דנקנר רוצה לפרוס חוב של 1.8 מיליארד שקל - בלי להביא כסף מהבית - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
הטיוטה המלאה

דנקנר רוצה לפרוס חוב של 1.8 מיליארד שקל - בלי להביא כסף מהבית

הטיוטה המלאה של הסדר החוב באי.די.בי אחזקות, שעדיין תלוי באישורם הסופי בעלי האג"ח - כוללת פריסת החוב ל–14 שנה, פטור מתביעות לבעלי השליטה שישתתפו בהסדר, והזרמה מיידית של 400 מיליון שקל לבעלי האג"ח - שתלויה בעיקר באדוארדו אלשטיין

3תגובות

לאחר משא ומתן של כמה חודשים, נוחי דנקנר, יו"ר ובעל השליטה בקבוצת אי.די.בי, מתקרב להסכמות עם נציגות מחזיקי האג"ח של החברה לגבי הסדר חוב באי.די.בי אחזקות - החייבת כ–1.8 מיליארד שקל לבעלי האג"ח וכ–260 מיליון שקל לבנקי לאומי ולקרדיט סוויס.

מדובר בהסדר, שאם יאושר ברוב של 75% באסיפות של בעלי האג"ח שיתכנסו בשבועות הקרובים, ישאיר את דנקנר כבעל השליטה בחברה, מבלי שיביא כסף אישי מהבית - אלא ייעזר בכספים שיעביר המשקיע הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין. אם אלשטיין אכן יעמוד בהתחייבויותיו, הוא יזרים 75 מיליון דולר ‏(כ–275 מיליון שקל‏), תמורת הקצאה של 21% מגנדן הולדינגס, החברה האם של אי.די.בי אחזקות.

בכספו של אלשטיין דנקנר קונה פטור מתביעות מצד בעלי האג"ח, והזדמנות להחזיר את חובותיו לאורך 14 שנה נוספות - מתוך תקווה שיהיו בידיו מספיק משאבים כדי לשרת את החוב העצום של כ–6 מיליארד שקל של החברה הבת אי.די.בי פיתוח - שישאירו גם מספיק עודפים לפירעון החובות של אי.די.בי אחזקות. חשוב לציין כי גם אחרי ההסדר, אי.די.בי אחזקות נשארת חברה חולה, עם גירעון גבוה בהון העצמי וסיכוייה לעמוד בתנאי ההסדר החדש תלויים בגורמים רבים שעדיין אינם ידועים.

החבילה החדשה שיקבלו בעלי האג"ח שוות ערך לכאורה לחוב המקורי נומינלית - אך אם לוקחים בחשבון את פרישת החוב לשנים רבות נוספות ואת מרכיבי האי־וודאות הרבים הכלולים בהסדר המסתמן - הוא מגלם תספורת של כמיליארד שקל, כ–50% מהחוב.

נציגות בעלי האג"ח מורכבת, בין השאר, מנציגים של אקסלנס וקרן גילעד. בנציגות משתתף גם יוני שר, שייצג בעבר את הראל פיא וכעת מייצג את הנאמנים, לאחר שהראל יצאה מהנציגות בשל חשש לניגודי עניינים נוכח עסקיה הענפים עם אי.די.בי.

הזרמה מיידית 
לאי.די.בי

אז מה כוללים הסעיפים הרבים בטיוטת ההסדר? נכון להיום, האחזקה באי.די.בי אחזקות מתחלקת באופן הבא: גנדן הולדינגס ‏(47.2%‏) שבבעלות טומהוק של נוחי דנקנר ומשפחתו; אברהם לבנת ‏(11.8%‏), מנור אחזקות ‏(9.94%‏), נוחי דנקנר ‏(7.65%‏), שלי ברגמן־דנקנר ‏(3.8%‏) והציבור ‏(19.62%‏).

עם החתימה על ההסדר, בעלי המניות של אי.די.בי אחזקות יזרימו לחברה 235 מיליון שקל, מעבר ל–40 מיליון שקל שכבר הוזרמו בשנה שעברה לצורך תשלום הריבית למחזיקי אג"ח ב'.

מרבית ההזרמה, בהיקף של כ–200 מיליון שקל, תגיע מגנדן, מכספים שאמור להזרים אלשטיין. כמו כן, משפחת מנור, המחזיקה באמצעות מנור אחזקות בכ–10% מאי.די.בי אחזקות ונמנית עם גרעין השליטה באי.די.בי אחזקות, אמורה להזרים לטובת ההסדר כ–25 מיליון שקל. משפחת לבנת, המחזיקה בכ–11.8% מאי.די.בי אחזקות ויצאה מגרעין השליטה בחברה בשנה שעברה, לא תשתתף בהזרמה ככל הנראה, ובשל כך תחשוף את עצמה לתביעות פוטנציאליות בעתיד.

מעבר לסכום זה יקבלו בעלי האג"ח ביום החתימה על ההסדר 130 מיליון שקל, מתוך 190 מיליון שקל שנמצאים כיום בקופתה של אי.די.בי אחזקות. בסך הכל ביום החתימה על ההסדר יקבלו בעלי האג"ח סכום של 405 מיליון שקל, כולל 60 מיליון שקל שכבר הוזרמו. לבעלי האג"ח הוקצו גם 15% מאי.די.בי אחזקות, בשווי שוק של כ–100 מיליון שקל.

בנוסף, התחייבו בעלי המניות להזרים לאי.די.בי אחזקות 45 מיליון שקל מדי שנה, במשך חמש שנים, והחל מתום שנתיים ממועד החתימה על ההסדר. אך מחזיקי האג"ח לא יקבלו במסגרת ההסדר כל ביטחונות בגין התשלומים העתידיים האלה. עם זאת, נקבע מנגנון לפיו במקרה שכל אחת מההזרמות האלה לא תבוצע בפועל, ידוללו בעלי המניות באי.די.בי אחזקות בשיעור של 7.6% בכל פעם.

אי.די.בי אחזקות תישאר גם בעלת השליטה המלאה באי.די.בי פיתוח, המחזיקה בשורה של חברות כמו דיסקונט השקעות - השולטת בסלקום, שופרסל, נכסים ובנין, גיוון אימג'ינג - כור ‏(המחזיקה בבנק השווייצי קרדיט סוויס ‏(2.3%‏). עדיין לא סוכמו בין הצדדים שינויים בממשל התאגידי בחברה כמו הרכב הדירקטוריון ובתנאי השכר.

ההסדר כולל ארבע סדרות אג"ח חדשות בהיקף כולל של 1.56 מיליארד שקל. סדרה א'1 של 775 מיליון שקל, תעמוד לפירעון בשמונה תשלומים שנתיים שווים, שישולמו החל מתום השנה החמישית ועד תום השנה ה–12. הסדרה הזאת תהיה צמודת מדד ותישא ריבית שנתית, ששיעורה בשנה הראשונה והשנייה יהיה 2%, בשנה השלישית והרביעית 3% וביתר השנים 5%.

סדרה א'2 תהיה בהיקף של 325 מיליון שקל, ותיפרע בתשלום אחד בתום 13 שנה ותישא ריביות ותנאים דומים לסדרה א'1.

סדרה ב' תהיה בהיקף של 300 מיליון שקל, תיפרע בתשלום אחד בתום 14 שנה ממועד החתימה על ההסדר. סדרה זו לא תהיה צמודה למדד, תישא ריבית נומינלית שנתית של 4%. סדרה ג' תהיה בהיקף של 165 מיליון שקל, ותיפרע בחמישה תשלומים שנתיים שווים החל מתום השנה השנייה ועד תום השנה השישית להסדר.

 

בוקסה:

ומה עם חוב של 800 מיליון שקל לבנקים?

>> בנוסף לדיונים על הסדר החוב, והרחק מהעין הציבורית, דנקנר מתמודד גם עם חובותיו העצומים לבנקים. החברות טומהוק וגנדן חייבות לבנקים יותר מ–800 מיליון שקל, ונכון לכיום הסיכויים לפירעון החובות האלה נראים קלושים.

ככל הידוע, טומהוק חייבת כ–100–150 מיליון שקל לבנק הפועלים וכ–100 מיליון שקל לבנק דיסקונט. כנגד חובות הללו שועבדו פיקדונות נזילים ונכסים פרטיים של דנקנר ומשפחתו.

גנדן חייבת כ–450 מיליון שקל לבנק לאומי וכ–85 מיליון שקל למזרחי טפחות. ללאומי שהפריש את כל החוב, משועבדות כ–30.7% מאי.די.בי אחזקות ששווי שוק שלהן כ–185 מיליון שקל וכן בערבויות אישיות ובנכסים פרטיים. מתוך 100 מיליון שקל שהזרים אלשטיין בשנה שעברה לגנדן, הועברו ללאומי כ–40 מיליון שקל. כעת, לאחר שיוותרו בגנדן 50–80 מיליון שקל מכספי ההזרמה הגדולה של אלשטיין, חלק לא מבוטל מסכום זה יועבר ללאומי. עד כה, מנכ"לית לאומי רקפת רוסק־עמינח לא הפעילה קו תוקפני וחיכתה שיהיו הבנות עם אלשטיין.

מזרחי טפחות מחזיק בשיעבוד על כ–7% מאי.די.בי אחזקות בשווי של כ–45 מיליון שקל. כמו כן, שיעבד דנקנר כ–5.5% מאי.די.בי אחזקות לטובת קרדיט סוויס שהעניק לו קו אשראי בשנה שעברה של כמה עשרות מיליוני דולרים לרכישת מניות אי.די.בי אחזקות. אל כל אלה מצטרף חוב של אי.די.בי פיתוח לבנק הפועלים, בהיקף של כ–750 מיליון שקל.

מיכאל רוכוורגרתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#