טהורי מכריח את כלל פיננסים לרכוש 50% הנותרים בכלל טהורי

למרות שבשנים האחרונות הפחית כלל פיננסים את שוויה של כלל טהורי ל-10 מיליון שקל בלבד, העסקה תתבצע לפי השווי המקורי שבו בוצעה העסקה - 40 מיליון שקל ■ טהורי נחשב מקורב לבעל השליטה בכלל פיננסים, נוחי דנקנר, ואף יצא לטייל עימו בטיבט

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6

לאחר שבמהלך השנתיים האחרונות הפחית כלל פיננסים את שוויה של חברת כלל טהורי ל-10 מיליון שקל בלבד, בית ההשקעות נערך כעת, בעל כורחו, לרכישת 50% הנותרים מידי דן טהורי לפי שווי חברה של 40 מיליון שקל - כך עולה מדו"חותיה השנתיים של כלל פיננסים, שפורסמו בשבוע שעבר.

על פי הדו"חות, טהורי - שנחשב כמקורב לבעל השליטה בכלל פיננסים, נוחי דנקנר - מתכוון לממש את האופציה שבה הוא מחזיק ביחד עם שותפיו (אורן דוידסון ואילן רייך), למכור את אחזקותיו תמורת כ-14.5 מיליון שקל. כלל מציינת כי "ביום 14 בינואר קיבלה הודעה בדבר כוונתו (של טהורי - ע"א) לממש את האופציה", וכי היא "מצויה בדין ודברים עם בעלי המניות האחרים באשר לתנאי המימוש".

דן טהוריצילום: אבשלום ששוני

מימוש האופציה במחיר הגבוה בולט גם על רקע התפרקותה המעשית של כלל פיננסים מנכסיו. באחרונה מכר בית ההשקעות את פעילות התיקים והקרנות לידי הראל תמורת 210 מיליון שקל, כאשר 185 מיליון שקל ישולמו עבור הקרנות, והשאר עבור התיקים. בכך למעשה מכר כלל פיננסים את כל פעילויותיו העיקריות כשברשותו נשארות אחזקות בחברות החיתום כלל (10%) ובמחלקת הברוקראז' (60%).

המקורב לדנקנר

אם מימוש האופציה אכן יצא לפועל, הרי שהמהלך יסיים את ההשקעה העגומה של כלל פיננסים בכלל טהורי (טהורי בית השקעות לשעבר). במהלך 2006 רכשה כלל מחצית מטהורי בית השקעות תמורת 20.4 מיליון שקל. מחיר זה העמיד לטהורי בית השקעות שווי של כמעט 41 מיליון שקל.

עבור טהורי היה מדובר באקזיט מוצלח, אך עבור כלל פיננסים ההשקעה התבררה כלא רווחית, לאחר שהביאה אותה למחוק 14 מיליון שקל ולא ייצרה לה רווחים משמעותיים. למרות המחיקות החוזרות ברבעונים האחרונים, מימוש האופציה יתבצע לפי המחיר המקורי של העסקה - כלומר 40 מיליון שקל.

האופציה שניתנה לטהורי, המחזיק היום ב-39.1% מטהורי בית השקעות, ניתנה למימוש החל מ-7 שנים מאז מועד הרכישה המקורי - אוגוסט 2006. בדו"חותיה לרבעון השלישי, צירפה כלל פיננסים הערכת שווי שבה צוין כי "איש מרכזי" בחברה צפוי לעזוב אותה ב-2013. מסיבה זו הערכת השווי לא לקחה בחשבון תזרים מזומנים החל משנת 2014. בכך בעצם רמזה דלויט כי טהורי בדרך החוצה מהחברה.

טהורי בית השקעות, שנקראת כיום כלל-טהורי, מבצעת בין היתר בנקאות להשקעות וייעוץ כלכלי וכמו כן היא מחזיקה בקרן מוסטנג שמעניקה הלוואות חוץ בנקאיות. כלל פיננסים מחקה בעקבות ההשקעה בשותפות, כבר 14 מיליון שקל. כיום רשומה ההשקעה בספרים ב-6.4 מיליון שקל.

בשנת 2012 הסתכמו תוצאות ההשקעה בכלל טהורי בהפסד של כ-6.9 מיליון שקל (לאחר ירידת ערך נכסים בלתי מוחשיים של כ-3.5 מיליון שקל והוצאות מימון בגין שערוך האופציה בסך של כ-3.5 מיליון שקל). זאת, לעומת הפסד של כ-5.9 מיליון שקל ב-2011, הכולל ירידת ערך נכסים בלתי מוחשיים של כ-8.1 מיליון שקל והוצאות של כ-2.1 מיליון שקל בגין שערוך האופציה.

טהורי היה מקורב לדנקנר בעבר ואף יצא לטייל עימו בטיבט, וכן שימש כיועץ לעסקות אותה ביצעו דנקנר ואי.די.בי. בחודשים האחרונים אומרים מקורבים לשניים כי הקשר ביניהם התרופף. כנראה שגם העסקה למכירת האחזקות בכלל טהורי לכלל פיננסים במחיר הגבוה לא תוסיף לחברות בין השניים. בכלל פיננסים כנראה מנסים להשיג הנחה על העסקה, לאור הביצועים הירודים של החברה בשנים האחרונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker