אי.די.בי: הפסד של 960 מ' ש' ושכר של 2.7 מ' ש' לדנקנר

הדו"חות חושפים: דנקנר סגר את חשבון התרומות והעביר לכיסו 1.67 מיליון שקל ■ אי.די.בי: מתכננים שינויים בסוגי הרכבים של כל נושאי המשרה וקיצוץ בשטח משרדי ההנהלה בעזריאלי ■ לחברה גירעון של 1.8 מיליארד שקל בהון העצמי

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

אי.די.בי אחזקות, חברת האחזקות הציבורית שעומדת בראש הפירמידה העסקית של נוחי דנקנר ונמצאת בימים אלה בהליך של הסדר חוב עם נושיה, סיימה את 2012 בהפסד של 960 מיליון שקל, המיוחס לבעלי המניות. ההפסד השנתי של הקבוצה הוא בהמשך להפסד של 2.7 מיליארד שקל בשנת 2011. לדו"חות החברה הוצמדה גם הרבעון הערת "עסק חי", המטילה ספק בהמשך קיומה, כשדירוגה של הקבוצה הוא SD- חדלות פירעון.

למרות ההפסד הכבד, עלות שכרו של יו"ר הקבוצה ובעל השליטה דנקנר, הסתכמה במהלך 2012 ב-2.7 מיליון שקל. עלות שכרת של צבי לבנת ואבי פישר, השותפים בבעלות על הקבוצה, הסתכמה ב-2 מיליון שקל, כל אחד. על רקע המצב, במהלך השנה לא הוענקו מענקים, כשהבכירים ויתרו על 10%-15% משכרם.

עוד עולה מהדו"חות כי בדצמבר 2012 ביקש דנקנר למשוך כספים שהפקיד בעבר עבור תרומות "לגופים ציבוריים שונים". מדובר בשליש מסכום המענק לשנת 2007 - כ-6.1 מיליון שקל ברוטו, שהופקד בחשבון בנק נפרד באי.די.בי פתוח. לבקשתו של דנקנר הועברו אליו הכספים שנותרו בחשבון הבנק - 1.67 מיליון שקל - והחשבון נסגר.

נוחי דנקנרצילום: אוליבייה פיטוסי

על רקע הביקורת שספגה קבוצת אי.די.בי לאור ההוצאות הכבדות וחיי היוקרה של מנהליה (מטוס פרטי ורכבי מנהלים מפוארים), אי.די.בי מסרה כי "מתגבשת בימים אלה תכנית נוספת לחיסכון מאסיבי בהוצאות הנהלה וכלליות. החיסכון המתוכנן יכלול קיצוץ משמעותי בשטח משרדי ההנהלה בבניין עזריאלי והפחתה בעלויות השכירות; התייעלות נוספת בכוח אדם והפחתות בתגמול בחברות הקבוצה השונות לרבות בחברות המטה; ושינויים בסוגי הרכבים של כל נושאי המשרה הבכירים באופן שיושג חסכון גדול. כן ייבחן איחוד מערכי החשבונאות, הייעוץ המשפטי וכוח אדם בחברות המטה במטרה ליצור סינרגיה וחסכון משמעותיים".

אי.די.בי, שעמדה במרכז הביקורת בדבר הריכוזיות הקיימת בישראל, מציינת בהודעה הצמודה לדו"חות כי על רקע מימוש חלק מנכסיה, "פחתה משמעותית ריכוזיותה המשקית של קבוצת אי.די.בי". ריכוזיות משקית היא הנתח שתופסת קבוצה מסוימת מתוך כלל הפעילות הכלכלית במשק. אי.די.בי מציינת כי מכתשים אגן (23%), קרדיט סוויס (19%) וכלל ביטוח (18%) הן האחזקות בעלות המשקל הגבוה ביותר באי.די.בי (המשקל מוצג בסוגריים).

סדרה של מימושים

במהלך השנה האחרונה ביצעה קבוצת אי.די.בי סדרה של מימושים, בין אלה ניתן למנות את מכירת האחזקות בכלל תעשיות תמורת כ-1.27 מיליארד שקל ללן בלווטניק; מימוש האחזקות במקסימה (155 מיליון שקל); מכירת המ-לט (249 מיליון שקל); חברת הביטוח גארד הפועלת בארה"ב (865 מיליון שקל), ופעילויות שונות בבית ההשקעות כלל פיננסים (300 מיליון שקל).

בנוסף אי.די.בי מסרה כי היא בוחנת מימושים נוספים, ובהם אפשרות למכירת חברת הביו-טק גיוון אימג'ינג; מכירת בניין HSBC בניו יורק, וכן ציינה כי היא ממשיכה לקדם את עסקת בעלי העניין בין כור לאי.די.בי פיתוח למכירת חברת הביטוח כלל ביטוח, כמו גם את הליך ההפרדה של שטחי הנדל"ן בשופרסל לידי חברה חדש שתאפשר להציף ערך.

עיקר ההפסד של הקבוצה מיוחס לרבעון השני של 2012, בעיקר כתוצאה מהירידה במניית הבנק השווייצי קרדיט סוויס בו מחזיקה כ-2.3% מהמניות באמצעות החברה הנכדה כור; מחיקות בגין פרויקט הפלאזה בלאס וגאס וירידה רווחיות של החברות הבנות שופרסל וסלקום. בשלושת הרבעונים האחרים רשמה אי.די.בי רווחים, בעיקר כתוצאה ממכירת מניות החברה הבת כלל תעשיות לידי לן בלווטניק ומעלייה במניית קרדיט סוויס.
גירעון של 1.8 מיליארד שקל בהון העצמי.

במהלך החודש האחרון הגיעה אי.די.בי אחזקות למתווה להסדר חוב מוסכם עם נושיה. המתווה מתייחס לכלל בעלי החוב של החברה - מחזיקי האג"ח והבנקים - שהיקף החוב הכולל אליהם עומד על כ-2.06 מיליארד שקל. נכון לסוף 2012 לקבוצה גירעון של 1.8 מיליארד שקל ברמת הסולו, כשבקופתה מזומנים בהיקף של 123 מיליון שקל בלבד.

עיקרי המתווה כוללים הזרמה מיידית של 275 מיליון שקל על ידי אדוארדו אלשטיין, שותפו של דנקנר, וכן הזרמות נוספות של 225 מיליון שקל בחמישה תשלומים שנתיים של 45 מיליון שקל כל אחד, החל מתום שנתיים ממועד ההסדר. בעלי החוב יקבלו תשלום מיידי במזומן של 405 מיליון שקל, הקצאת 15% ממניות אי.די.בי אחזקות והנפקת סדרות אג"ח חדשות בערך נקוב כולל של 1.565 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker