האיום על מנופים התממש: ממשלת קזחסטאן הפקיעה קרקע של 100 דונם

מדובר בשטח חלקי מתוך קרקע של 580 דונם שנרכשה על ידי החברה בשנים 2008-2007 עוד בימי ג'קי בן זקן ■ מנופים לא ציינה את ההשפעה הצפויה של החלטות אלו על דוחותיה הכספיים לשנת 2012, שגם כך צפויים להראות על הפסד של למעלה מ-100 מיליון שקל בגין ירידת ערך בקניון ארנה הרצליה

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אורן פרוינד

סיפור הקרקע בקזחסטאן של חברת הנדל"ן מנופים פיננסים אינו מרפה גם מההנהלה החדשה. חצי שנה לאחר שאיימו הרשויות בקזחסטאן בהפקעה של קרקע שנויה במחלוקת בעיר אסטנה, עיר הבירה של קזחסטאן, מימשו הבוקר הרשויות את האיום בצורה חלקית והפקיעו שטח של 100 דונם מתוך שטח כולל של 580 דונם.

ההנהלה החדשה של מנופים, הכוללת את המנכ"ל החדש מוטי פרידמן (יו"ר דירקטוריון חברת החשמל בין השנים 2007-2010) תצטרך להחליט האם להיאבק בדרישה זו, או לקבל פיצוי של קרקע חלופית בשטח של 100 דונם שהציעה עיריית אסטנה בסמוך לשטח המקורי.

מוטי פרידמןצילום: עופר וקנין

מנופים לא ציינה את ההשפעה הצפויה של החלטות אלו על דו"חותיה הכספיים לשנת 2012, שגם כך צפויים להראות על הפסד של יותר מ-100 מיליון שקל בגין ירידת ערך בקניון ארנה בהרצליה.

מדובר בשטח של 100 דונם מתוך קרקע של 580 דונם שנרכשה על ידי החברה בשנים 2008-2007 עוד בימי ג'קי בן זקן, למטרת בניית פרויקט משולב של מגורים, מסחר, מלונאות ומשרדים. מאחר שהחברה לא פיתחה את הקרקע האמורה וקרקעות נוספות בשטח של 160 דונם שחכרה, קיבלה לפני 7 חודשים מנופים מכתב מהרשות המקומית של עיריית אסטנה, עיר הבירה של קזחסטן, בדבר הפקעת הקרקע תמורת הסכום המקורי בו נמכרה.

מה שמעניין בסיפור הוא הסכום המקורי שנרכשה הקרקע בשנת 2007 - 2.6 מיליון דולר בלבד. הקרקע נרכשה במקור על ידי דוד בן נאני, בן דודו של אברהם נניקשווילי, המחזיק ב-31% ממניות מנופים, בתמורה לסכום של 2.6 מיליון דולר. הסכום הנמוך שנרכשה הקרקע לא הפריע לבן נאני למכור את אותה קרקע למנופים תמורת 38 מיליון דולר כמה חודשים לאחר מכן. 

נכון להיום, רשומות הקרקעות בספרי מנופים בשווי של 24 מיליון דולר (90 מיליון שקל) לאחר שבשיאן נרשמו בשווי של (80 מיליון דולר) 300 מיליון שקל. הקרקעות הופחתו בעקבות דרישת הרשות לני"ע לרשום את הקרקעות כמלאי ולא כשווי הוגן, בכדי למנוע מהחברה לשערך את שווי הקרקע ולרשום רווחים על כך בדו"חותיה.

מנופים פיננסים היא חברת נדל"ן המחזיקה בשורה של קניונים בישראל, בין היתר קניון ארנה בהרצלייה וקניון ארנה החדש שנבנה בימים אלה בנהרייה. מנופים אף מחזיקה ב-13% מיחידות ההשתתפות של חברת חיפושי הגז והנפט שמן - השקעה שהסבה הפסד של 15 מיליון שקל לחברה בשנה האחרונה.

הבעיות של מנופים זולגות משורות הרווח וההפסד גם אל עבר המאזן. לפני כשלושה שבועות דיווחה מנופים כי בעל השליטה מרכוס וובר יזרים 40 מיליון שקל (10 מיליון דולר), שנועדו לעזור לחברה "לעמוד בהתחייבויותיה השוטפות". נכון להיום, יתרת החוב של החברה כלפי וובר ואברהם נניקשווילי, המחזיק ב-31% ממניותיה, עומדת על 225 מיליון שקל.

מלבד ההפסד בשמן, מנופים סבלה מירידת ערך משמעותית בשנים האחרונות כתוצאה מהמשבר הכלכלי העולמי שפגע בשוויון קרקעותיה בקזחסטאן ועל רקע הירידה בהכנסות משכירות על נכסיה. בשנה האחרונה איבדה מניית החברה 45% מערכה והסבה הפסד (על הנייר) של 130 מיליון שקל לבעלי השליטה בחברה. נכון להיום, נסחרת החברה לפי שווי של 200 מיליון שקל בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker