הצעת חוק: לחייב חברות ציבוריות בשקיפות וגילוי שומות מס סופיות

יוזמת ההצעה שלי יחימוביץ': "שכירים בחברות אלה ובכלל סופגים גזרות קשות, שעה שבעלי השליטה אינם משתתפים בנטל וממשיכים ליהנות מרווחי עתק"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', הניחה על שלחן הכנסת הצעת חוק שקיפות וגילוי שומות מס סופיות בחברות ציבוריות. מטרת החוק לחשוף בפני הציבור את שומות המס שנקבעו לחברות ציבוריות על ידי רשות המסים. על פי ההצעה הן ידווחו לרשות לניירות ערך ויפורסמו באופן יזום לציבור.

שלי יחימוביץצילום: מוטי מילרוד

הצעת החוק נוסחה עם התנועה לחופש המידע, יחד עם ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ח"כ משה מזרחי (העבודה), ח"כ מאיר שטרית (התנועה) וח"כ דב חנין (חד"ש).
לדברי יחימוביץ: "אין זה סביר שחברות ציבוריות המחויבות בשקיפות ובהן טבע, צ'ק פוינט, כי"ל, אינטל, אמדוקס ורבות אחרות – הנהנות מהטבות מס אדירות שמעניקה להן המדינה והציבור כולו מושקע בהן בחסכונותיו – ינהלו את ענייניהן במס הכנסה בסודיות מוחלטת. יש לפתוח את שומות המס הסגורות ולהביאן לידי שקיפות ופיקוח ציבורי"- קבעה.

כיום מחויבת חברה ציבורית להגיש שני דוחות. לרשות המיסים אשר מחליטה על גובה שומת המס לאותה שנת מס והוא חסוי לציבור, ולרשות לניירות ערך אשר מעמידה אותו לרשות בעלי המניות ומפרסמת אותו לכלל הציבור.

מטרתה של הצעת החוק היא לייצר גילוי זהה לזה הקיים מול הרשות לניירות ערך – גם ברשות המיסים, ובכך להביא לחשיפת שומות המס אשר נקבעו לחברות ואשר שולמו על ידן. זאת כדי להגביר את השקיפות ולהציג את חוסנן הכלכלי האמיתי של החברות הציבוריות בפני ציבור המשקיעים וכלל הציבור. במצב שבו חברות הענק מדווחות על תשלום שיעורי מס מזעריים למדינה, קיים צורך דחוף בגילוי וחשיפת שומות המס על מנת שהציבור יוכל לבחון את ההסדרים החוקיים שהובילו לשיעור המס הנמוכים.

יחימוביץ אמרה כי: "רק השבוע התפרסמו הנתונים על כך שחברת טבע קיבלה מהמדינה הטבת מס בסך 3 מיליארד שקל בשנת 2011. מדובר בסכום עצום ובלתי נתפס, אשר צורם במיוחד נוכח הירידה בהכנסות המדינה ונוכח כוונת הממשלה להטיל מיסים חדשים על מעמד הביניים, להעלות מע"מ, ולפגוע בקרנות ההשתלמות. יוצא שהשכירים בחברות אלה ובכלל סופגים גזרות קשות, שעה שבעלי השליטה אינם משתתפים בנטל וממשיכים ליהנות מרווחי עתק".

"אין לציבור יכולת לפקח ולבקר את ההסדרים אשר נקבעו בין החברות לבין רשות המסים. מדובר במצב פסול שטומן בחובו פוטנציאל להסדרים לא שוויוניים הפוגעים באינטרס הציבורי. בדיונים סביב חוק הרווחים הכלואים עלתה תמונה כאילו מספר חברות מצומצם וביניהן טבע, צ'ק פוינט, כי"ל, אינטל ואמדוקס, נהנות מרוב הטבות המס המוענקות לפי חוק עידוד השקעות הון. הצעת החוק שלנו נועדה לחשוף את שומות המס הסגורות ולהביא לידי שקיפות ופיקוח ציבורי של הדיונים המתקיימים בין רשויות המס לבין החברות. אני מצפה מהאוצר וממשרד המשפטים לתמוך בהצעה ללא סייג – אחרי הכל אין כאן אפילו שינוי בעצם המיסוי, אלא אך ורק שקיפות שהיא תנאי בסיסי להתנהלות נאותה של חברה ציבורית".

אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, אמרה כי "הצעת החוק, שמבקשת להפוך את השומות הסגורות של חברות ציבוריות גלויות לציבור, נועדה להשיג מטרות אלה כמו גם לחזק את אמון הציבור ברגולטור, שאמור לפקח על חברות אלה. רק על ידי שקיפות של מידע כלכלי מעין זה יוכל הציבור לדעת, שכל החברות שוות בעיני החוק, מחזירות את חובן לחברה ואינן נהנות מהטבות או מ'עיגולי פינות', בגלל קשרים כאלה או אחרים. אנו תקווה, שהצעת חוק זה, כמו גם הצעות חוק נוספות בהן היתה מעורבת התנועה בתקופה האחרונה, יעברו, וכך הציבור ידע באמת, את טובתו של מי רואים לנגד עיניהם נבחרי הציבור". 

גיא דיין, יועץ המשפטי של התנועה לחופש המידע, הסביר כי "הצעת החוק נועדה, בראש ובראשונה, לחשיפת מידע כלכלי-עסקי של חברות ציבוריות - מידע שממילא אמור להיחשף ולהתפרסם במסגרת הדיווחים הקבועים שאותם מעבירה חברה ציבורית לרשות ניירות ערך ולכלל המשקיעים. במדינות רבות בעולם ישנה זהות מלאה בין הדו"חות אותם מגישה חברה ציבורית לציבור המשקיעים ובין הדו"חות שאותם מגישה חברה ציבורית לרשויות המס. החלת נורמות של שקיפות על חברות אלה תאפשר להתגבר על הפער שעלול להיווצר בין הדו"ח הגלוי (שמוגש לציבור המשקיעים) לבין הדו"ח החסוי (שמוגש לרשויות המס) וכך תסייע לניהולן התקין יותר של חברות אלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker