שלמה אליהו השלים מכירת מניות לאומי ביותר מ-450 מיליון שקל

ערב פרסום דו"חות לאומי, הפיץ שלמה אליהו יותר מ-1.5% ממניות הבנק ■ אייל עופר מכר מניות בנק מזרחי טפחות בכ-200 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

שלמה אליהו ואייל עופר, שניים מבעלי המניות הגדולים בבנק לאומי ובמזרחי טפחות, מכרו  מניות של הבנקים בהיקף של כ-650 מיליון שקל. אליהו, שהשלים לפני כמה חודשים עסקת ענק לרכישת השליטה בקבוצת הביטוח והפיננסים מגדל מידי ג'נראלי האיטלקית, התחיל אתמול בהפצה של מניות לאומי ‏(כ-1.5%‏) בהיקף של כ-450 מיליון שקל. המניות מופצות בין השאר על־ידי בית ההשקעות אי.בי.אי ודויטשה בנק, במחיר של כ-12.75 שקל לעומת מחיר של כ-13.1 שקל למניה שבו נסחרו מניות הבנק אתמול בבורסה.

אליהו מכר באוקטובר האחרון מניות לאומי בכ-200 מיליון שקל, כך שבסך הכל הוא מכר עד כה מניות לאומי בכ-650 מיליון שקל - קצת פחות משליש מהפוזיציה שהיתה לו בבנק לפני המכירה באוקטובר. כעת יישאר אליהו עם אחזקות של כ-6% בלאומי בשווי של כ-1.20 מיליארד שקל. מרבית הביקושים הגיעו מהגופים המוסדיים הוותיקים המנוהלים על ידיד עמיתים בראשות יואב בן אור. המכירה הנוכחית היא במחיר הגבוה בכחצי שקל לעומת מחיר מניית לאומי באוקטובר 2012.

שלמה אליהוצילום: מיכל פתאל

מכירת המניות בוצעה ערב פרסום הדו"חות הכספיים של לאומי ל-2012. עם זאת, משום שאליהו אינו נחשב גורם בעל מידע פנים, מותר היה לו לבצע את המכירה. מימוש מניות לאומי יאפשר לאליהו להתמודד עם פירעון הלוואות של כ-2 מיליארד שקל והלוואה נוספת של כ-350 מיליון שקל שנטל מלאומי ומדיסקונט לצורך רכישת מגדל.

על־אף שבנק ישראל אישר לו להחזיק במניות לאומי לפחות במהלך שלוש השנים הקרובות, החליט אליהו לצמצם באופן הדרגתי את חשיפתו למניות הבנקים. מלבד האחזקות בלאומי הוא מחזיק גם בכ-27% מבנק אגוד בשווי של כ-270 מיליון שקל.

אייל עופר מצטייד גם הוא במזומנים לקראת הפסח: מזרחי טפחות הודיע אתמול כי חברת ל.א.ב.מ אחזקות, שבבעלות עופר ‏(אחיו של עידן עופר ובן דודם של ליאורה עופר ודורון עופר‏) מכר אתמול במסגרת עסקה מחוץ לבורסה 5.05 מיליון מניות של מזרחי טפחות ‏(כ-2.2%‏) במחיר של 38.8 שקל למניה ‏(בדומה למחיר מניות הבנק בבורסה‏) - ובתמורה כוללת של כ-200 מיליון שקל. מדובר במכירת מניות חופשיות, שאינן חלק ממניות גרעין השליטה בבנק.ב עקבות המכירה, מניית מזרחי ירדה בכ-2.4% וריכזה מחזור מסחר גבוה של כ-200 מיליון שקל.

אייל עופר
אייל עופרצילום: אלון רון

לטענת דוברו של עופר, לאחר המכירה מוסיפה ל.א.ב.מ להחזיק במניות גרעין השליטה בבנק, וזאת בנוסף, לל.י.ן אחזקות, שעופר אחד מבעליה, ומחזיקה בכמות נוספת של מניות - בהן מניות גרעין שליטה ‏(באמצעות עופר השקעות בע"מ ועופר אחזקות. עד למכירה הנוכחית עופר אחזקות, עופר השקעות ול.י.ן אחזקות החזיקו בכ-25.1% ממניות מזרחי. משפחת ורטהיים מחזיקה ב-22.1% ממניות מזרחי.

מדיווח של מזרחי עולה כי "אין במכירה כדי לשנות את מבנה השליטה הקיים בבנק ואת ההסדרים הקיימים בין קבוצת עופר לקבוצת ורטהיים בנוגע לשליטה בבנק. איל עופר ממשיך, ללא כל שינוי, להיות שותף בשליטה בבנק מזרחי טפחות כחלק מקבוצת עופר, יחד עם משפחת ורטהיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker