל, בוצעו על ידי חברות בקבוצת ה-A, וכ-43% נוספים (בהיקף של 4.2 מיליארד שקל) בוצעו על ידי חברות בקבוצת ה-AA. בנק מזרחי טפחות גייס 1.5 מיליארד שקל והתעשייה האווירית גייסה כ-1.2 מיליארד שקל. המגייסות הבולטות בקבוצת ה-A היו מכתשים אגן, אלוני חץ, אזורים, אלבר, שלמה החזקות וכלל תעשיות.

"חברות בדירוגים גבוהים מנפיקות ללא שעבודים או עם שעבוד שוטף שלילי בלבד (התחייבות שלא לתת שעבודים ללא אישור מחזיקי האג"ח, ע"א), בעוד שחברות בעלות דירוגים נמוכים ולא דירוג נאלצות להעמיד שעבודים מטריאלים לצורך הנפקת האג"ח", הסבירה רונית הראל בן-זאב מנכ"לית S&P מעלות. "אנו מעריכים שעבודים אלו כחלשים יחסית, היות ובעת הצורך לממשם הם עלולים להוביל ליכולת שיקום חוב נמוכה משמעותית מהמצופה בחוב מגובה".

שני סוגי השעבודים שניתנו בהנפקות הם שעבוד על מניות חברות בנות או שעבוד על "עודפים" מפרויקטים של חברות נדל"ן. הראל בן-זאב מדגישה שמדובר בשעבודים חלשים, שכן על מניות של חברות בנות יש בדרך כלל נושים ישירים בעלי קדימות ביחס לנושים בחברות קשורות; וכן שעבוד על עודפים נמצא בנחיתות ביחס לבנקים.

התעוררות בתחום האקוויטי?

בדומה למגמה ברבעונים האחרונים, גם ברבעון זה לא בוצעו הנפקות ראשונות לציבור. עם זאת, בלידר הנפקות טוענים ש"הסיפור האמיתי של מארס הוא הפצת המניות", שהגיעו להיקף של למעלה ממיליארד שקל.

בין ההפצות שבוצעו החודש אפשר למנות את מניות כלל תעשיות, שנמכרו על ידי קבוצת אי.די.בי בהיקף של כ-220 מיליון שקל; מניות בנק לאומי שמכר שלמה אליהו בהיקף של כ-450 מיליון שקל; אייל עופר שמכר חלק מאחזקותיו בבנק מזרחי בהיקף של כ-200 מיליון שקל, וכן מכירה של מניות פז על ידי צדיק בינו בהיקף של כ-200 מיליון שקל.

באופן כללי, היקף גיוסי ההון (הנפקות של מניות וזכויות) הסתכם ברבעון הראשון של 2013 בכ-800 מיליון שקל - עלייה של כ-60% לעומת הרבעון הקודם, שבו הסתכמו גיוסי ההון בכ-496 מיליון שקל. היקף גיוסי ההון דרך הנפקות מניות שניוניות הסתכם בכ-460 מיליון שקל, שבוצעו ב-10 הנפקות (היתרה בהנפקות זכויות), לעומת 14 הנפקות שניוניות בהיקף של כ-455 מיליון שקל ברבעון האחרון של 2012.

החתם המוביל לפי מספר ההנפקות הוא כלל חיתום, שהוביל 19 גיוסים ציבוריים (לא כולל הקצאות פרטיות), בהיקף של כ-3.8 מיליארד שקל. אחריו נמצאים פועלים-אי.בי.אי שהוביל 15 גיוסים בהיקף של כמיליארד שקל, לאומי פרטנרס שהוביל 8 גיוסים בהיקף של כ-1.6 מיליארד שקל; רוסאריו קפיטל שהובילה 4 גיוסים בהיקף של 1.7 מיליארד שקל ולידר הנפקות שהוביל 4 גיוסים בהיקף של כ-760 מיליון שקל.

מימושים גדולים בשבועיים האחרונים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker