בזק עוקפת התחזיות למרות הסלולר: הרוויחה 1.9 מיליארד ש' ב-2012; עלות שכר המנכ"ל - 4.4 מ' ש'

תוצאות מצוינות לפעילות הקווית של בזק: רווח תפעולי של 1.1 מיליארד שקל ■ פלאפון איבדה 47 אלף מנויי סלולר והרווח הנקי ירד ב-34% ■ בזק הודיעה היום גם על חלוקת דיבידנד בסך 861 מיליון שקל

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

קבוצת בזק פירסמה הבוקר את דו"חותיה הכספיים לרבעון הרביעי של 2012 ולשנה כולה. למרות הקושי בענף הסלולר, רשמה בזק רווח נקי של כ-1.9 מיליארד שקל ב-2012. בזק גם הודיעה היום לבורסה על החלטה של חלוקת דיבידנד חצי שנתי למשקיעיה של 861 מיליון שקל - לאחר שסלקום ופרטנר עצרו את חלוקת הדיבידנדים.  עלות שכרו של המנכ"ל העוזב של הפעילות הקווית, אבי גבאי, הסתכמה ב-4.4 מיליון שקל (ללא אופציות), מהם 2.2 מיליון שקל כמענק שנתי.

שאול אלוביץ', יו"ר בזקצילום: מוטי מילרוד

הכנסות הקבוצה כולה בשנה הסתכמו ב-10.28 מיליארד שקל, במסגרת תחזיות האנליסטים, אך כל נתוני הרווח של החברה - רווח תפעולי, נקי ו- EBITDA - היו מעל התחזיות. הכנסות החברה נשחקו ב-9.6% כתוצאה התחרות במגזרים השונים והסלולר בראשם.

הפעילות הקווית של בזק, שנמצאת בדואופול, ממשיכה לייצר לחברה רווחים נאים. הפעילות ברבעון הרביעי אמנם ספגה ירידה של 7.6% בהכנסות ל-2.4 מיליארד שקל אך הרווח התפעולי של בזק קווי גדל ל-1.1 מיליארד שקל ברבעון ושיעור ה-EBITDA של הפעילות עומד על 46.3% מכלל המחזור, נתון מדהים לכל תעשייה.

לפלאפון הרבה יותר קשה. החברה דיווחה על ירידה של 17.1% בהכנסות הרבעוניות ל-1.02 מיליארד שקל. בכל הדיווח של החברה רק מספר דקות השיחה למנוי נמצא בעלייה, כל השאר בירידה: הכנסות החברה משירותים ירדו ב-11.2% ל-754 מיליון שקל, ה-EBITDA ירד ב-26.2% ל-296 מיליון שקל והרווח הנקי צנח ב-34.3% ל-134 מיליון שקל.

מנכ"ל פלאפון, גיל שרוןצילום: עופר וקנין

בנתונים השנתיים התמונה דומה: הכנסות פלאפון ירדו ב-19.5% ל-4.4 מיליארד שקל. הכנסות החברה ממכשירים ירדו בצורה חדה ל-1.2 מיליארד שקל, שחיקה של 36% אך עדיין היקף מכירות גדול בכ-300 מאות מיליון שקל מפרטנר.  לאורך השנה החברה איבדה 47 אלף מנויי סלולר, פחות מפרטנר אך יותר מסלקום. לחברה יש כעת 2.8 מיליון לקוחות.

חברת הלווין yes ממשיכה להצטמצם במספר הלקוחות שלה - תופעה בולטת מהרבעונים האחרונים - וכעת יש לה 578 אלף לקוחות. yes דיווחה על גידול של 1% בהכנסות ל-407 מיליון שקל ברבעון אך הרווח התפעולי צלל ב-30% ל-73 מיליון שקל וה-EBITDA ירדה ב-18% ל-137 מיליון שקל, כ-33% מהמחזור לעומת 41.6%  ברבעון הרביעי של 2011. yes ממשיכה להפסיד: ההפסד הרבעוני הסתכם ב-21 מיליון שקל והשנתי - 310 מיליון שקל, אך מדובר בנתון חשבונאי בלבד.

מנכ"ל החברה רון אילון האשים את הרגולציה. לדבריו, "המגבלות הרגולטוריות לא מאפשרות לחברת yes להתחרות באופן חופשי בשוק הטלוויזיה, והן פוגעות בסופו של דבר בצרכנים עצמם. היתרון הטכנולוגי והתכני של yes מביא אותה לתוצאות טובות, אבל אם היתה תחרות חופשית אמיתית מול HOT, בלי מגבלות שמוטלות על yes – היה המצב טוב יותר לחברה וללקוחותיה".

בזק בינלאומי דיווחה על "שיא שנתי ורבעוני מאז הקמת החברה" ב-EBITDA  של 355 מיליון שקל בשנה ו- 95 מיליון שקל ברבעון הרביעי. נראה כי החברה הצליחה לממש את היתרון התחרותי שלה מפריסת הכבל התת ימי ושמרה על מעמדה למרות התחרות העזה בענף . החברה דיווחה על הכנסות של 339 מיליון שקל ברבעון ו-1.34 מיליארד שקל בשנה כולה, אך הרווח התפעולי הרבעוני גדל ב-5% ל-61 מיליון שקל והרווח הנקי גדל ב-1.5% ברבעון הרביעי ל-45 מיליון שקל.

רון איילון, מנכ"ל yesצילום: עופר וקנין

שאול אלוביץ, יו"ר בזק, אמר היום: "התוצאות הכספיות מעידות על עוצמתה של הקבוצה, על כל זרועותיה, ויכולתה להשיג שיעורי רווחיות וכושר ייצור מזומנים מהגבוהים במשק הישראלי. היתה זאת שנה בה שוק התקשורת חווה שינויים עמוקים, שהביאו לעליית מדרגה ברמת התחרות בכל הענפים בהם פועלת הקבוצה. אני מצפה שרפורמת השוק הסיטונאי, לצד ביטול ההפרדה המבנית, יובילו לשיפור מצבו של הצרכן, הן ברמת השירות והן ברמת המחיר.

"במקביל, גם חברות התקשורת יוכלו להרוויח מהשוק הסיטונאי בזכות מהלכי התייעלות ויצירת סינרגיה בין הפעילויות השונות. תפיסתה האסטרטגית של בזק היא להוביל בכל תחום בו היא פועלת, באמצעות שירות מצויין והתשתיות המתקדמות ביותר. לשם כך, בזק סיימה לאחרונה את פריסת רשת ה-NGN המתקדמת, והיא כבר נמצאת בעיצומו של פרוייקט ה- Fiber NGN".

דודו מזרחי, משנה למנכ"ל ומנהל כספים ראשי, סיכם את תוצאות הקבוצה: "דו"חותיה הכספיים של קבוצת בזק משקפים רמות שיא של כושר ייצור מזומנים, לצד צמצום השחיקה ברווחיות ע"י נקיטת מהלכי התייעלות בכל זרועות הקבוצה. על רקע התמורות שעבר שוק התקשורת בשנה האחרונה, התחדדה עוצמתן ומובילותן של כל החברות בקבוצת בזק. ניהול שקול ומושכל סייע לתרגם את אובדן ההכנסות לירידה מתונה בלבד ברווח, תוך שבזק מציגה תזרים מפעילות שוטפת של יותר מ-4 מיליארד שקל, וגידול של למעלה מ-1.2 מיליארד שקל בתזרים החופשי בהשוואה לשנת 2011.

"התזרים החופשי הסתכם בכ-2.78 מיליארד שקל, נתון המשקף נקודת שיא עבור הקבוצה. התזרים הגבוה שהחברה ייצרה בשנת 2012 וזה הצפוי ב-2013, מאפשר לבזק להמשיך להשקיע ולפתח את תשתיות התקשורת שלה ולהגדיל את הפער בינה לבין מתחרותיה בכל תחום, כל זאת במקביל לחלוקת דיבידנדים לבעלי המניות".

מנהלי בזק ממשיכים להיות מהמתוגמלים בשוק, חושפים הדו"חות. מנכ"ל בזק אבי גבאי משתכר שכר חודשי של 178 אלף שקל, וכמו כן החליט הדירקטוריון לתת לו בונוס שנתי של 2.222 מיליון שקל שהוא 104% מהשכר השנתי שלו (המשכורת כפול שתיים, ועוד קצת). מלבד זה, לגבאי שעוזב את החברה 3 מיליון כתבי אופציה אך מחיר המימוש שלהן עוד רחוק מהכסף - 10.2 שקל, גבוהה ממחיר המנייה.

גיל שרון, מנכ"ל פלאפון, מקבל גם הוא משכורת של 178 אלף שקל בחודש ונהנה מאותה תוכנית אופציות. שרון יקבל גם הוא בונוס מעט יותר קטן של 94% משכרו השנתי או 2.011 מיליון שקל. פלאפון איבדה 20% מההכנסות שלה השנה.

מנכ"ל בזק בינלאומי מקבל משכורת חודשית של 125 אלף שקל, והוא יקבל בונוס של 106% משכרו - 1.6 מיליון שקל. אלן גלמן, שהיה מנהל הכספים הראשי של החברה ועזב אותה (לטובת בטר פלייס), קיבל בשנת הדו"ח 147 אלף שקל חודש בחודשו וכן הוחלט על בונוס שנתי של 1.34 מיליון שקל. סמנכ"ל השיווק של בזק קווי שהוא גם משנה למנכ"ל, רן גוראון, מקבל מדי חודש תלוש של 93 אלף שקל. בנוסף, הוא יקבל בונוס שנתי על 2012 של 512 אלף שקל.

שני הדח"צים של בזק, מרדכי קרת ויצחק אידלמן קיבלו השנה מתפקידם הכנסה של 391 אלף שקל ושני הדירקטורים הבלתי תלויים, אלדד בן משה ויהושע רוזנצוויג קיבלו 350 ו-370 אלף שקל. יורוקום של בעל הבית שאול אלוביץ' קיבלה דמי ניהול של 4.6 מיליון שקל על שירותיה עבור בזק ב-2012.

מניית בזק בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker