בלעדי |

מחזיקי אמפל יגישו בקשה להסדר חוב בבימ"ש בת”א

חצי שנה אחרי שהפתיע יוסי מימן כשביקש הגנה מפני נושים (Chapter 11) מבית המשפט המחוזי בניו יורק, מפתיעים מחזיקי האג"ח את מימן בחזרה ■ מחזיקי האג"ח רוצים למנוע מצב שמימן יתנער מאחריות על ההסדר המתגבש בניו יורק בטענה כי הוא לא נעשה בישראל

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אורן פרוינד

חצי שנה לאחר שהפתיע יוסי מימן את מחזיקי האג"ח כאשר הגיש בקשה להגנה מפני נושים (Chapter 11) לבית המשפט המחוזי בניו יורק, מפתיעים מחזיקי האג"ח את יוסי מימן בחזרה. הבוקר (א') צפויים להגיש מחזיקי אגרות החוב של אמפל, המחזיקים בחוב מוטל בספק של 900 מיליון שקל, בקשה לאישור הסדר החוב עימם לביהמ"ש המחוזי בת"א. כך נודע ל-The Marker.

עד כה נוהל הסדר החוב תחת מטריית בית המשפט האמריקאי, הליך שיתאפשר למימן כיוון שאמפל מאוגדת כחברה בארה"ב. מימן בחר לנהל את הסדר החוב תחת המטרייה האמריקאית כיוון שבתי המשפט שם נחשבים כמתירנים יותר לבעלי שליטה.

יוסי מימןצילום: עופר וקנין

כעת, רגע לפני שמימן מאבד את השליטה בחברה, רוצים מחזיקי האג"ח למנוע מצב שמימן, או כל גורם אחר, יתנער מאחריות על ההסדר שמתגבש בימים אלו בניו יורק, בטענה כי הוא לא נעשה בישראל.

על פי ההסדר המסתמן, מחזיקי האג"ח יקבלו את השליטה באמפל עד אשר יחזירו לעצמם את מלוא החוב. העברת השליטה תיעשה בדרך של הנפקת מניות בכורה למחזיקי האג"ח כאשר ההנהלה הנוכחית של אמפל תתחלף בהנהלה החדשה שבחרו מחזיקי האג"ח.

כפי שנחשף ב-The Marker בשבוע שעבר, מחזיקי האג"ח בחרו במשה אינגביר, לשעבר מנהל מחלקת אשראים מיוחדים בבנק לאומי, כיו"ר דירקטוריון המומלץ מטעמם לאמפל. שלומי קלסי, לשעבר בכיר בבנק פיתוח לתעשייה, ימונה לקצין לביצוע ההסדר (Chief Restructuring Officer) שיהווה מעין נאמן לנכסי אמפל עד שימונה דירקטוריון חדש לחברה.

מחזיקי האג"ח טוענים כי מימן עצמו עדיין מסרב להתפטר מתפקידו כנשיא, יו"ר דירקטוריון ומנכ"ל אמפל. עוד טוענים המחזיקים כי מימן מנסה באופן אופייני לו למשוך זמן ככל שניתן, כשהוא מחכה להתפתחות מסוימת בפרויקט האתנול בקולומביה ולתוצאות ביניים במשפט שמנהלת חברת EMG, האחראית על צינור הגז הכושל ממצרים לישראל, כנגד השלטונות במצרים. התפתחויות אלו עשויות להזרים כסף לקופתה של אמפל ועלולות לאפשר למימן פתח לדרוש את הישארותו כבעל השליטה בחברה.

בינתיים, מכינים מחזיקי האג"ח את השטח לתביעה נגד מימן בנוגע להלוואה של 23 מיליון דולר שלקח על פרויקט האתנול בקולומביה. מחזיקי האג"ח טוענים כי לפי שעה מימן אינו מראה סימנים כי הוא מתכוון להחזיר את ההלוואה למרות שקיבל לפני חודש דרישה ממחזיקי האג"ח המיוצגים על ידי עו"ד עופר שפירא, אריה דנציגר ודן עופר. מחזיקי האג"ח אמרו לאחרונה כי "אם יהיה צורך הם לא יהססו לקחת את מימן לביהמ"ש".

הצרות של אמפל, חברת האחזקות שיוסי מימן רכש לפני עשור ממשפחת שטיינמץ תמורת 83 מיליון דולר, החלו בסוף 2011 עם התמוטטות שלטונו של חוסני מובארק במצרים. פרויקט צינור הגז, שאליו היא נכנסה תחת חברת EMG, סבל מפיצוצים חוזרים ונשנים ועיכב את זרימת הגז מעבר למה שציפתה ההנהלה. כתוצאה מכך, רשמה אמפל ירידות ערך משמעותיות בשנה האחרונה, והצורך לשרת חובות אדירים נעשה כבד על כתפיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker