רשות ני"ע מסדירה פעילות אנטרופי: גיבשה מסמך "עקרונות ראויים"

רשות ני"ע פרסמה היום נייר עמדה שבו היא מפרטת על מודל חדש לפיקוח על חברות הייעוץ למוסדיים ■ בנוסף ל"מסמך העקרונות הראויים" שפורסם, בכוונת הרשות לדרוש מהגופים המוסדיים לבצע בדיקות נאותות בטרם ההתקשרות עם חברת ייעוץ

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
ערן אזרן

רשות ני"ע פרסמה ביום ה' נייר עמדה שבו הציגה מודל חדש, "מודל עקיף", לפיקוח על חברות הייעוץ למוסדיים, כדוגמת חברת אנטרופי. כחלק מכך פירסמה הרשות "מסמך עקרונות ראויים" הקובע קווי יסוד לאופן התנהלותן של חברות הייעוץ, ובנוסף הצהירה על כוונתה לדרוש בעתיד מהגופים המוסדיים לבצע בדיקות נאותות לחברות הייעוץ, קודם להתקשרות עימן.

פרופ' שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"עצילום: עופר וקנין

"מסמך העקרונות הראויים" מנסח, כאמור, קווי מנחים לחברות הייעוץ באשר לאופן ההצבעה של גופים מוסדיים באספות הכלליות שנערכות על ידי החברות הציבוריות. העקרונות אמנם אינם מחייבים את חברות הייעוץ, אך לפי הרשות הם משקפים את עמדותיה לאופן עבודתן הרצוי. "עקרונות אלו יהוו אמת מידה לסטנדרט ההתנהלות המצופה מחברות הייעוץ", הסבירו ברשות.

במסגרת המסמך מפרטת הרשות את העקרונות שגיבשה, כשהעיקריים שבהם: חברות הייעוץ יחויבו לעמוד בדרישת כשירויות שמפרטת הרשות; הן יחויבו לנסח מראש מתודולוגיה ומדיניות הצבעה באשר לאופן ההצבעה באספות כלליות; הן ימסרו גילוי על ניגודי עניינים פוטנציאליים, ובכלל זאת ניגודים עניינים מתוקף מבנה הבעלות שלהן; וכן יימנעו מניצול כוחן לרעה מול החברות.

בנוסף ל"מסמך העקרונות הראויים", הרשות מציינת כי בחרה ב"מודל עקיף" לפיקוח על חברות הייעוץ, לפיו תטיל על הגופים המוסדיים אחריות לביצוע בדיקות נאותות בעת התקשרות עם חברת ייעוץ כלשהי. הרשות אינה מפרטת את רשימת הבדיקות, אולם היא מציינת כי טיוטה בעניין נמצאת כעת בדיונים עם אגף שוק ההון במשרד האוצר. מדובר ב"מודל עקיף", מאחר שהוא אינו מפקח ישירות על חברת הייעוץ, אלא דורש מאלה הנעזרים בשירותיהן לבצע בדיקות מתאימות.

באחרונה עלו טענת לניגודי עניינים פוטנציאלים בהן פועלת אנטרופי, חברת הייעוץ למוסדיים המרכזית בשוק. כך למשל ספגה אנטרופי לא מעט ביקורת לנוכח העובדה שוואן טכנולוגיות, המספקת שירותים לגורמים שונים במשק, וביניהם למשל בנקים, מחזיקה בה. מבקריה של אנטרופי טענו שהשייכות לקבוצה הטכנולוגית פותח פתח לניגודי עניינים אפשריים, למשל הטיה בהצבעה לטובת בנק שמקבל שירותים טכנולוגיים מוואן.

בנוסף, נמתחה ביקורת על אנטרופי בשל כוונתה לגבות 2,000-6,000 שקל בחודש מהחברות הציבוריות, בתמורה לסיוע בהכנות לקראת ההצבעות באסיפת בעלי המניות. החשש היה שאנטרופי תקבע את אופן ההצבעה באסיפה של חברה ציבורית, בהתאם להסכמה להשתמש בשירותי הייעוץ. איחוד החברות הציבוריות טען שמדובר בניסיון להגדיל רווחים על חשבון החברות ובניצול כוחה המונופוליסטי של אנטרופי הקיים לכאורה.

ולמרות מהלכי הרגולציה, הרשות חוזרת ומציינת במסמך שאין פסול בקיומם של גופים המייעצים לגופים מוסדיים, ושקיומן של חברות הייעוץ הוא "שכיח ומקובל בעולם". כמו כן היא מדגישה שאין להגביל את השימוש שעושים גופים מוסדיים בשירותי הייעוץ, וכן שמודל הפיקוח נבחר לאחר השוואה למודלים מקבילים הקיימים בעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker