קרן יורק לביהמ"ש: תנו לנו להצביע נגד פירוק אלביט הדמיה

מחזיקי איגרות החוב של אלביט הדמיה נדהמו לגלות אתמול כי הקרנות הזרות חתמו על מסמך המונע מהם להצביע בעד הסדר שונה מהצעת החברה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

מחזיקי איגרות החוב של אלביט הדמיה נדהמו לגלות כי הקרנות הזרות יורק וDK- Partners חתמו על הסכם בו סינדלו את עצמם מלהצביע בעד הסדר אחר שיוצע למחזיקי אגרות החוב. למעשה, שתי קרנות ההשקעה הפרטיות מניו יורק יצרו בכך מעין גוש חוסם נגד כל הצעת הסדר אחרת, שכן הם מחזיקות באיגרות חוב בשווי של כ-1 מיליארד שקל .

יורק, שמיוצגת בישראל על ידי ג'רמי בלנק ושהיתה בעבר בעלת השליטה בבית ההשקעות פסגות, רכשה איגרות חוב בהיקף של 200-400 מיליון שקל. DK Partners רכשה אג"ח בהיקף של כמה מאות מילוני שקלים אף היא.

ג'רמי בלנקצילום: מוטי קמחי

בשל ניגוד העניינים אותו מצא נאמן סדרה א' ו-ב', הוא פסל את קולותיהם של הקרנות הזרות מלהחליט האם להורות לנציגות להתחיל לנקוט בהליכים משפטיים נגד אלביט הדמיה. לשיטת הנאמן, החזקותיהם השונות של הקרנות בסדרות הארוכות של אלביט הדמיה מהוות ניגוד עניינים. נראה שעתה גם יחשוב הנאמן כי החתימה על ההסכם המסנדל מהווה ניגוד עניינים נוסף, שימנע מהם בכלל להצביע על כל הסדר או פעולה.

קרן יורק מנסה כעת "לעשות שרירים" ודורשת מבית המשפט לפסול את החלטת הנאמן, שקבע כי יש לה עניין מנוגד ולכן לא ספר את קולה בהצבעה האחרונה המאפשרת לסדרה להגיש בקשת פירוק נגד אלביט. יורק, המיוצגת על ידי עו"ד דוד פורר ממשרד גרוס, דורשת מבית המשפט לכפות על הנאמן, חברת משמרת, למנות את קולה כמתנגדת להתחלת פעולות משפטיות נגד החברה.

בבקשתה דורשת יורק כי הנאמן ינמק מדוע הועלתה להצבעה שאלת מינוי הנציגות הנפרדת לסדרות א' ו ב', כשמדובר בשתי סדרות זהות מבחינת מועדי פירעון ומעמד נשיה ובעלות אינטרס משותף, גם לדברי הנאמן עצמו.

עוד ביקשה הקרו להבין מדוע מונתה נציגות נפרדת לסדרה א', על אף שרובם המכריע של מחזיקי איגרות החוב החליט להצביע נגד החלטה זו. כמו כן, דורשת הקרן לדעת מדוע הנאמן העמיד הצעה לנקוט בהליכים משפטיים נגד החברה רק בסדרה א' ו-ב', אך לא באסיפה המאוחדת של כלל הסדרות.

יורק טוענת כי המשמעות המספרית של החלטת הנאמן היא מדהימה. הנאמן החליט לתת למחזיקי איגרות החוב בסכום של כמה מילוני שקלים בודדים (20 מיליון שקל ערך נקוב) לכפות את דעתם על מחזיק האג"ח האחרים - המחזיקים בכ 2.4 מיליארד שקל.

עוד מסבירה הקרן לבית המשפט כי במצב של הליכי פירוק אין הבדל כלשהו בין איגרות החוב השונות - לא מבחינת מעמד החוב ולא מבחינת החלוקה בין המחזיקים. בהתאם לכך, גם בהצבעה על נקיטת פעולות משפטיות אין כל הבדל בין האינטרסים של המחזיקים בסדרות השונות. עוד מדגישה יורק כי מבחן ניגוד העניינים נקבע רק לגבי מצביעים שהצביעו נגד נקיטת הליכים משפטיים.

סדרה ב' נשלטת על ידי איש העסקים עופר אייזנברג, שהצהיר מספר פעמים כי הוא מבקש לפרק את החברה וכי הסדרה בשליטתו אמורה בימים הקרובים להגיש בקשת פירוק.

מוטי זיסרצילום: דן קינן

אלביט הדמיה חייבת למחזיקי איגרות החוב שלה 2.4 מיליארד שקל. לפי המתווה אותו הציעו החברה ואליו התחייבו הקרנות הזרות, הקרנות ייהפכו לבעלות השליטה באלביט; החוב של החברה כלפי בעלי האג"ח יומר למניות; האשראי לבנקים הפועלים ולאומי, של כ–300 מיליון שקל ימשיך להיפרע; מוטי זיסר יישאר מנכ"ל עם אחזקות של סביב ה-15% ויקבל אופציות להגדלת האחזקות בחברה.

מתווה , שגובש על ידי חברי הנציגות המשותפת של הסדרות הארוכות ג', ז', ו-1 באלביט הדמיה - הכוללים את אדוארד קלר, שמואל אשל, עופר גזית ורוח ואדים פורטנוי, המיוצגים על ידי משרד עוה"ד קליר-בנימיני - כולל בשלב הראשוני המרה של חוב בלתי מובטח בערך הפארי של כ-1.1 מיליארד שקל ל-95% ממניות אלביט, ומלוא הזכויות של אלביט באלביט מדיקל.

בשלב השני, דורשת הנציגות כי חלק מהמניות המתקבלות בהמרה יוקצו לבעל השליטה הנוכחי, בנק הפועלים, בכפוף לניהול משא ומתן עימו ולקבלת תרומתם להסדר המוצע. בשלב השלישי מעוניינת הנציגות לערוך מכרז למכירת מניות השליטה. את יתרת החוב מעוניינת הנציגות להמיר לשתי סדרות אג"ח חדשות בערך של 400 מיליון שקל ו-1 מיליארד שקל. שתי הסדרות תהיינה מובטחות ויחולו לגביהן הוראות פירעון מוקדם.

עו"ד אסף ברם ממשרד ברם סלוקי ושות', המייצג את נציגות סדרה ב', מסר בתגובה כי "את הדיון עם קרן יורק ננהל בבית המשפט ולא בתקשורת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker