אג"ח אדריאל נפלו עד 11%; "קושי בפירעון החוב החל מ-2014"

מעלות הפחיתה דירוג אדריאל ל-BB: "אנו מעריכים את נזילות החברה כחלשה וצופים קושי בתשלום חלויות החוב הבלתי מגובה החל משנת 2014" ■ במעלות מציינים שמימוש נכסים קטנים תמורת כ-20 מיליון שקל יסייעו לחברה לעמוד בהתחייבויותיה ב-2014

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עוד חברת נדל"ן מצטרפת היום, לפחות באופן רשמי, לרשימת חברות הנדל"ן המסובכות: חברת הדירוגS&P  מעלות הפחיתה את דירוג חברת הנדל"ן אדריאל בשתי רמות ל-BB, רמה המוגדרת כבעייתית. בנוסף, הצמידה מעלות לדירוג אופק "שלילי", כך שתיתכן בקרוב הורדת דירוג נוספת. בתגובה, איגרות החוב של החברה נופלות היום עד 11%, ונסחרות כעת בתשואת "זבל" של עד 19%.

"אנו מעריכים את נזילות החברה כחלשה וצופים קושי בתשלום חלויות החוב הבלתי מגובה החל משנת 2014", כותבים היום האנליסטים הילה פרלמוטר וגיל אברהמי. "נזילות החברה ב-12 החודשים הקרובים תלויה רבות, להערכתנו, בהסכמת הבנקים להמשיך ולמחזר חוב לזמן קצר".

דיזינגוף סנטר
דיזינגוף סנטר, שנמכר באחרונה ע"י אדריאלצילום: אייל טואג

במעלות מציינים כי תחזית הדירוג השלילית "משקפת את הערכתנו כי ללא מימוש נכסים נוספים, תתקשה החברה לעמוד בפירעון החלויות החל מרבעון השני 2014 וכי לחברה סיכון נזילות גבוה נוסף בשל התלות במיחזור חוב זמן קצר בהיקפים יחסית גבוהים".

לאדריאל יש שתי סדרות של איגרות חוב, בערך נקוב של 340 מיליון שקל. סדרה א' שאינה מגובה בביטחונות ירדה ב-11%, ונסחרת כאמור בתשואה של 19%. סדרה ב' נושאת ביטחונות ולכן נסחרות בתשואה נמוכה של עד 4.7%. החברה נדרשת לפרוע ביולי הקרוב תשלומי קרן וריבית לשתי הסדרות בסכום כולל של 22 מיליון שקל. נכון לסוף הרבעון השלישי, בקופת החברה 1.9 מיליון שקל.

באחרונה מכרה אדריאל את אחד מהנכסים העיקריים שלה - 50% משטחי מסחר בקניון דיזינגוף סנטר (לאחר המכירה תחזיק אדריאל ב-15% משטחי הקניון), וכן 25% מקניון קריית שמונה. שני הנכסים נמכרו תמורת 158 מיליון שקל. במעלות כותבים בהקשר זה כי "תיק הנכסים המניבים קטן וצומצמה הגמישות הפיננסית עם מכירת חלק מהאחזקה בנכסי הליבה".

המימוש של הנכסים אמור לשמש לטובת פירעון אג"ח ב', שכן גם אם לא יפרע חלקו היחסי של החוב ישירות, יופקדו חלק מתמורות המכירה בפיקדון והחברה תעמיד ערבות בנקאית שתחליף את הנכסים כבטוחה כלפי מחזיקי אג"ח סדרה ב'.

לדעת מעלות, התמורה נטו מהמכירות (כלומר, בניכוי הלוואות לנכסים) תספיק לשרת גם את תשלום למחזיקי אג"ח א' ב-2013 (15 מיליון שקל). "אולם תזרים שלילי מפעילות שוטפת בשנים 2014-2013 יקשה על החברה לפרוע את אג"ח א' ביוני 2014 ללא מכירת נכסים נוספים".

חשש לגורל ההלוואות הבנקאיות

בחברת דירוג האשראי מעלים חשש גם לגורל ההלוואות הבנקאיות לטווח קצר של אדריאל, שמסתכמות ב-63 מיליון שקל, נכון לחודש מארס. על פי מעלות, מחזור החוב משמעותי במיוחד כיוון אם החברה לא תצליח למחזר את החוב – היא תגיע בצורה מיידית לחדלות פירעון.

"בתרחיש הבסיס שלנו אנו מניחים כי אשראי לזמן קצר ימוחזר בטווח הקצר כפי שמוחזר עד היום, אולם בתרחיש קיצון בו הבנקים לא ימחזרו חוב זה או חלקו, אנו סבורים כי החברה עלולה להיקלע למצוקת נזילות מידית ללא גמישות פיננסית מספיקה להביא לפתרונה", מדגישים שם.

מניית אדריאל, הנשלטת על ידי גבי אדרי (83%), עלתה ב-30% בשנה האחרונה. נכון להיום, החברה נסחרת בשווי זעום של 59 מיליון שקל. בתשעת החודשים הראשונים של 2012 הסבה החברה הפסד נקי של 13.5 מיליון שקל לבעלי מניותיה לעומת רווח נקי של 19 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

מאדריאל נמסר בתגובה: "כחברה יזמית בתחום הנכסים המניבים, מימוש נכסים ברווח לאחר השבחתם הינו חלק בלתי נפרד ממהלך העסקים הרגיל שלנו. תמורת המימוש נועדה לפירעון התחייבויות וגם להמשך הפעילות השוטפת של רכישה, השבחה ומימוש נכסים מניבים, כדוגמת העסקה שבוצעה לאחרונה עם ריט 1. גם לאחר המימוש החלקי של אחזקות החברה בדיזנגוף סנטר ובקניון שמונה סנטר, נותרתנו עם אחזקה משמעותית בשני נכסים אלה (50% מחלקה בסנטר ו-75% בקניון שמונה סנטר) במטרה להמשיך להשביחם ולהציף ערך ותזרים נוסף לחברה.

"סיווג ההלוואות לזמן קצר נגזר מהמודל העסקי שלנו, לפיו בעת רכישת נכס מניב ההלוואה מהבנק המממן מסווגת לזמן קצר ועם השבחת הנכס, ובהסתמך על חוות דעת שמאי המשקפת את שוויו החדש, ההלוואה מסווגת כהלוואה לזמן ארוך ונפרסת. כך היה בדיזנגוף סנטר ובקניון שמונה סנטר וכך גם כעת בפרויקטים בבניין האופרה בת"א, בית המגדלור בת"א, וכפר תבור העומדים לפני השבחה. במהלך 2012 מימשנו נכסים בתמורה כוללת, נטו, בסך כ-42 מיליון שקל וכפי שעמדנו בהתחייבויותינו בשנים 2008-2012 כך נפעל לעמידה בהתחייבויותינו בשנים הקרובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker