התזמון של אליהו: מכר מניות לאומי יום לפני הדו"חות

לאליהו מותר לבצע הוראות מאחר שאינו מוגדר כאיש פנים ■ אתמול הפיץ שלמה אליהו 1.5% ממניות לאומי תמורת כ-450 מיליון שקל ■ המניות מוחזקים בנאמנות אצל השופט בדימוס אורי גורן, אולם הסכם הנאמנות קובע שאליהו הוא שמתזמן את פקודות המכירה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק לאומי פירסם היום את דו"חותיו ל-2012, בהם הציג צניחה של 50.8% ברווח הנקי ל-931 מיליון שקל לעומת 1.891 מיליארד שקל בשנת 2011. מדובר בתוצאות גרועות והן כנראה אלה שגוררות את מניית לאומי לירידה של 3% בעוד שבנק הפועלים המתחרה, שפירסם אף את תוצאותיו, רושם עליות קלות.

לפני פרסום הדו"חות, שלמה אליהו, בעל השליטה החדש בחברת הביטוח מגדל ואחד מבעלי המניות הגדולים בלאומי, מכר 1.5% ממניותיו בבנק תמורת כ-450 מיליון שקל. המניות הופצו בין השאר על ידי בית ההשקעות אי.בי.אי ודויטשה בנק במחיר של כ-12.75 שקל לעומת מחיר של כ-13.1 שקל למניה שבו נסחרו מניות הבנק אתמול בבורסה.

שלמה אליהוצילום: מוטי קמחי

מניותיו של אליהו בבנק לאומי מוחזקים בנאמנות לתקופה של ארבע שנים אצל השופט בדימוס אורי גורן, נשיא בית המשפט המחוזי לשעבר. זאת, לאחר שלפני מספר חודשים השלים אליהו את העסקה לרכישת השליטה בקבוצת הביטוח מגדל מידי ג'נרלי האיטלקית, תמורת 3.6 מיליארד שקל. כללי הרגולציה אוסרים אחזקה מקבילה בבנק ובחברת ביטוח, לכן נאלץ אליהו להעביר את המניות לנאמן.

למרות שהמניות מוחזקות בידי נאמן, על פי הסכם הנאמנות שפורסם ב-21 באוקטובר במערכת ההודעות של הבורסה, במשך שלוש השנים הראשונות של הנאמנות הוראות המכירה ניתנות על ידי אליהו עצמו. באם בתום התקופה אליהו לא הצליח למכור את כלל אחזקותיו, בשנה הרביעית הנאמן הוא שאחראי על מכירת המניות ומימושן.

אליהו אינו נחשב גורם בעל מידע פנים בבנק לאומי, ולכן מותר לו לבצע את המכירה. באוקטובר האחרון כבר מכר אליהו מניות לאומי בכ-200 מיליון שקל, כך שבסך הכל הוא מכר עד כה מניות לאומי בכ-650 מיליון שקל - קצת פחות משליש מהפוזיציה שהייתה לו בבנק באוקטובר. כעת יישאר אליהו עם אחזקות של כ-6% בלאומי בשווי של כ-1.20 מיליארד שקל.

לא ניתן היה להשיג את תגובתו של אליהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker