פורום החוסכים לפנסיה: לבטל את הסדר החוב באי.די.בי

התארגנות המחזיקים הפרטיים: "הנהלת אי.די.בי צריכה להתעורר ולקיים משא ומתן עם המחזיקים הפרטיים ולא עם הנציגות שאיבדה מהלגיטימיות"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

אף שנציגות הגופים המוסדיים חתמה על , כמה מחזיקים פרטיים אינם מרוצים מההסדר. "אסור למהר ולפתוח את בקבוקי השמפניה בגלל כותרות שמדברות על 'הסדר' ו'הזרמה'", כתב אוהד אלוני, שעמד בראש ההתארגנות של המחזיקים הפרטיים. החוב למחזיקים הפרטיים הוא כ-100 מיליון שקל ע.נ. של איגרות החוב מהסדרות השונות של אי.די.בי אחזקות.

אלוני מדגיש כי הנציגות מייצגת 5% ממחזיקי איגרות החוב בלבד של גופים מוסדיים, להם ניגוד עניינים והחזקות צולבות בפרמידת אי.די.בי, בעוד שהמחזיקים הפרטיים, המחזיקים ביותר מ-90% מכלל איגרות החוב, היו יכולים להטות את הכף, במקרה שכולם היו מצביעים בנושא. למרות זאת, אלוני מודע לכך כי קיים סנטימנט ציבורי חזק לקדם ולאשר את ההסדר, במיוחד לאור חשיפת הבנקים לפרמידה, וקשריו של בעל השליטה נוחי דנקנר עם בעלי תפקידים שונים ובכירים בשוק ההון .

למחזיקים הפרטיים ידוע כי כל המעורבים בהסדר חברים באותו מועדון. כך למשל ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועלים, מונה לתפקיד על ידי בן דודו של דנקנר, דני דנקנר. רקפת רוסק עמינח, מנכ"ל בנק לאומי, היא בת טיפוחו של רואה החשבון גדי סומך שהוא רואה החשבון של רוב החברות של אי.די.בי . וציון קינן מינה לאחרונה את הבן של יצחק סווארי - האיש שסיפק את הערכת השווי שאפשרה למכור את ישראייר הכושלת מכיסו של דנקנר לאי.די.בי הציבורית – כעוזרו האישי. דנינו מועסק על ידי יצחק תשובה אשר לא מזמן בעצמו הגיע להסדר כואב עם תספורת של 70% למחזיקים והראל אשר בהוראת הרשות לניירות ערך נדרשה לפרוש ורק לפני שנייה חתמה עסקה עם בעל השליטה המספר.

לאחר שהבחין אלוני כי החברה דחתה באופן חד צדדי את תשלום הריבית על סך 65 מיליון השקל לסדרה ד ללא קבלת אישור מהמחזיקים קבע "הנהלת החברה צריכה להתעורר ולקיים הידברות עם המחזיקים ולא עם הנציגות שאיבדה לגיטימיות ככל שברצונה לגבש הסדר הוגן עם ציבור מחזיקי האג"ח ולשמור על החברה כעסק חי. עוד הסביר למחזיקים אותם איגד " שימו לב כי הפערים בין הנציגות לחברה מעולם לא היו דרמטיים ולפתע בבהילות הדברים נחתכות הסכמות בין הנציגות לחברה תוך ימים ספורים לאשר שהללו הצהירו על משבר"

נוחי דנקנרצילום: ניר קידר

דברים נחרצים מפנה אלוני גם כלפי רשות ניירות ערך "ככל שהרשות לני"ע נאלמת ונעלמת אנו רואים את הנורמות הפסולות והקלוקלות הופכות לנגע בשוק ההון".

פורום החוסכים לפנסיה: "הסדר החוב המוצע יושב על כרעי תרנגולת"

התארגנות המחזיקים הפרטיים אינה היחידה אשר מתלוננת על ההסדר. בתוך כך, קבוצה צרכנית נוספת בשם פורום החוסכים לפנסיה בישראל קראה לבעלי האג"ח באי.די.בי, למשקיעים המוסדיים ולמומחה מטעם בית המשפט, גבאי, לדחות את הסדר החוב המוצע.

רועי מימרן, יו"ר הפורום אשר מודע כי אין לו מעמד כמצביע שכן הוא מייצג כארגון צרכני אנשים אשר מנהלי הפנסיה שלהם הגופים המוסדיים מצביעים במקומם מתפלל לכך כי גבאי יעצור את ההסדר המוזר.

"הסדר החוב המוצע יושב על כרעי תרנגולת. הוא מבוסס על הזרמה של אדוארדו אלשטיין, שכלל לא התחייב להשקיע, ומכסה בכל מקרה רק חלק מהסכום, ועל אגרות חוב לטווח ארוך של אי.די.בי. אחזקות, ללא בטחונות ושלא ברור מה הן שוות. זאת כאשר הנכס היחיד שבידי החברה, מניות אי.די.בי. פיתוח, עלולות להימחק או לעבור דילול רציני, אם יהיה בחברה זו גם הסדר חוב. בתמורה לזאת, רוצה נוחי דנקנר לשמור על השליטה בכל הקונצרן, ולקבל חסינות מתביעות שמבקשות לבדוק כיצד חולקו בחברה דיווידנדים כשהכתובת היתה על הקיר. זו דרישה לא סבירה ולא הוגנת ויש לדחותה", הזהיר מימרן את גבאי.

התנועה לאיכות השלטון: להגן על כספי הציבור והאינטרסים שלו

גם התנועה לאיכות השלטון החליטה להתערב בעניין. בתנועה פנו למנכ"ל אקסלנס, עוזי דנינו, ולמנכ"ל גילעד, יואב ערמוני, בשאלה מדוע המליצו על הסדר בעייתי, הן מבחינת מחזיקי האג"ח באי.די.בי והן באשר למשמעות הרחבה שיש להסדר זה על כלל שוק ההון והסדרים עתידיים ממין אלה.

התנועה ציינה כי מתוך חוב של 2 מיליארד שקל יוחזרו רק כ-400 מיליון שקל וכי קיים ספק רב באשר לערך האמיתי של שאר ההחזרים. בתנועה לאיכות השלטון טוענים הנציגות לא לא הציגה בפני מחזיקי האג"ח שאמורים להצביע על ההסדר ניתוח מפורט באשר לתכנון שיקום החברה. 

"יש לתת את הדעת לשאלות רבות ביניהן מדוע לא ימונו מפקחים מטעם מחזיקי האג"ח שיהיו מעורבים בהחלטות העסקיות בחברה ויתייחסו לסוגיות כגון חלוקת דיווידנדים, עסקות בעלי עניין, בונוסים לבכירים", כתבו בתנועה לאיכות השלטון.  "לא ברור על מי חל הפטור המוצע מתביעות ומדוע הפטור לא יותנה בעמידה במועדי החזרת החוב מעל לכל. לא ברור כיצד לאור ההסדר המוצע מר נוחי דנקנר יוותר בעל השליטה בחברה לאור מחיקת החוב הגסה והן לאור הזרמה מינימלית של כספו האישי לטובת החזר ההלוואה למחזיקי האג"ח". 

התנועה קוראה לדנינו ולערמוני "להשתמש בכל סמכות נתונה בכדי להביא לציבור הסדר חוב טוב יותר. הדבר מתחייב מן החובה הציבורית של הגופים מוסדיים להגן על כספי הציבור והאינטרסים שלו וכנציגים הרשמיים של מחזיקי האג"ח מול אי.די.בי בהסדר זה".

מחזיקי אג"ח ד': להורות על הליך פירוק

התארגנות המשקיעים הפרטיים של מחזיקי אגרות החוב מסדרה ד' פנתה בדרישה לנאמן קלדן כלפרסם כתב הצבעה חדש לאור החלטתה החד צדדית של החברה לדחות את התשלום של 65 מיליון שקל למחזיקי אגרות החוב מסדרה ד' עד ליולי.

לטענת המחזיקים, למרות העובדה כי הנציגות חתמה על הסדר עקרונות עם החברה הנשלטת על ידי נוחי דנקנר, למחזיקים זכות להצביע האם לאפשר לחברה לדחות את התשלום באופן חד צדדי או לחילופין להחליט להורות לנאמן להתחיל ולנקוט באמצעים משפטיים נגד החברה הכוללים בקשת פירוק. נראה כי המחזיקים חוששים כי החברה לא תחתום על הסדר כולל עד 1 ביולי אם בכלל שכן המשא ומתן על ההסדר הסופי טרם הסתיים.

"כתב ההצבעה לאסיפה בה אמור היה לידון נושא דחיית הריבית היה מורכב ביותר וכלל שורה של חלופות. על אף האירוע המהותי החלטת החברה החד צדדית לדחות את התשלום של הריבית , החליט הנאמן שלא לשנות את כתב הצבעה ולדחות את מועד ההצבעה. להבנתנו מורכבות כתב ההצבעה והחלופות הרבות שהכיל דורש מנאמן סביר לבטל את כתב ההצבעה ולפרסם אחד חדש המותאם להתפתחויות",כתב עו"ד תומר ברם בשם התארגנות המחזיקים .

עוד הוסיף במכתב אליו כותבה גם רשות ניירות ערך כי: "החלטתה החד צדדית של אי.די.בי אחזקות לא לשלם את הריבית למחזיקים יש בה כדי להשפיע על הלך רוח ומארג שיקוליו של המשקיע הסביר בבואו להחליט האם לנקוט בהליכים או לא וכיצד להנחות את הנאמן לפעול לאור ההחלטה החד צדדית של החברה. זאת להבדיל ממצב בו על המשקיע לקבוע את עמדתו ביחס לדחיית מועד תשלום ריבית או סירובו לדחייה ומתן הנחיה לנאמנים , שהינם פועל יוצא של שיקול דעתו ורצונו החופשי".

באסיפה הסביר המשנה למנכ"ל אי.די.בי שוני אלבק כי "מהלך דחיית התשלום לסדרה ד' אינו חד צדדי. קיבלנו דרישה חד משמעית מהסדרות הארוכות לא לבצע את התשלום, למרות שרצינו לעמוד בו. מכיוון שהגענו להסדר, אין צורך בביצוע התשלום היום כי זאת תהיה פעולה בניגוד להסדר. קיבלנו את המלצת הנציגות לדחות את מועד התשלום ל-1 במאי, ותחת הסמכות של דירקטוריון החברה לדחות את התשלום בחודשיים נוספים, ל-1 ביוני".

אי.די.בי אחזקות חייבת למחזיקי אגרות החוב שלה 1.8 מיליארד שקל ו-260 מיליון שקל לבנק לאומי ולקרדיט סוויס. לאור החובות העצומים בהם היא לא יכולה לעמוד, ביקשה החברה להגיע להסדר בו יקבלו המחזיקים באופן מיידי 400 מיליון שקל ואת השאר תפרוס החברה על ידי חבילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker