סקיילקס למשקיעים: אנחנו חדלי פירעון

"קיים ספק להמשך פעילותנו כעסק חי ונזמן אסיפת מחזיקי איגרות חוב כדי לדון בהשלכות", כך נכתב היום בהודעת החברה ■ ההודעה מגיעה על רקע אי הסכמת מחזיקי איגרות החוב של סאני - החברה האם - לדחות את תשלום הריבית הקרוב

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"קיים ספק להמשך פעילותנו כעסק חי ונזמן אסיפת מחזיקי איגרות חוב כדי לדון בהשלכות", כך הודיעה היום חברת סקיילקס, המנוהלת על ידי יהל שחר ונמצאת בשליטת אילן בן דב - החברה למעשה מודיעה על חדלות פירעון.

ההודעה מגיעה על רקע אי הסכמת מחזיקי איגרות החוב של סאני- החברה האם - לדחות את תשלום הריבית הקרוב. סקיילקס מעדכנת "ניהלנו משא ומתן עם צד שלישי שהיה בו כדי להשפיע מהותית על טובת תזרים המזומנים אך התנאי לקבלת מימון הוא הסדר חוב בסאני".

אילן בן דבצילום: אייל טואג

סקיילקס מבהירה כי מחזיקי איגרות החוב של סאני החליטו ב-20 במארס לא לדחות את מועד פירעון הקרן ותשלום הריבית אשר אמור להיות משולם באפריל. לסאני החברה האם אין מקורות מספיקים לביצוע פירעונות הקרן. לשיטת סקיילקס להתפתחות הנ"ל עלולה להיות השפעה על זהות בעלי השליטה בסאני, שכן בן דב יאבד את השליטה בחברה לטובת מחזיקי איגרות החוב.

סקיילקס מבהירה כי שינוי שליטה עלול להשפיע באופן מהותי על יכולתה של החברה כחברת בת של סאני לגייס או למחזר חוב או לממש חלק מפעילות המפעילים הסלולאריים של סמסונג או לקבל מימון כנגדה.

כמו כן, הזהירה סקיילקס כי שינוי שליטה ישפיע לרעה על שווי ותוצאות הפעילות של פרטנר שכן כחלק מהחוזה אשר נחתם עם סבן בן דב ופרטנר נחשבים בעלי שליטה במשותף בפרטנר.

בהודעת החברה צוין בפעם הראשונה כי היא ניהלה משא ומתן עם צד שלישי אשר היא אינה חושפת את זהותו לקבלת מימון שהיה בו כדי להשפיע מהותית לטובה על תזרים המזומנים.

אך התנאי לקבלת המימון היה הסדר חוב של חברת האם סאני ולכן לאור כך שהשליטה בסאני עלולה לעבור למחזיקי איגרות החוב אין ודאות להשגת המימון.

עוד מבהירה סקיילקס כי היא לא תקבל דיבידנד מחברת פרטנר שכן היא ביטלה את מדיניות הדיבידנד שלה ל-2012 וטרם קיבלה מדיניות דיבידנד חדשה.

החברה מתכוונת לכנס אסיפת מחזיקי איגרות חוב ולבקש דחייה בתשלום הקרן והריבית בסוף מארס של 62 מיליון השקל וזאת על אף כי בקופתה יתרת מזומנים של 250 מיליון שקל המספיקה לה לעמוד בהתחייבויותיה בחודשים הקרובים.

החוב של סקיילקס למחזיקי האג"ח עומד על כ 1.5 מיליארד שקל. האג"ח מסדרות א', ב', ג', ד' ו־ו' מובטחות בשעבוד על מניות פרטנר שהתכווץ לאחר עסקת מכירת השליטה בפרטנר מ-44.5% ל-13.8%. לעומתן, לאג"ח מסדרות ז', ח' ו־ט' אין ביטחונות כלשהם.

מכיוון שבן דב לא הצליח להביא כסף מהבית ותזרים המזומנים עליו הסתמכה החברה - דיבידנדים מפרטנר - נעצר, קיים חשש אף לזיכיון ההפצה של שיווק מוצרי הקצה של סמסונג.

הבעיות של סאני

אתמול פורסמו תוצאות ההצבעה של חברת סאני אשר הראו כי 60% מסך מחזיקי איגרות החוב בסדרה א' שהשתתפו בהצבעה לא הסכימו לדחות את התשלום מסוף מארס לסוף אפריל.

כ-95% מהמחזיקים בסדרה ב' שהשתתפו בהצבעה החליטו להצביע נגד הדחייה ו-64% מהמחזיקים בסדרה ג' אשר השתתפו בהצבעה החליטו להצביע גם הם נגד הדחייה.

הודעת המחזיקים מבשרת כי ברצונן להשתלט על החברה, אם בן דב לא יזרים כסף מכיסו הפרטי. החוב הפיננסי של סאני כולל אג"ח בהיקף של כ-254 מיליון שקל וחוב בנקאי בהיקף של כ-28 מיליון שקל לבנק מזרחי טפחות.

נכסי החברה כוללים כ-79% ממניות סקיילקס בשווי שוק של כ-140 מיליון שקל המשועבדים כולם לטובת מחזיקי האג"ח, וכן אחזקה ב-1.4% ממניות פרטנר בשווי שוק של כ-53 מיליון שקל המשועבדת כולה לטובת אשראי בנקאי.

בנוסף, לחברה אחזקה של כ-56% מהון מניות תפוז בשווי שוק של כ-9 מיליון שקל, 0.5% מהון מניות חברת Mobileye N.V (שווי בספרים של כ-10 מיליון שקל) ואג"ח סקיילקס בהיקף של כ-6 מיליון שקל, כך שלחברה אין יתרות מזומנים מהותיות.

סאני מתנהלת תחת הערת "עסק חי" ונמצאת במצב של חדלות פירעון. הדו"חות הכספיים של הרבעון השלישי הציגו כי לחברה גירעון של 288 מיליון שקל בהון העצמי.

מוסדי בכיר: "מלחמת עולם פרצה היום בחברת סקיילקס בין מחזיקי אגרות החוב"

מוסדי בכיר: "היום ניתן האות לפרוץ מלחמת עולם בין מחזיקי אגרות החוב השונות". דבריו של הבכיר נאמרים על רקע העובדה כי החוב של סקיילקס למחזיקי אגרות החוב שמסתכם ל-1.5 מיליארד שקל מחולק על פני מספר סדרות עם הבדלים דרמטיים בין הבטחונות. לסדרות ב' ו-ג' קיימים בטחונות של 100% על החוב כלפיהן, לסדרות א ו ד קיימם בטחונות חלקיים בלבד כאשר לסדרות ז ח ו ט אין כל בטחונות אשר מבטיחים את פירעון החוב כלפיהם".

לשיטת הבכיר הודעת החברה היום הגיעה בשביל לתת ביטוח נגד תביעות לדירקטורים. " אם רואי החשבון של החברה היו שמים הערת עסק חי בדוחות ללא כל דיווח לפני של החברה השוק היה בשוק. שכן החברה הגיעה לחדלות פירעון ללא שנתנה כל דיווח על מה שקרה עימה בחודשים האחרונים. עתה הדירקטוריון מנסה לתלות זאת בסיבות חיצוניות, כגון דיבידנדים אשר לא יתקבלו מלמטה ואי הערכת מועד ריבית לחברה האם סאני".

מסתמן כי מחזיקי אגרות החוב של סאני חוששים למצוא את עצמם עם כיסים ריקים כפי שמצאו עצמם מחזיקי אגרות החוב של טאו אשר ניתן לה לאחרונה צו פירוק לכן הם הודיעו לבעל השליטה אילן בן דב כי הם אינם מסכימים להערכת המועדים.

"אנו רואים כאן מצב בו בעל השליטה אילן בן דב הפך להיות פחות דומיננטי,ועתה הדירקטורים אשר לפי מספר חודשים אישרו את עסקת מכירת פרטנר יצטרכו לתת את הדין למה שלושה חודשים לאחר העסקה החברה הגיעה לחדלות פירעון".

לדעתו של הבכיר "הדירקטוריון תלה את הערת עסק החי במשהו טכני אי הערכת מועד לתשלום על ידי מחזיקי אגרות החוב של החברה האם, אך בפועל ההכרזה לא קבעה כי הם אכן יתחילו לבצע צעדים משפטיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker