בנק ישראל: הירידה במחזורים בבורסה נובעת מיציאת הזרים

בבנק ישראל שללו את הסברה כי העלייה במיסוי גרמה ליציאת המשקיעם המקומיים ■ הירידה של 44% במחזורי המסחר מאז 2010 נגרמה עקב יציאתן של קרנות ההשקעה הבינלאומיות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"הירידה של 44% במחזורי המסחר מאז תחילת 2010 בבורסה הישראלית, שהגיעה לשפל של שש שנים במחצית השנייה של 2012 נובעת מיציאת הזרים מהבורסה", כך קובע היום בנק ישראל.

בנק ישראל שמודע לכך כי היקף המסחר הנמוך מרתיע משקיעים מלהיכנס לבורסה וגורם למדרון חלקלק בו החברות הציבוריות הנסחרות מתקשות לגייס הון פירסם היום ניתוח של הגורמים שהשפיעו על הירידה החדה במחזורי המסחר בשוק הישראלי.

צילום: בלומברג

ירידת המחזורים בבורסה הינה תופעה כלל עולמית, שהחלה בפרוץ המשבר הגדול של שנת 2008. לכן בבנק ישראל בדקו האם התופעה של הירידה החדה במחזורים בבורסה קשורה אך ורק לבעיה מקומית או היא קשורה לבעיות אחרות, למשל, העובדה כי מדינת ישראל יצאה ממדדי ה-MSCI והחלה להיחשב עבור המשקיעים הזרים למשק מפותח ולא משק מתעורר.

סיבה אחרת שנבדקה היא כי היא הירידה במחזורים החריפה כתוצאה מעלייה במדד הפחד של המשקיעים הזרים, ובעקבות עליית הסיכון במדינות באזור המזרח התיכון, או שהמהפכה ברגולציה הכלכלית והפיננסית שינתה את כללי המשחק ואולי אף גרמה ליציאת משקיעים מקומיים וזרים כאחד מהבורסה, או שהעלייה במיסוי עודדה את התופעה.

מהניתוח אותו ביצע בנק ישראל עולה כי בנוסף לגורמים הגלובליים, שהשפיעו על הירידה החדה במחזורי המסחר במניות בבורסה בת"א, פעלו גם גורמים מקומיים. עם הגורמים המקומיים המרכזיים נמנית יציאת הזרים מהבורסה, ובפרט יציאתן של קרנות ההשקעה הבינלאומיות.

באמצע 2010 נרשמה ירידה של 53% באחזקותיהן של קרנות ההשקעה הבינלאומיות בבורסה. באותו התקופה בדיוק ישראל התקבלה ל-OECD וכתוצאה מכך שונה הסיווג שלה במדדי ה MSCI כמו כן המשבר הכלכלי באירופה החריף. בנק ישראל מצא כי במקום שהאטרטיביות ישראל תגדל ותוביל לעלייה בהיקף ההחזקות של הקרנות הזרות, לאור משקלה הנמוך של ישראל במדד החדש לקרנות העוקבות אחרי המדד האירופא,י לא היה תמריץ לעבור למדד החדש, במיוחד לאור העלייה בתפיסת הסיכון היחסי של ישראל לעומת מדינות מפותחות אחרות.

בניגוד לדעה הרווחת כי הגידול במיסוי הדיר את רגליהם של המשקיעים מהבורסה בישראל, הבנק מצא כי מניתוח תיק נכסי הציבור לא נמצאו עדויות להסטת השקעות משוק המניות לאפיקים אלטרנטיביים ולכן לדעתם השחקנים לא הושפעו מהשינוי במיסוי . לא זאת בלבד, תושבי חוץ ומוסדיים הגדילו את חלקם היחסי באחזקות במניות לאור זאת הסיק הבנק כי השינוי במיסוי לא השפיע על המחזורים.

לעומת זאת הבנק מצא כי הירידה החדה, בהשוואה עולמית והיסטורית, במספר החברות הציבוריות תומכת בסברה שלהידוק הרגולציה בשוק ההון הייתה תרומה מסוימת לירידה במחזורי המסחר. הבנק קובע כי לא ניתן להתעלם מכך שמספרן של החברות הציבוריות נמצא בשפל של שלוש עשרה שנים והירידה לעומת העולם הינה חדה יותר. לדעת בנק ישראל, הידוק הרגולציה הוביל לכך ובעקבות כך לירידה במחזורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker