למרות הלחצים: גפני לא דוחה ההצבעה על הפחתת עמלות הפצה

ועדת הכספים תדון מחר בתקנות להפחתת עמלות ההפצה שגובים הבנקים מקרנות הנאמנות ■ אישור התקנות יקטין את הכנסות הבנקים ב-100 מיליון שקל

צבי זרחיה
אסא ששון
צבי זרחיה
אסא ששון

ועדת הכספים תדון מחר (ב') בתקנות להפחתת עמלות ההפצה שגובים הבנקים מקרנות הנאמנות. אישור התקנות שהוגשו על ידי שר האוצר היוצא יובל שטייניץ יקטין את הכנסות הבנקים ב-100 מיליון שקל בשנה. שטייניץ יופיע מחר בוועדת הכספים לציון סיום כהונתו.

במקביל, מבקשת הוועדה לחוקק חוק שיקטין את דמי הניהול שגובות הקרנות מהמשקיעים, ואולם, חקיקת החוק, שהתקבל בקריאה הראשונה, הוקפאה בשל הקדמת הבחירות.

ח"כ משה גפניצילום: מיכל פתאל

הבנקים הפעילו באחרונה סוללה של לוביסטים נגד הפחתת עמלות ההפצה. נציגיהם טענו בפני הח"כים שיש לדחות את ההצבעה על הפחתת עמלות ההפצה עד לחקיקת חוק להפחתת דמי הניהול. מהצד השני, איגוד קרנות הנאמנות בסיוע לוביסטים פעל לשכנע את הח"כים להפחתת עמלות ההפצה.

ממשאל שערך TheMarker בסוף השבוע בקרב 17 חברי ועדת הכספים הזמנית, עולה כי 11 מהם תומכים בהפחתת עמלות ההפצה לבנקים, 4 מתלבטים ו-2 נציגי ישראל ביתנו מתנגדים. ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) אף תבעה בסוף השבוע במכתב מגפני לדחות את ההצבעה עד לחקיקת החוק להפחתת דמי הניהול. קירשנבאום השוהה בחו"ל לא תהיה בהצבעה היום.

היו"ר היוצא של ועדת הכספים הזמנית, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), דחה את הלחצים לדחיית ההצבעה ואמר כי התחייב בפני יו"ר הרשות לני"ע פרופ' שמואל האוזר להעלות את התקנות להצבעה, חרף העובדה שוועדת הכספים הזמנית תסיים את כהונתה בימים הקרובים וימונה שר אוצר חדש. בוועדה אומרים כי סמכויותיה של ועדת הכספים הזמנית זהות לאלה של ועדת הכספים הקבועה.

האוזר אמר אתמול כי "הבנקים נוקטים בכל דרך אפשרית לדחות את הקץ ולמשוך זמן, אך חשוב שההפחתה בעמלות ההפצה תאושר בהקדם, כיוון שכל דחייה משמעותה פגיעה של כמעט 10 מיליון שקל בציבור המשקיעים מידי חודש".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ