חדלות הפירעון של סקיילקס גורמת לאג"ח החברה לצנוח בעד 21%

החברה הנשלטת על ידי אילן בן דב הודיעה אתמול למשקיעים כי "קיים ספק להמשך פעילותנו כעסק חי", והסבירה כי התפוצץ המשא ומתן עם משקיע פוטנציאלי עקב אי רצון מחזיקי איגרות החוב של סאני לדחות את התשלום

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

על רקע ההודעה הדרמטית של סקיילקס מאתמול כי היא חדלת פירעון, מתחילים המשקיעים באיגרות החוב של החברה להיפטר מהסחורה. אג"ח סדרה א' נופלת ב-11%, אג"ח סדרה ב' משילה מערכה כ-5%, המסחר בסדרה ג' מצביע על ירידה של 5% במחיר האיגרת, מחיר מניית סדרה ד' נופל ב-14%, סדרה ו' עם הקריסה החזקה ביותר של 21% וסדרה ז' עם נפילה של 19% מערכה. מניית סקיילקס נסחרת בירידה חדה של 13%. איגרות החוב של החברה האם סאני נופלות בעד 15%.

קיים הבדל דרמטי בין הסדרות השונות של החברה, שחייבת 1.5 מיליארד שקל למחזיקי איגרות החוב שלה. לסדרות ב' ו-ג' קיימים ביטחונות של 100% על החוב כלפיהן, לסדרות א' ו-ד' קיימם ביטחונות חלקיים בלבד, ולסדרות ז', ח' ו-ט' אין כל ביטחונות שמבטיחים את פירעון החוב כלפיהם".

אילן בן דבצילום: אייל טואג

"ישם ספק להמשך פעילותנו כעסק חי ונזמן אסיפת מחזיקי איגרות חוב כדי לדון בהשלכות", כך הודיעה אתמול סקיילקס, המנוהלת על ידי יהל שחר ונמצאת בשליטת אילן בן דב. משמעות ההודעה היא כי חודשים בודדים לאחר עסקת מכירת פרטנר לאיש העסקים חיים סבן, החברה למעשה מודיעה על חדלות פירעון.

ההודעה הגיעה יום אחד בלבד לאחר אי הסכמת מחזיקי איגרות החוב של סאני לדחות את תשלום הריבית הקרוב. סקיילקס מסבירה למשקיעי החברה האם והחברה כי המשא ומתן שביצעה לקבלת אשראי עם צד שלישי התפוצץ. "ניהלנו משא ומתן עם צד שלישי שהיה בו כדי להשפיע מהותית על טובת תזרים המזומנים, אך התנאי לקבלת מימון הוא הסדר חוב בסאני".

החברה הבהירה כי שינוי שליטה בחברה האם סאני ישפיע לרעה על תוצאות הפעילות של פרטנר, שכן נחתם הסכם עם סבן ובן דב כבעלי שליטה משותפים בפרטנר שעשוי להיות כעת בהפרה. אף שסקיילקס בנתה תזרים מזומנים חזוי המתבסס על דיווידנדים מהחברה הבת פרטנר עתה היא מודה כי פרטנר לא צפויה לחלק דיווידנד בשנה הקרובה.

לאור ההודעה אתמול הסביר מוסדי בכיר כי "מלחמת עולם פרצה בחברת סקיילקס בין מחזיקי איגרות החוב". לשיטת הבכיר, הודעת החברה הגיעה בשביל לתת ביטוח נגד תביעות לדירקטורים. "אם רואי החשבון של החברה היו שמים הערת עסק חי בדו"חות ללא כל דיווח לפני של החברה השוק היה בהלם, שכן החברה הגיעה לחדלות פירעון מבלי שנתנה כל דיווח על מה שקרה עמה בחודשים האחרונים. עתה הדירקטוריון מנסה לתלות זאת בסיבות חיצוניות, כמו דיווידנדים שלא יתקבלו מלמטה ואי הערכת מועד ריבית לחברה האם סאני".

מסתמן כי מחזיקי איגרות החוב של סאני חוששים למצוא את עצמם עם כיסים ריקים, כפי שמצאו עצמם מחזיקי איגרות החוב של טאו שקיבלה באחרונה צו פירוק. לכן הם הודיעו לבן דב כי הם אינם מסכימים להערכת המועדים.

"אנו רואים כאן מצב שבו בעל השליטה אילן בן דב נהפך להיות פחות דומיננטי, ועתה הדירקטורים שלפי כמה חודשים אישרו את עסקת מכירת פרטנר יצטרכו לתת את הדין למה שלושה חודשים לאחר העסקה הגיעה החברה לחדלות פירעון".

לדעתו של הבכיר "הדירקטוריון תלה את הערת עסק החי במשהו טכני - אי הערכת מועד לתשלום על ידי מחזיקי איגרות החוב של החברה האם. אך בפועל ההכרזה לא קבעה כי הם אכן יתחילו לבצע צעדים משפטיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום