למרות הלחצים: גפני לא דוחה ההצבעה על הפחתת עמלות הפצה

ועדת הכספים תדון מחר בתקנות להפחתת עמלות ההפצה שגובים הבנקים מקרנות הנאמנות ■ אישור התקנות יקטין את הכנסות הבנקים ב-100 מיליון שקל

צבי זרחיה
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
צבי זרחיה
אסא ששון

ועדת הכספים תדון מחר (ב') בתקנות להפחתת עמלות ההפצה שגובים הבנקים מקרנות הנאמנות. אישור התקנות שהוגשו על ידי שר האוצר היוצא יובל שטייניץ יקטין את הכנסות הבנקים ב-100 מיליון שקל בשנה. שטייניץ יופיע מחר בוועדת הכספים לציון סיום כהונתו.

במקביל, מבקשת הוועדה שגובות הקרנות מהמשקיעים, ואולם, חקיקת החוק, שהתקבל בקריאה הראשונה, הוקפאה בשל הקדמת הבחירות.

ח"כ משה גפניצילום: מיכל פתאל

הבנקים הפעילו באחרונה סוללה של לוביסטים נגד הפחתת עמלות ההפצה. נציגיהם טענו בפני הח"כים שיש לדחות את ההצבעה על הפחתת עמלות ההפצה עד לחקיקת חוק להפחתת דמי הניהול. מהצד השני, איגוד קרנות הנאמנות בסיוע לוביסטים פעל לשכנע את הח"כים להפחתת עמלות ההפצה.

ממשאל בסוף השבוע בקרב 17 חברי ועדת הכספים הזמנית, עולה כי 11 מהם תומכים בהפחתת עמלות ההפצה לבנקים, 4 מתלבטים ו-2 נציגי ישראל ביתנו מתנגדים. ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) אף תבעה בסוף השבוע במכתב מגפני לדחות את ההצבעה עד לחקיקת החוק להפחתת דמי הניהול. קירשנבאום השוהה בחו"ל לא תהיה בהצבעה היום.

היו"ר היוצא של ועדת הכספים הזמנית, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), דחה את הלחצים לדחיית ההצבעה ואמר כי התחייב בפני יו"ר הרשות לני"ע פרופ' שמואל האוזר להעלות את התקנות להצבעה, חרף העובדה שוועדת הכספים הזמנית תסיים את כהונתה בימים הקרובים וימונה שר אוצר חדש. בוועדה אומרים כי סמכויותיה של ועדת הכספים הזמנית זהות לאלה של ועדת הכספים הקבועה.

האוזר אמר אתמול כי "הבנקים נוקטים בכל דרך אפשרית לדחות את הקץ ולמשוך זמן, אך חשוב שההפחתה בעמלות ההפצה תאושר בהקדם, כיוון שכל דחייה משמעותה פגיעה של כמעט 10 מיליון שקל בציבור המשקיעים מידי חודש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker