בנק ישראל: הריבית לאפריל ולמאי תישאר ללא שינוי ברמה של 1.75%

בבנק נימקו את ההחלטה בעיקר על רקע השיפור בפעילות הכלכלית במשק ■ בחטיבת המחקר מעריכים כי הריבית תישאר ברמת של 1.75% בכל השנה הקרובה ■ "קצב עליית מחירי הדירות ממשיך לעלות"

ערן אזרן
ערן אזרן

הריבית במשק לחודשים אפריל ומאי נותרה ללא שינוי, ברמה של 1.75% - כך פירסם הערב (א') בנק ישראל. בבנק נימקו את ההחלטה שלא לשנות את גובה הריבית בשיפור בפעילות הכלכלית במשק, על רקע האינדיקאטורים האחרונים שפורסמו.

"האינדיקטורים המעודכנים בחודש פברואר מצביעים על המשך השיפור, שסימניו הראשונים נראו בחודש ינואר. מרבית הנתונים החדשים שהתקבלו החודש היו חיוביים", נכתב בהודעת הבנק. עם זאת, הבנק מסייג מעט את הדברים, וכותב ש"עדיין מוקדם לקבוע אם מדובר בתפנית חיובית".

נגיד בנק ישראל סטנלי פישרצילום: אוליבייה פיטוסי

בחטיבת המחקר של הבנק העריכו כי הריבית תישאר ברמת של 1.75% בכל השנה הקרובה. לפי הערכת חטיבת המחקר, צמיחת התוצר ב-2013 וב-2014 צפויה לעמוד על 3.8% ו-4% בהתאמה. הצמיחה, בניכוי השפעת הפקת הגז מקידוח "תמר", צפויה לעמוד על 2.8% ו-3.3% ב-2013 ו-2014, בהתאמה.

בבנק מדגישים כי אחד ממקורות אי הוודאות הוא המדיניות הפיסקאלית של הממשלה. "בחינת ההתחייבויות התקציביות שכבר נקבעו מעלה שכדי לעמוד בכלל ההוצאה, על הממשלה לבצע השנה קיצוץ של כ-13 מיליארד שקל (שהם כ-1.3% מהתוצר) בהתחייבויות. גם לאחר קיצוץ זה מדובר בהרחבה ריאלית של כ-4.5% ביחס לתקציב 2012. חריגה בגירעון הממשלתי עלולה לגרור עלייה בשיעורי הריבית העומדים בפני המשק", נכתב.

"עליית מחירי הדירות נמשכת"

הודעת הריבית היא הראשונה מזה עשרות שנים שבה בנק ישראל מפרסם את גובה הריבית לחודשיים. בפברואר הוחלט כי מעתה ואילך הבנק לא יפרסם את גובה הריבית למאי בסוף אפריל, ולאוקטובר בסוף ספטמבר, "לאור העובדה שבשבועות הקודמים למועדי החלטות ריבית אלה מתקבלים נתונים בפיגור, עקב חג הפסח וחגי תשרי, ומאופיינים באי סדירות ורמת פעילות נמוכה".

כמה גורמים כבדי משקל תמכו בהשארת הריבית ללא שינוי, ובראשם החשש שהפחתתה תחמם עוד יותר את שוק הדיור. גורמים אחרים הם ההמתנה לגיבוש תקציב המדינה והרגיעה בשווקים הבינלאומיים. בהורדת ריבית תומכים נתוני הצמיחה והיצוא המאכזבים, והערכות כי ימשיכו להיות נמוכים, וכן האינפלציה הנמוכה החזויה לשנה הקרובה ‏(פחות מ-2%‏) והתחזקות השקל.

ביחס לשוק הדיור מציינים בבנק כי קצב עליית מחירי הדירות ממשיך לעלות, וב-12 החודשים שהסתיימו בינואר עלו מחירי הדירות ב-8.6%, לעומת 6.7% ב-12 החודשים שהסתיימו בדצמבר. מאידך, בבנק מציינים כי התחלות הבנייה ב-12 החודשים שהסתיימו בדצמבר עומדות על רמה מצטברת של 39,794, רמה שצפויה לתמוך בהיצע גבוה של דירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker