זקן: על הבנק להתייחס למוניטין הלווה בהחלטתו להעניק אשראי

ח"כ זהבה גלאון פנתה לזקן לפני שבועיים בבקשה שידרוש מדירקטוריון בנק לאומי לנמק את החלטתו לתת אשראי נוסף ליצחק תשובה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"לפי הוראות הפיקוח על הבנקים על הבנק להתייחס גם ליושרה ולמוניטין של הלווה בהחלטתו להעניק אשראי" - כך כתב אתמול המפקח על הבנקים בבנק ישראל, דודו זקן, ליו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון.

גלאון פנתה לזקן לפני שבועיים בבקשה שידרוש מדירקטוריון בנק לאומי לנמק את החלטתו לתת אשראי נוסף ליצחק תשובה, לטובת זרוע הנדל"ן הפרטית שלו, אלעד גרופ.

גלאון טענה במכתבה כי לאור היסטוריית האשראי הבעייתית של תשובה ותספורות העבר שביצע, לרבות תספורת של 50% מחובו לבנק לאומי עצמו, ההחלטה להעניק לו אשראי נוסף אינה סבירה.

בתשובתו, זקן לא התייחס ללווה הספציפי, יצחק תשובה, אך השיב שבמסגרת פעולותיו, הפיקוח על הבנקים בוחן היבטים שונים בהתנהלות התאגידים הבנקאיים וכן בוחן עסקאות ספציפיות בגישה ממוקדת סיכון.

זקן המפקח התייחס להוראה חדשה - הוראת ניהול בנקאי תקין מספר 311, הצפויה להיכנס לתוקף בינואר 2014, הקובעת עקרונות לניהול סיכון אשראי בתאגידים בנקאיים. ההוראה אמורה להבטיח שאישור אשראי לעסקאות יעשה במסגרת תהליך שיטתי ומובנה, הנתון למערכי בקרה שונים, ושיכלול קריטריונים מוגדרים היטב. בין היתר, ההוראה דורשת מהבנקים הבנה יסודית של הלווה, של מטרת האשראי, מבנה האשראי ומקורות ההחזר שלו. ההוראה קובעת שבאישור מתן אשראי, על הבנק להתייחס גם ליושרה ולמוניטין של הלווה, וליכולתו המשפטית לעמוד בהתחייבויותיו.

דודו זקןצילום: תומר אפלבאום

גלאון אמרה בתגובה כי: "המפקח מציין את הצורך בהתייחסות של הבנק ליושרה ולמוניטין של הלווה, כשהוא מחליט להקצות לו אשראי. כנראה שההוראה הזאת אינה חלה על יצחק תשובה וחבריו הטייקונים".

"שמחתי להבין מתשובת המפקח, וכן מהחלטתו לאמץ את המלצות הצוות להגברת התחרות במערכת הבנקאות, שהפיקוח על הבנקים עובר תהליכים חיוביים של הגברת התחרותיות יחד עם הגברת הפיקוח בתחום הקצאת האשראי. אבל אסור להסתפק בצעדים האלה - אנחנו עדים לאי שוויון מקומם בהקצאת האשראי במשק, שבו אזרחים רבים, בעיקר משכבות מוחלשות, אינם יכולים לקבל אשראי, ועומדים בפני ריביות מפלצתיות בשוק האפור ובחברות האשראי החוץ בנקאי, בזמן שתשובה, דנקנר וחבריהם, מקבלים עוד ועוד אשראי גם לאחר עסקאות כושלות ואי עמידה בחובותיהם".

גלאון דרשה: "לטפל באופן מידי בסוגיית הקצאת האשראי והתחרות בתחום האשראי, שמפלה בין חזקים לחלשים. מרצ תפעל, בכנסת הקרובה, לפיתוח וקידום כלים למניעת הדרה כלכלית ופיננסית".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker