יו"ר הפועלים: "נבקש מבנק ישראל היתר לחלוקת דיבידנדים"

בנק הפועלים חתם את 2012 ברווח נקי של 2.5 מיליארד שקל במשקף תשואה על ההון של 10.1%; אף שלא הגיע ליעד הלימות ההון שקבע בנק ישראל, הפועלים מביע ביטחון ביכולתו לעמוד ביעדי ההון במועד ומכריז על רצון לחזור לחלוקת דיבידנדים שוטפים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק הפועלים בניהולו של ציון קינן חתם את שנת 2012 עם הרווח נקי הגדול במערכת - 2.5 מיליארד שקל, קיטון של 7% לעומת הרווח הנקי ב-2012. הרווח השנתי משקף תשואה על ההון בשיעור של 10.1%. יחס הלימות ההון של הבנק עלה ל-8.9% (כ-8.5% במונחי באזל 3) ובכך הבנק מתקרב ליעדי ההון (9%) שקבע בנק ישראל לשנת 2015.

דירוג שכר המנהלים בחברות הציבוריות ב-2012

מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן, ויו"ר הבנק, יאיר סרוסיצילום: מוטי מילרוד

"לאור התוצאות והגידול בהון הליבה, בכוונת הבנק לפנות לבנק ישראל לקבלת אישור לחלוקת דיבידנד", אמר יו"ר הבנק יאיר סרוסי במסיבת עיתונאים שבה הוצגו תוצאותיו הכספיות של הבנק. כיום, נדרשים הבנקים לקבל היתר מיוחד מהמפקח על הבנקים בטרם יחלקו דיבידנד, כאשר המבחן המרכזי מבחינת המפקח הוא יכולת הבנק לעמוד ביעדי ההון שקבע. בקצב הרווחיות הנוכחי הפועלים צפוי להציג יחס הלימות הון של 9% (במונחי באזל 3) ברבעון השני של 2013. סרוסי הסביר את הכוונה לבקש היתר לחלוקת דיבידנד בכך ש"המשקיעים מצפים לחלוקת דיבידנד ואני מדבר על כלל ציבור המשקיעים. אנחנו בטוחים שנעמוד ביעדי ההון".

היקף האשראי שבנק הפועלים העמיד לציבור צמח ב-2012 ב-1.1% בלבד. גידול צנוע זה מורכב מגידול של 9.9% במשכנתאות, גידול של 3.8% באשראי הקמעונאי (לקוחות פרטיים ועסקים קטנים) ומנגד מקיטון של 5.6% באשראי העסקי ללווים הגדולים במשק. ההוצאות בגין הפסדי אשראי הסתכמו ב-0.39% מתיק האשראי לעומת הפרשה של 0.5% מתיק האשראי ב-2011. ההפרשה הנמוכה יחסית לבנקים אחרים מוסברת בהצלחת הבנק בגביית חובות שבגינן בוצעה הפרשה בעבר.

הפועלים הוא הבנק בעל תיק האשראי העסקי הגדול במערכת - 97.7 מיליארד שקל - המהווה כ-39% מסך האשראי של הבנק. בהתייחס לשאלה אילו לקחים הפיק הבנק ממשבר הלווים הגדולים המתקשים כיום לפרוע חובות, השיב ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועלים, כי "הפעילות העסקית היא פעילות קריטית להנעה וצמיחת המשק" עם זאת ציין, כי "כחלק מהפקת הלקחים אנחנו יורדים מנושא מימון רכישת אמצעי שליטה ושמים דגש על מימון חברות תפעוליות, תעשייתיות, מסחר, תקשורת וכו".

מניית הפועלים בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker