עיכוב בהשקת מוצרים חדשים פגע ברווח התפעולי של מכתשים אגן

השיפור בסל המוצרים בברזיל ומספר שיא של רישויים למוצרים חדשים הובילו לגידול של 5% במכירות ולשיפור נוסף ברווחיות הגולמית ■ ויגודמן: "החברה ממתינה לאישור הרשויות לרכישות בסין. הנפקה של מכתשים בחו"ל תתבצע כנראה עד 2014"

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

עיכוב בהשקת מוצרים הביא לירידה ברווח התפעולי של מכתשים ברבעון הרביעי של 2012, למרות השיפור הנמשך במכירות וברווחיות הגולמית של היצרנית הגדולה בעולם של חומרי הדברה גנריים.

מכתשים אגן הפסידה 22 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2012, שהוא הרבעון החלש ביותר של החברה, כלומר ירידה של 18% בהשוואה להפסד ברבעון המקביל ב-2011. הכנסותיה של מכתשים צמחו ב-5.5% ברבעון הרביעי של 2012 בהשוואה למקביל ב-2011, והסתכמו ב-579 מיליון דולר.

ארז ויגודמןצילום: תומר אפלבאום

הגידול בהכנסות נבע מעלייה כמותית במכירות, שתרמה 25 מיליון דולר ומעליית מחיר שהוסיפה 10 מיליון דולר לגידול במכירות. הם קוזזו בירידה של 5 מיליון דולר במכירות בעקבות היחלשות מטבעות כמו היורו, הריאל הברזילי, הזלוטי הפולני והדולר האוסטרלי כלפי הדולר.

מכתשים נהנתה מהמשך ההתאוששות במכירות באמריקה הלטינית, שצמחו ב-11% ברבעון החולף כלפי המקביל ב–2012, הודות לקבלת רישויים למוצרים חדשים ומהעלאת מחיר, התחזקות הריאל, וכן המשך הצמיחה החזקה של החברה הבת ‏(75%‏) הקולומביאנית פרופיקול שחדרה לשווקים באקוודור ובפרו.

המפתח לצמיחה: ברזיל

מנכ"ל מכתשים אגן, ארז ויגודמן, מציין שהחברה הבת מילניה בברזיל הגדילה את מכירותיה ב-5.7%, ורווחיותה שופרה משמעותית. זאת, הודות לשינוי בסל המוצרים של החברה. לדבריו, המפנה בברזיל משקף את השינוי בחברה כולה. הוא מוסיף כי החברה שהיתה ב–2010 האחרונה בין חברות האגרו הגדולות בברזיל ברישוי מוצרים, קיבלה את המספר הגדול ביותר של רישויים למוצרים חדשים ב-2012 מבין 15 חברות האגרו הגדולות בשוק זה.

"בנינו תיק מוצרים חדש ורווחי, ועל הבסיס הזה נאיץ את הצמיחה בברזיל ב-2013", אומר ויגודמן. האופטימיות של ויגודמן מתבססת על רישוי מספר שיא של 358 מוצרים, תערובות ופורמולציות חדשות ב-2012 לעומת 220 בלבד ב-2011.

על הכוונת: רכישה ברוסיה

בניגוד לצמיחה באמריקה הלטינית ובאסיה פסיפיק, נרשמה ירידה של 0.7% במכירות באירופה ברבעון החולף, לרמה של 137 מיליון דולר. זאת, כתוצאה מירידה כמותית על רקע המשבר הכלכלי במדינות דרום אירופה, והיחלשות של היורו, שקיזזו את העלאת המחירים. תרמו גם ביצועים טובים של החברה בגרמניה, הולנד, סקנדינוויה, אוקראינה, הונגריה וצ’כיה. לדברי ויגודמן, החברה בוחנת רכישה ברוסיה שבה היא נפגעת ממספר נמוך של רישויים.

הרווח הגולמי של מכתשים אגן גדל ב-5.9% ברבעון הרביעי, והסתכם ב-159 מיליון דולר שהם 27.4% מהמחזור, בהשוואה ל-27.3% במקביל ב-2011.

השיפור ברווחיות הגולמית שהוא ליבה של האסטרטגיה העסקית של מכתשים נבע בין השאר מהתקדמות מהירה מהקצב שנקבע בתוכנית העבודה לקראת היעד של מכירות המוצרים המיוחדים, כלומר מוצרים מקוריים או תערובות ייחודיות שעל חלקם נרשם פטנטים: 1.6 מיליארד דולר ב-2016.

תהליך זה מביא לגידול של 40% בחלקם של המוצרים שרווחיותם הגולמית 30% או יותר, ואת הירידה של 36% במכירות של מוצרים שרווחיותם הגולמית עד 15% ב-2012.

מכתשים עברה לרווח תפעולי של 3 מיליון דולר, בהשוואה להפסד תפעולי של 6.2 מיליון דולר במקביל ב-2011. מכתשים דיווחה אמנם על מעבר לרווח תפעולי של 3 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2012, בהשוואה להפסד תפעולי של 6 מיליון דולר במקביל ב-2011. ואולם בניכוי הוצאות אינטגרציה של 2.5 מיליון דולר עם כמצ’יינה ברבעון הרביעי של 2012, והפרשות חד־פעמיות בגין המיזוג עם כמצ’יינה ברבעון הרביעי של 2011, נרשמה ירידה של 5% ברווח התפעולי ברבעון החולף ל-5.5 מיליון דולר.

הגורם העיקרי לירידה ברווח התפעולי היה גידול של 10% בהוצאות המכירה והשיווק ל-121 מיליון דולר ברבעון הרביעי, שמוסברת בגידול במכירות החברה ובעלויות ההשקה של ארבעה מוצרים חדשים בברזיל, שאישורם התעכב בכמה חודשים לדברי בכיר במכתשים.

מנכ"ל מכתשים, ארז ויגודמן, ציין שהחברה ממתינה לאישור הרשויות בסין לרכישת חברות בנות סיניות של כמצ’יינה. ויגודמן העריך שהנפקת מכתשים בבורסה זרה, ככל הנראה הבורסה של ניו יורק, תתבצע עד 2014 בכפוף להשלמת המהלך לרכישת הפעילויות האגרוכימיות של כמצ’יינה בסין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker