מריל לינץ': הלהיט הגנרי של טבע חשוף לתחרות

בנק ההשקעות מריל לינץ' מעריך כי תרופת הפולמיקורט לטיפול באסתמה תורמת 
165 מיליון דולר לרווחי טבע, שבלעדיהם תתקשה החברה לעמוד בתחזית הרווח ל-2013

יורם גביזון

בנק ההשקעות מריל לינץ’ בנק אוף אמריקה מעריך כי חברת טבע עלולה להתקשות לעמוד בתחזית הרווח שפירסמה ל-2013 אם בית משפט יפסוק לרעתה במשפט פטנטים על התרופה הגנרית הגדולה ביותר שלה, פולמיקורט לטיפול באסתמה.

גרג גילברט, אנליסט במריל לינץ’ בנק אוף אמריקה, מעריך כי מכירות הגרסה הגנרית של התרופה מניבות לטבע הכנסות של 500 מיליון דולר בשנה בשולי רווח גבוהים מהממוצע ותורמות 19 סנט לרווח למניה, כלומר 165 מיליון דולר, למרות תשלום תמלוגים בשיעור גבוה יחסית לאסטרה זנקה שפיתחה את התרופה.

תרופת פולמיקורטצילום: TheMarker

בית משפט בארה”ב צפוי לפסוק עד סוף מארס 2013 במשפט פטנטים שמנהלת חברת אסטרה זנקה נגד החברות אקטוויס ‏(לשעבר ווטסון‏), אפוטקס וסנדוז מקבוצת נוברטיס.

אקטוויס הניחה שתזכה במשפט ותוכל לשווק כבר ברבעון השני של 2013 גרסה גנרית משלה כחלק מהתחזית שנתנה למשקיעים 
ל–2013, בעוד שטבע לא כללה תחרות בשיווק הגרסה הגנרית לפולמיקורט בתחזית המכירות והרווח שנתנה ל–2013.

מריל לינץ’ מציין כי הוא אינו משנה את המודל שלו לגבי טבע, אך מוסיף כי אם טבע תיתקל בתחרות גנרית לפולמיקורט כבר ברבעון השני של 2013, היא תתקשה להגיע לרף העליון של תחזית הרווח ל–2013 ‏(4.85 עד 5.15 דולרים למניה‏). אקטוויס ואפוטקס קיבלו אישור מה–FDA לגרסה הגנרית שלהן, כך שזכייה שלהן במשפט תביא להשקה מיידית של שתי גרסאות נוספות.

מצד שני, אם החברות הגנריות אקטוויס, אפוטקס וסנדוז יפסידו במשפט, טבע תוכל להמשיך ליהנות ממעמדה כחברה היחידה שמשווקת את הגרסה הגנרית עד לפקיעת הפטנטים של אסטרה על פולמיקורט ב–2019 - אם כי מריל לינץ’ אינו בטוח מהם פרטיו של ההסכם בין טבע לבין אסטרה זנקה.

טבע החלה לשווק את המוצר בנובמבר 2009, בעקבות הסדר עם אסטרה זנקה במשפט שניהלו השתיים. על פי ההסכם, טבע משווקת את המוצר ומשלמת לאסטרה זנקה תמלוגים בשיעור גבוה. מריל לינץ’ מעריך כי נתח השוק של הגרסה הגנרית של טבע הוא 80%.

מריל לינץ’ מציין כי שיעור התמלוגים שטבע משלמת לאסטרה זנקה לא נמסר, אולם להערכתו חלק ניכר מהתחזית של טבע לתשלום של 500 מיליון דולר עבור תמלוגים ב–2013 מיוחס לפולמיקורט.

להערכת הבנק, מכירות המוצר על ידי טבע מסתכמות ב–500 מיליון דולר בשנה, שיעור הרווח לפני מס הוא 40% מהמחזור ושיעור המס שחל על הרווח מהתרופה הוא 20%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker