יעקב שחר ילווה לחבס 5 מ' ש' ל-3 חודשים בריבית שנתית של 12%

בשל חוסר היכולת להוציא כספים מהחברה, נאלץ חבס להיעזר בשותפו באירופה כדי להזרים כסף לבנקים שמימנו את רכישת NSI

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

הסחרור הפיננסי שאליו נקלע בשבוע האחרון, ורגע שלפני מתחיל במגעים עם מחזיקי האג"ח בקשר להסדר חוב, מצליח הרצל חבס, בעל השליטה בחברת הנדל"ן חבס השקעות, להרגיע, לפחות באופן זמני, את הבנקים באירופה שמימנו לו את רכישת מניות (למעלה מ-20%) של קרן ריט (קרן השקעות בנדל"ן הנהנית מתנאי מיסוי מיוחדים) NSI שמניותיה צנחו בתקופה האחרונה בעשרות אחוזים.

חבס השקעות, החייבת למחזיקי האג"ח למעלה מ-400 מיליון שקל, בעוד שבקופתה כ-16 מיליון שקל בלבד, התחייבה בתקופת הביניים לא למשוך כספים מקופתה. בשל כך, נאלץ חבס לרתום לסיוע את שותפו בחברה הבת חבס סטאר - חברת מאיר נדל"ן מקבוצת מאיר של יענקלה שחר וישראל קז, הבעלים של יבואנית מכוניות מדגם וולבו ויגואר וקבוצת הכדורגל מכבי חיפה, המחזיקה בכ-26% מחבס סטאר, שדרכה פועלת חבס באירופה.

מאיר נדל"ן, שהשקיעה עשרות מיליוני שקלים בחבס סטאר מאז 2007, מתוך כוונה לקבל תשואה נאה על ההשקעה, העמידה לחבס סטאר הלוואה של 1.3 מיליון יורו (כ-5 מיליון שקל) - זאת כדי שחבס סטאר תוכל להזרים סכום זה לבנקים ולהשלים את הפערים בעמידה של אמות מידה פיננסיות, כך שכעת חבאס סטאר עומדת באמות מידה של ההלוואה של כ-55 מיליון יורו.

יעקב שחר והרצל חבסצילום: עופר ועקנין ולימור אדרי

למרבה האירוניה, חבס, שעשתה בשנה שעברה עסקות ריווחיות באירופה על ידי קניית חוב של חברות או נכסים שנקלעו לקשיים, נאלצת כעת לשלם לקבוצת מאיר ריביות דו-ספרתיות המשקפות מצבים קלאסיים של מצוקה.

בין הצדדים סוכם כי תקופת ההלוואה תהיה עד ל-90 יום, כלומר תוחזר לכל המאוחר עד ל-13 ביוני 2013, ותישא ריבית שנתית של 12%. כמו כן, ההלוואה תכלול מרכיב של עליית ערך המנייה של NSI – אם תתרחש.

השבוע השחור של חבס

כיום עומד מחיר מניית NSI בבורסת יורונקסט על 5.36 יורו למניה. בין הצדדים סוכם כי אם בעשרת ימי המסחר האחרונים לפני פרעון ההלוואה מחיר מניית NSI יהיה גבוה מ-5.36 יורו למניה, אזי ההפרש בין המחיר ל-5.36 כפול 242,357 מניות (כ-1.7%) למאיר. ככל שההלוואה לא תיפרע, היא תישא ריבית פיגורים של 5%, וככל שיכנסו התזרימים לחבס סטאר, הם ישמשו אותה לפרעון ההלוואה. בנוסף, נקבעו אמות מידה פיננסיות להלוואה ונקבע כי מימוש המניות של NSI ע"י הבנקים יהווה עילה להעמדת ההלוואה לפרעון מיידי.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker