אורן פרוינד

מדד המחירים לפברואר נותר ללא שינוי, אך מחירי הפירות רשמו עלייה מדאיגה של 7.6%. האנליסטים מעריכים הבוקר, כי על רקע עלייה זו הממשלה החדשה תתקשה לבטל את הפטור ממע"מ על הפירות והירקות.

"בין הצעדים שנשקלים על ידי הממשלה החדשה ניתן למנות העלאת מסים עקיפים וביטול פטורים קיימים, כגון הפטור ממע"מ על פירות וירקות. המדד הנוכחי יקשה על הממשלה לבטל את הפטור ממע"מ על פירות וירקות, שגם כך מחיריהם נמצאים במגמת עלייה. כך אומר שמואל בן אריה, מנהל מחקר שוק מקומי בחברת פיוניר תכנון פיננסי, בעקבות הודעת הלמ"ס כי מדד המחירים לצרכן נותר בחודש פברואר ללא שינוי.

בן אריה מציין כי "המדד האפסי היה צפוי והוא עדות לכך שהצרכן הישראלי מהדק את החגורה וחושב פעמיים על כל שקל שהוא מוציא. המדד האפסי מצטרף למצב הכלכלי במשק ולשער הדולר הנמוך, ומגדיל את הסיכוי לכך שנראה הורדה נוספת של הריבית, אולי כבר החודש. עם זאת, ייתכן גם שהנגיד ירצה להמתין להעברת התקציב, כדי לתזמן את הפעילות המוניטרית שלו ביחס לצעדים הפיסקליים שהממשלה תבחר לנקוט".

מדד חודש מארס יהיה חיובי

"אנו מעריכים כי תם רצף המדדים השליליים ובפנינו למדד חיובי כבר בחודש מארס, בואכה מדד חודש אפריל שהינו עונתית מדד גבוה". כך אמר הבוקר  יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, בתגובה לפרסום מדד המחירים לצרכן לחודש פברואר שנותר ללא שינוי.

"האסטרטג הראשי של קבוצת איילון התייחס לרכיב מחירי התקשורת המופיע במדד המחירים לצרכן ואמר כי "מחירי התקשורת ממשיכים להתכווץ. רק החודש הם ירדו ב-1.8%".

"מעל לכל מאפילים מחירי הדירות המזנקים אשר עלו בתקופה הנמדדת ב-1.7% והשלימו עלייה של 8.7% ב-12 החודשים הנמדדים. אנו מעריכים כי תם רצף המדדים השליליים ובפנינו למדד חיובי כבר בחודש מארס, בואכה מדד חודש אפריל שהינו עונתית מדד גבוה. אנו סבורים כי במציאות המתפתחת בשוק הדיור מנוע בנק ישראל הלכה למעשה להפחית את הריבית במשק. הפחתת ריבית בעת הנוכחית תהווה נטילת סיכון גבוה במציאות בה הממשלה לא מגדילה את היצע הדירות", הסביר.

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות: "מדד המחירים לצרכן תאם את תחזיות הכלכלנים. המדד מלמד על כך שההאטה במשק נמשכת כשהעיניים נשואות לנתוני המדד המשולב שלאחרונה עלה באופן מרשים, המשך המגמה צפויה לאשר כי המשק שב למגמת צמיחה. על רקע מדד המחירים לצרכן בנק ישראל לא צפוי לשנות את שער ריבית השקל, כאשר היחלשות הדולר אל מול האירו ומטבעות מרכזיים נוספים, צפויה להמשיך ולתמוך בייסוף השקל".

על פי נתוני הלמ"ס עלו מחירי הדירות ב-8.6% כשמשווים את העסקאות שבוצעו בחודשים דצמבר ינואר 2013 לדצמבר 2011-ינואר 2012. על רקע עלייה חדה ומפתיעה זו אומר פריימן כי "בשוק יעדיפו להמתין להרכבת הממשלה, בטרם יוחלט על ביצוע מהלכים משמעותיים כלשהם בתחום הפחתת הריבית, הגבלות נוספות לאשראי לנדל"ן, לרכישות מגורים וכ'ו. על הממשלה החדשה מוטלת חובת ההוכחה והיא לא תסתפק בהצהרות בלבד, אלא תספק את הסחורה ותפעל בנחישות, ביעילות ובמהירות להציג תוכנית לבלימת הנסיקה המתמשכת במחירי הדירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker