המשקיעים מריחים: הסדר חוב בקבוצת חבס

האג”ח מסדרה 12 של קבוצת חבס צנחו בעד 45% בארבעה ימים ועלו לתשואת “זבל” של 198% ■ המניה נפלה בעוד 11% אתמול ■ אנליסטים: "חבס תעשה מאמצים רבים כדי להימנע מהסדר חוב; בעלי העניין החזקים, כמו עידן עופר, יכולים להזרים הון לחברה”

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

קבוצת הנדל”ן חבס, הנמצאת בשליטת משפחת חבס ומשפחת עופר, בנתה במשך השנים האחרונות עשרות דירות יוקרה לעשירי ישראל. זה לא כבר השלימה הקבוצה את בנייתם של שלושה מגדלים שהפכו לשם דבר בשוק דירות היוקרה בישראל - מגדלי YOO ופרויקט רוטשילד 1 בתל אביב, שבו רכש עידן עופר, אחד ממחזיקי המניות בקבוצה, את דירת הפנטהאוז ב–70 מיליון שקל.

שני הפרויקטים הגרנדיוזיים מסמלים את הימים היפים שעברו על חבס בשנים האחרונות. ייזום הנדל”ן בישראל ומסירת הדירות בשני הפרויקטים סייעו לחברה לרשום רווח של 370 מיליון שקל מפעילות שוטפת ‏(FFO‏) ורווח נקי של 123 מיליון שקל. ואולם, נראה כי ב–2012 הגלגל התהפך. עם סיום ההכרה בהכנסות מהפרויקטים, חל שינוי בתמהיל העסקי, כך שחלקה של פעילות הנדל”ן המניב באירופה גדל, ובאירופה התחילו הצרות של חבס.

הקבוצה מחזיקה ב-20.05% מקרן הריט NSI שנחשבת אחזקתה העיקרית. הקרן, הפועלת בהולנד, בבלגיה ובשווייץ, המשיכה לסבול בשנה האחרונה מהשפעות המשבר בגוש היורו ועודף ההיצע המבני בשוק המשרדים בהולנד. האחזקה בקרן, שמנייתה צנחה ב–2012 ב–35%, תרמה לחבס הפסד של 74 מיליון שקל בינואר־ספטמבר 2012. לפני כן נאלצה הקרן לרשום מחיקת ערך חשבונאית של 124 מיליון יורו בגין ירידת שווי הנדל”ן שבבעלותה ושוויים של נגזרים פיננסיים.

בסוף הרבעון השלישי של 2012 הגיע שווי הקרן בספריה של חבס לכ–720 מיליון שקל ‏(144 מיליון יורו‏), בעוד שווי השוק של האחזקה מסתכם כיום ב–363 מיליון שקל בלבד - פער של כ–350 מיליון שקל.

מי מחזיק בחבס

קריסה יוצאת דופן בניירות הערך

החשש הכבד של המשקיעים הוא שחבס תכיר בדו”חות 2012, שעדיין לא פורסמו, בירידת ערך משמעותית של קרן NSI; בימים אלה מבצעת חבס הערכת שווי מחודשת לקרן. למזלה של חבס, שיטת הרישום החשבונאית של הקרן בדו”חות היא לפי השווי הנכסי הנקי ‏(NAV‏), ולא לפי שווי השוק, כך שייתכן פער גבוה בין שני השוויים.

ההערכה היא שגם אם המעריך החיצוני ינקוב בירידת ערך משמעותית יותר, לא תהיה זו מחיקה הדומה למחיר השוק. ירידת ערך לפי מחיר השוק היתה מאלצת את חבס להכיר בהפסד של כ-300 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2012, שהיה שוחק לחלוטין את הונה העצמי.

על רקע זאת, מאז יום רביעי שעבר החלה נפילה בניירות הערך של הקבוצה, שהמשיכה גם אתמול עם נפילה של 11% במניית החברה וצניחה של עד 29% באג”ח. על רקע הירידות החדות, התשואות על האג”ח זינקו לרמות “זבל” של עד 198% לסדרה 12 שאינה נושאת שיעבודים, ול–30% לסדרה 4 הנושאת שיעבוד על מניות החברה־הבת, חבאס סטאר.

זינוק לראש המגדל

הקריסה בניירות הערך של חבס יוצאת דופן, שכן היא התרחשה תוך זמן קצר מאוד - ארבעה ימים בלבד. נדמה שהמשקיעים באחד העם כבר החלו להריח הסדר חוב. בתחילה יוחסו הירידות החדות ל”שמועות” בשוק שלפיהן, החברה תתקשה בפירעון חובותיה. על אף שהיה מדובר ב”שמועות”, מבט בדו”חותיה של חבס מלמד על כך שמצבה רחוק מלהיות פשוט.

בסוף הרבעון השלישי של 2012 היו לחברה יתרות מזומנים בסכום של 16 מיליון שקל לעומת התחייבויות שוטפות של 210 מיליון שקל. בסך הכול, לחברה יש חוב של כ–410 מיליון שקל לבעלי האג”ח מסדרה 12 ומסדרה 4, כאשר במאי 2013 חבס אמורה לפרוע קרן וריבית של 52 מיליון שקל למחזיקים בסדרה 12 ותשלום דומה באוגוסט למחזיקים בסדרה 4. לחברה אין חובות לבנקים ‏(סולו‏).

בעיה תזרימית

“לחבס יש בעיה תזרימית לשרת החוב”, הסביר אתמול אנליסט באחד מבתי ההשקעות. “המימושים שהחברה מבצעת ועשויה לבצע בחודשים הבאים, בוודאי יסייעו לה לעמוד בתשלום הראשון במאי למחזיקים בסדרה 12. הבעיה היא התשלום באוגוסט למחזיקים בסדרה 4. לא ברור אם יישאר כסף בקופה. גם אם חבס תצליח לבסוף לעמוד בתשלום באוגוסט, ב–2014 כבר לא יישארו לה מזומנים, אלא אם כן תנקוט מהלך מיוחד”.
בניגוד לבעלי חברות אחרים, הכיסים של בעלי הבית בחבס מלאים. קבוצת חבס, שהחלה בפעילותה בתחילת המאה הקודמת, היא קבוצת חברות נדל”ן פרטיות שרק אחת מהן ציבורית. בני המשפחה, ברוך, הרצל ויוסף חבס, רכשו בשנות ה–30 קרקעות זולות, “פניני נדל”ן” שהיו הבסיס לפיתוח תשתית של חברת נדל”ן מניב, שחלק ממנה הונפק בבורסה ב–1993.

לצדה של משפחת חבס נמצא עידן עופר - הישראלי העשיר בעולם, לפי דירוג המגזין “פורבס”. עופר התברג באחרונה למקום ה–182 ברשימת עשירי העולם עם 6.5 מיליארד דולר. עופר שולט ביצרנית האשלג ופרת הדיווידנדים, כיל, באמצעות החברה לישראל ובענקית הספנות הישראלית צים שכבר נמצאת בימים כאלה בהסדר חוב.

עופר השקעות ‏(כיום, אקס.טי נדל”ן‏), הנמצאת בבעלותו הפרטית של עופר, רכשה ב–2007 15% מחבס תמורת 84 מיליון שקל, ולאחר מכן הגדילה את אחזקותיה עד ל–23%. שווי האחזקה של עופר השקעות בחבס בבורסה מגיע כיום ל–18 מיליון שקל - מה שמגלם לה הפסד “על הנייר” של כ–100 מיליון שקל בתוך חמש שנים.
“בעלי העניין החזקים בחברה, ובהם עופר, יכולים לתרום את חלקם ולהזרים הון לתוכה”, הסביר האנליסט. “גם משפחת חבס יכולה להזרים הון, אם אינה רוצה להסתכן באיבוד השליטה בהסדר חוב. אני מניח שהחברה תעשה מאמצים רבים כדי להימנע מהסדר שעשוי לפגוע בה מבחינה תדמיתית”.

עם זאת, ציין האנליסט כי גורל החובות לוט בערפל: “לקראת סוף 2013 יהיה לקבוצה קשה להימנע מהסדר חוב, לאור הנכסים הנזילים העומדים לרשותה. מה גם שקרן NSI נמצאת במצוקה פיננסית בגלל רמות מינוף גבוהות, מה שמשפיע על יכולתה לחלק דיווידנדים. במחירים שבהם האג”ח נסחרות עתה, החברה חייבת לפנות למהלך של מכירת נכסים כדי לעמוד בחוב”. הקשיים הצפויים בפרעון החוב הוצגו גם בדו”ח מיוחד שהכינה אנטרופי. האנליסטית נועה צבי קובעת: “לחבס יש חולשה תזרימית ניכרת שצפויה לבוא לידי ביטוי החל ב–201". מקבוצת חבס נמסר בתגובה: “מעבר להודעת הבורסה שהחברה פירסמה ביום חמישי, אין לחברה מה להוסיף בשלב זה”.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker