בנק לאומי: הרווח הנקי הצטמק ב-50%; התשואה על ההון 3.8% בלבד

רווחי הבנק צנחו בעקבות גידול בהפרשות להפסדי האשראי ללווים הגדולים במשק, בגין עלותה הכבדה של תוכנית ההתייעלות ועלויות כבדות הכרוכות בחקריות בהן הבנק מצוי בארה"ב

בנק לאומי חתם את הרבעון הרביעי של 2012 בהפסד של 259 מיליון שקל בהשוואה לרווח נקי של 618 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2012.  את שנת 2012 כולה חתם הבנק ברווח נקי של 931 מיליון שקל, צניחה של 50% לעומת הרווח בשנה הקודמת. הרווח שהציג הבנק בשנת 2012 מייצג תשואה על ההון של 3.8%  - התשואה הנמוכה ביותר במערכת הבנקאות.

רקפת רוסק עמינחצילום: מוטי מילרוד

דירוג שכר המנהלים בחברות הציבוריות ב-2012

הרקע לתוצאות החלשות שהציג הבנק הוא גידול חד בהוצאות להפסדי אשראי במגזר העסקי (הלווים הגדולים במשק). הבנק רשם ב-2012 הפרשה של 933 מיליון שקל (1.3% מתיק האשראי העסקי) בגין הפסדי אשראי שניתנו ללווים הגדולים במשק לעומת הפרשה בהיקף של 312 מיליון שקל (0.4% מתיק האשראי העסקי) ב-2011.

כמו כן, הכיר הבנק ב-2012 בעלויות בהיקף של כ-400 מיליון שקל בגין פרשת הסיוע הפעיל שהעניק לכאורה בהעלמת מסים של לקוחות אמריקאים. מדובר בהוצאה בהיקף של כ-60 מיליון שקל שהוציא הבנק במהלך השנה בגין שכר טרחת עורכי דין, רואי חשבון ויועצים שונים המלווים את הבנק בהתנהלות מול הרשויות החוקרות וכן בהפרשה בהיקף של 340 מיליון שקל בגין עלויות נוספות שהבנק צופה עד תום הפרשה. עלויות אלו כוללות הערכת הבנק לגבי דרישת התשלום שתתקבל מרשויות המס האמריקאיות ועלויות נוספות הכרוכות בטיפול בפרשה.

דוד ברודטצילום: מוטי מילרוד

הוצאה משמעותית נוספת שהקטינה את רווחי הבנק ב-2012 הייתה תוכנית התייעלות לעובדים הוותיקים בבנק שעלותה מוערכת בכ-323 מיליון שקל.  

יו"ר הדירקטוריון דוד ברודט אמר במסיבת עיתונאים שקיים לרגל פרסום הדו"חות, כי "מצבו האמיתי של לאומי טוב יותר מזה שמשתקף בשורה התחתונה בדו"ח הכספי. עסקי הליבה של הבנק טובים -  כל כך טובים - שהם מאפשרים לנו לבצע הפרשות של מאות מיליוני שקלים ועדיין להרוויח".  ברודט ציין כי הבנק יכול היה להמנע מביצוע חלק מההפרשות בשלב הנוכחי, אולם לדבריו "לא ראינו את שיקולי הטווח הקצר אלא הארוך".

מנכ"ל הבנק, רקפת רוסק עמינח, ציינה כי בכוונת הבנק לצמצם את ההחזקות הריאליות של הבנק בישראל ולהגדיל את היקף ההשקעות הריאליות מחוץ לישראל. זאת במטרה להקטין את המתאם בין תיק האשראי של הבנק (החשוף בעיקר לשוק המקומי) לבין תיק ההשקעות הריאליות. כמו כן, יפעל הבנק לבניית תיק מפוזר יותר מהתיק הקיים הממוקד כיום בעיקר בהשקעה ב-18 ממניות החברה לישראל.

עוד ציינה רוסק עמינח כי הבנק יגדיל את משקל הפעילות הקמעונאית מול מגזר משקי הבית והעסקים הקטנים על פני האשראי למגזר העסקי, בין היתר, משיקולי הון.

מניית לאומי בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker