אפסילון: "חיסלנו האחזקות בחבס ובקרדן - עוד לפני הירידות"

האנליסטית דפנה יגור באוקטובר 2012: "הסיכון בהשקעה בנייר של חבס גבוה מאוד; המלצה שלילית חזקה" ■ מנהל מחלקת המחקר ערן קלינסקי בתחילת מארס: "מעבר לגבולות האקסל, אנו ממליצים למכור את האג"ח של קרדן אן.וי"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12

בית ההשקעות אפסילון חיסל את אחזקותיו באיגרות החוב של קבוצת הנדל"ן חבס ושל חברת הנדל"ן המניב קרדן אן.וי עוד לפני גל הירידות האחרון, כך טוענים היום (ב') בבית ההשקעות.

מנתונים שהועברו לידי TheMarker, מכר אפסילון - בהסתמך על המלצות האנליסטים שלו - כבר באוקטובר 2012 האחזקה באג"ח של חבס, ובתחילת החודש האחרון גם את איגרות החוב של קרדן.

הרצל חבסצילום: עופר וקנין

בתחילת 2012 החזיק אפסילון בכ-15 מיליון שקל ערך נקוב באיגרות החוב של קבוצת חבס. אולם, בחודש אוקטובר הוציאה האנליסטית דפנה יגור המלצה "שלילית חזקה" למכירת כלל האג"ח של חבס שהחזיק אפסילון. "בשורה התחתונה", כתבה אז יגור, "הסיכון בהשקעה בנייר גבוה מאוד ותלוי במידה רבה בהתאוששות NSI (קרן הריט בה מחזיקה חבס - ע"א)".

במהלך השבועיים האחרונים - כארבעה חודשים לאחר המכירה - צנחו איגרות החוב של חבס משער של 119 אגורות לאיגרת לשער של 45 אגורות (סדרה 12). הצניחה נבעה מקשיים תזרימיים אליה נקלעה הקבוצה, על רק צניחה בשווי של קרן הריט NSI  - האחזקה העיקרית של חבס. על רקע האירועים, בשבוע שעבר הודיעה הקבוצה - שחייבת כ-415 מיליון שקל - כי תחל בהליך של הסדר חוב.

בנוסף לחבס, גם איגרות החוב של קרדן אן.וי סבלו מסנטימנט שלילי מתחילת מארס. בשבועיים האחרונים צנחו האג"ח בכ-20%, כשאתמול דיווחה רקע הפסקת המו"מ למכירת 50% מפרויקט הנדל"ן יורופארק דליאן שבסין, בתמורה ל-85 מיליון יורו. על רקע המלצה שלילית שהוציא מנהל מחלקת המחקר ערן קלינסקי, אפסילון חיסל את כל הפוזיציה ("עשרות רבות של מיליונים") לפני כשבועיים.

באפסילון סיפרו כי המלצת המכירה הראשונה לקרדן יצאה כבר ב-10 במאי 2012, אז נסחרו האג"ח של החברה בתשואה לפדיון של כ-15%. לאחר מכן, הסבירו, הגדילו שוב את החשיפה לאג"ח של קרדן, בזמן שנסחרו בתשואות של מעל 30% ובמחיר של כ-60 אגורות. אולם, ב-5 במארס יצאה שוב המלצת מכירה, מה שהביא לחיסול הפוזיציה.

"לאור ההתפתחויות האחרונות בשוק האג"ח, בדגש על איגרות החוב של אי.די.בי, ולאור בחינת מכלול הנתונים בפרספקטיבה רחבה יותר, מעבר לגבולות האקסל, אנו ממליצים למכור את האג"ח של קרדן אן.וי", כתב קלינסקי לפני כשנה. "אנו רואים שהשוק כבר מסתכל מעבר לשנתיים הקרובות, כשהוא מבין שחברות אחזקה ממונפות יתקשו לגלגל את החוב לאחר שיתרות הנזילות שלהם יגמרו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker