סקיילקס חדלת פירעון ובן דב רכש אג"ח ישרס במיליון שקל

ההודעה של סקיילקס אתמול על חדלות פירעון לא הפריעה לבן דב לרכוש אג"ח באופן פרטי ■ בן דב לקח חלק קטן בגיוס של 60 מיליון שקל שביצעה אתמול ישרס ■ בינתיים, אג"ח סקיילקס של בן דב קורסות בעד 18%

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אורן פרוינד

ההודעה של סקיילקס אתמול על "ספק להמשך פעילותה כעסק חי", לא הפריעה לאילן בן דב, בעל השליטה בסקיילקס, לרכוש אתמול איגרות חוב של חברת הנדל"ן ישרס בהיקף של מיליון שקל באופן פרטי. בן דב רכש את האג"ח של ישרס, חברת הנדל"ן של איש העסקים שלמה אייזנברג, באמצעות חברת האחזקות הפרטית שלו - בן דב אחזקות בע"מ.

בן דב אחזקות בע"מ מוחזקת במלואה על ידי אילן בן דב והיא עוסקת בעיקר בהשקעה באיגרות חוב קונצרניות בישראל. לפני שבועיים רכש בן דב את איגרות החוב של חברת חג'ג' נדל"ן בהיקף של 700 אלף שקל. גם אז התזמון היה בעייתי כיוון שהוא נעשה ‎יום לאחר שחברה נוספת של בן דב, טאו, נשלחה לפירוק על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב. 

השופט אילן שילה מתח ביקורת קשה על בן דב בעת הדיון בבימה"ש: "חב לחברה סכום של כ-3.5 מיליון שקל, שאותו אין הוא נדרש לפרוע ואינו משלם, וזאת כאשר החברה אינה מסוגלת לשלם את התשלומים המינימליים להחזקתה". הביקורת של השופט דומה לביקורת שנשמעת בימים אלו בקרב מחזיקי האג"ח של סאני, המחזיקים בחוב מוטל בספק של 250 מיליון שקל, ומלינים על כך שבן דב לא הציע תרומה מספקת להסדר החוב המתגבש איתם. בינתיים, איגרות החוב של סקיילקס נופלות היום (ה') במסחר בת"א בעד 18% על רקע ההודעה אמש על חדלות הפירעון. 

בן דב מאמין בשלמה אייזנברג

אילן בן דבצילום: מוטי קמחי

בן דב לקח חלק קטן בגיוס של 60 מיליון שקל שביצעה אתמול ישרס. הגיוס בוצע באמצעות הרחבה של סדרה י"ב החדשה, שהונפקה לפני חודש וכבר גייסה 224 מיליון שקל מגופים מוסדיים ומשקיעים פרטיים. את ההנפקה הוביל יונתן כהן מכלל חיתום.

הגיוס נועד בעיקר להחזר חובות של 210 מיליון שקל לבנק לאומי בגין הלוואות שלקחה החברה הבת של ישרס אוסיף בשנת 2007 לצורך השלמת הרכישה בחברת הנדל"ן עוגן. לפני חודש, הגיעו בנק לאומי ואייזנברג להסכמות לגבי הסדר חוב עבור יתרת ההלוואות המדוברות, במסגרתן סוכם כי יתרת ההלוואה (210 מיליון שקל לא כולל ריבית ולאחר שבנובמבר נפרעו ללאומי כ-40 מיליון שקל), אשר היתה אמורה להיפרע במקור באפריל 2012, תיפרס ותיפרע עד 31 ביולי 2013.

בשנה הקרובה, נדרשת ישרס לעמוד בתשלומי קרן וריבית של 370 מיליון שקל לבנקים ולמחזיקי האג"ח כשקופתה דלילה. עם זאת, בעקבות שיפור בתחומי פעילות עיקריים בנדל"ן וצמיחה עקבית ב-NOI (הכנסות תפעוליות נטו), אישרה מידרוג באחרונה מחדש את דירוג האשראי של ישרס ברמה של A2 עם אופק יציב. על רקע זה נסחרות אג"ח החברה בתשואה צמודה יציבה של 1.5%-4.5%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker