נחלצה מהערת עסק חי על חשבון בעלי האג”ח

ככל שיחלוף הזמן שיעור הכיסוי הצפוי לחובות מול מחזיקי החוב לטווח ארוך יפחת

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
אסא ששון

הערת עסק חי היא נורה אדומה שרואי החשבון של החברה אמורים להדליק אצל המשקיעים. זהו סוג של תמרור אזהרה, שמטרתו לומר למשקיעים כי החברה שאת דו”חותיה הם מסקרים מצויה בבעיה. הבעיה אמנם לא תתעורר מחר, אבל בשנה הקרובה‏, צפויה החברה להתקשות בעמידה בהתחייבויותיה. לפי הז’רגון החשבונאי, חברה שאינה עומדת בהתחייבויותיה היא פושטת רגל. משקיעים ריאליים, שאינם מאמינים בנסים, יעדיפו להתרחק מחברה פושטת רגל.

רשות ניירות ערך, שמודעת לחשיבות תמרור האזהרה הזה, פירסמה לפני כשבועיים הנחיה חדשה לעניין הערת עסק חי. בהנחיה היא מדגישה כי החברה צריכה להסתכל לטווח הארוך בבואה לבחון כיצד היא עומדת בהתחייבויותיה. הרשות גם מצפה מהחברות כי תסריטים אופטימיים של מכירת נכסים מעל השווי ההוגן שלהם לא יהיו חלק מהתזרים העתידי שהן יכולות להביא בחשבון.

נוחי דנקנרצילום: ניר קידר

חברת אי.די.בי אחזקות, שפירסמה את דו”חותיה הכספיים בערב חג הפסח, נושאת עמה הערת עסק חי כבר כמעט שנה. ואולם מי שחולצה מהערת עסק חי היא החברה הבת ‏(בבעלות מלאה‏) 
אי.די.בי פיתוח. החילוץ הוא תוצאה של הסכם עם שישה בנקים וחברת ביטוח אחת ‏(הראל‏), שהחברה חייבת להם 1.8 מיליארד שקל. קבוצת הלווים הזאת הסכימה להקל על היחסים הפיננסיים שהיא דורשת מהחברה.

חברת רואי החשבון של אי.די.בי פיתוח, סומך חייקין KPMG, הסתפקה בהערת תשומת לב “בדבר מצבה הכספי של החברה, תוכניות החברה למימוש נכסים, וכן למגבלות החלות עליה מכוח ההסכמים עם מלווים בנוגע למכירת אחזקות מסוימות, ובכלל זה אמות מידה פיננסיות, מגבלות על גיוס ופירעון אשראי, על יצירת שעבודים, וכן על ביצוע השקעות”. קבוצת אי.די.בי שילמה למשרד סומך שבראשות גד סומך ב-2012 יותר מ-20 מיליון שקל בגין שירותי ביקורת, מיסוי וייעוץ. סומך חייקין משמש גם רו”ח של הבנקים המממנים של דנקנר, כמו לאומי והפועלים.

ואולם הנפגע העיקרי מההבנות האלו הם בעלי האג”ח של אי.די.בי פיתוח, שלהם חייבת החברה כ-4.2 מיליארד שקל. החוב לבנקים ברובו הוא קצר מועד. בשל כך, אין ספק שהאינטרס של הבנקים שונה מהותית מהאינטרס של מחזיקי איגרות החוב הארוכות. ככל שיחלוף הזמן והחברה תמשיך לפרוע את חובותיה השוטפים במלואם - שיעור הכיסוי הצפוי לחובות מול מחזיקי החוב לטווח ארוך, יפחת וילך.

נוסף על כך, לפי הדו”ח השנתי של החברה ל-2012, סך הפירעונות לבנקים ולמוסדות פיננסיים ב-2013 עתיד להסתכם ב-670 מיליון שקל, לעומת פירעון איגרות חוב ב-2013 של 678 מיליון שקל. כלומר, הפירעונות הם כמעט ביחס של 1:1. יחס החובות הכולל הוא 1.8 מיליארד שקל לעומת 4.2 מיליארד שקל.

הפירעון הצפוי לבנקים ולמוסדות פיננסיים ב-2014 מגיע כבר ל-645 מיליון שקל, בעוד הפירעון לאג”ח ב-2014 מסתכם בסך הכל ב-599 מיליון שקל. התוצאה של הפירעונות היא כי בתום 2014 תסתכם יתרת החוב ‏(בהנחה שלא יהיו חובות חדשים‏) לבנקים ולמוסדות הפיננסיים ‏(בעיקר לבנק הפועלים, כי רוב האחרים ייוותרו ללא חוב מהותי‏) בסכומים זניחים. אם לא די בכך, לאי.די.בי פיתוח יש הון עצמי שלילי של 239 מיליון שקל.

אם בעלי האג”ח תוהים היכן נמצאת רשות ניירות ערך, בדיווח של החברה ערב הדו”חות היא כותבת: “אי.די.בי פיתוח מבהירה בזאת, לבקשת רשות ניירות ערך, כי הרשות לא הביעה כל הסכמה לאופן הטיפול החשבונאי של החברה בסוגיית ‘העסק החי’, וזו תיבחן בידי הרשות ככל שתראה בכך צורך, לאחר פרסום הדו”חות הכספיים של החברה ל-2012”.

כלומר, הרשות העירה, החברה הודיעה, רואי החשבון הפנו - ואת החשבון ישלם בעל האג”ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker