גם חבס בדרך להסדר חוב; האג"ח קורסות עוד 27%

לאחר קריסה באיגרות החוב שלה בימים האחרונים, הודיעה החברה בצהריים כי תידרש להגיע להסדר עם מחזיקי אגרות החוב ועם הבנקים אשר מימנו את הסכם ההלוואה שבאמצעותה רכשה חבס את מניות NSI

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

גם חברת חבס , שבשליטת משפחת חבס ועופר השקעות, בדרך להסדר חוב. "עולים ספקות משמעותיים בדבר יכולתנו לפרוע את התחייבויותינו לאיגרות החוב סדרות 12 ו-4 במלואם ובמועדם לכן החברה פנתה לנאמנים לפעול בשיתוף פעולה לשמירה על זכויותיהם" - כך מסרה החברה בצהריים בהודעה לבורסה. האג"ח קורסות עוד 27% (סדרה 12).

החברה הסבירה כי הבנקים, אשר מימנו את הסכם ההלוואה שבאמצעותה רכשה חבס את 20.05% ממניות קרן הריט ההולנדית NSI, יידרשו להגדיל את הבטחונות שניתנו להם כבר בימים הקרובים על רקע הירידה החדה בשערי המניות של החברה הבת. חבס הסבירה גם כי האטה והרעת התנאים במו"מ ליצירת מקורות מימון שונים מקשים עליה לממש את תוכניותיה. על מנת להגדיל את הביטחונות הנזילים לבנקים בהולנד, בוחנת החברה פנייה אל הבנקים הזרים לשינוי המועדים של תנאי ההלוואה וקבלת מסגרות אשראי נוספות. לפיכך, גם היא תידרש להגיע להסדר עם מחזיקי איגרות החוב.

המסחר בניירות הערך של קבוצת חבס הופסק היום בשעות הצהריים לפי הערכות בשוק, הערכת השווי שבוצעה בימים אלה טרם פרסום הדו"חות השנתיים, תצביע על פער גבוה במיוחד בין שווי הקרן בספרים לבין שוויה לפי הערכת השווי. הפער ייאלץ את החברה לרשום הפסד ניכר ברבעון האחרון של 2012, שעשוי לשחוק את הונה העצמי של החברה.

הרצל חבסצילום: עופר וקנין

בסוף הרבעון השלישי של 2012 הגיע שווי הקרן בספריה של חבס לכ-720 מיליון שקל ‏(144 מיליון יורו‏) בעוד ששווי השוק של האחזקה מסתכם כיום ב-363 מיליון שקל בלבד - פער של כ-350 מיליון שקל. שיטת הרישום החשבונאית של הקרן בדו"חות היא לפי השווי הנכסי הנקי ‏(NAV‏), ולא לפי שווי השוק, כך שלמרות ההבדל - יכול להתקיים פער גבוה בין שני השוויים.

אתמול המשיכו איגרות החוב של חבס בקריסה, כשנפלו עד 29%. על רקע הירידות החדות, התשואות על האג”ח זינקו לרמות “זבל” של עד 198% לסדרה 12 שאינה נושאת שיעבודים, ול-30% לסדרה 4 הנושאת שיעבוד על מניות החברה־הבת, חבאס סטאר. הקריסה בניירות הערך של חבס יוצאת דופן, שכן היא התרחשה תוך זמן קצר מאוד - ארבעה ימים בלבד. נדמה שהמשקיעים באחד העם כבר החלו להריח הסדר חוב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker