הבנקים מאותתים: "אם לא נרוויח מקרנות הנאמנות 
- הכספים יוסטו למקום אחר"

ועדת הכספים הזמנית תתבקש לאשר מחר את התקנות להפחתת עמלות ההפצה שגובים הבנקים מקרנות הנאמנות ■ ממשאל שערך בסוף השבוע TheMarker עולה כי מסתמן רוב להצעה - אבל ייתכן שיוחלט לדחות את ההצבעה למועד אחר ■ אם היא תידחה, לבנקים ייחסך בינתיים הפסד הכנסה שנתי של 100 מיליון שקל, והלוביסטים שלהם ימשיכו לגזור קופון מהמשך המאבק

אסא ששון
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון
צבי זרחיה

 ועדת הכספים הזמנית תתבקש לאשר מחר את התקנות להפחתת עמלות ההפצה שגובים הבנקים מקרנות הנאמנות. אף שמסתמן רוב לאישור ההצעה לא ברור אם היא תאושר וייתכן כי יוחלט לדחות את ההצבעה.

כמה מחברי הוועדה קיבלו בימים האחרונים פניות מהבנקים ומהלוביסטים שלהם בבקשה לדחות את ההצבעה עד שיחוקק החוק להפחתת דמי הניהול שגובות הקרנות מהמשקיעים. יישום התקנות יקטין בכ-20% את הכנסות הבנקים מעמלות ההפצה, מכ-500 מיליון שקל לכ-400 מיליון שקל בשנה - ואמור לחסוך לחוסכים בקרנות הנאמנות כ-100 מיליון שקל בשנה.

ממשאל שערך בסוף השבוע TheMarker בקרב חברי ועדת הכספים הזמנית עולה כי 11 מ-17 חברי הוועדה יתמכו בהפחתת עמלות ההפצה. חיים כץ אמר כי יתמוך בהצעה, אבל ייתכן שייאלץ להיעדר מההצבעה. ייתכן כי ח"כים נוספים התומכים בהצעה יעדרו מההצבעה. ארבעה ח"כים עדיין לא החליטו כיצד יצביעו. שני ח"כים של ישראל ביתנו מתנגדים.

גורמים בכנסת אמרו אמש כי לא מן הנמנע שתועלה דרישה לדחיית ההצבעה לנוכח כינונה הצפוי השבוע של ממשלה חדשה והעובדה שוועדת הכספים הזמנית תסיים את כהונתה בימים הקרובים, כשמתוכה 13 ח"כים לא נכחו בדיונים הקודמים בנושא עמלות ההפצה.

חברת הכנסת פאינה קירשנבאום ‏(ישראל ביתנו‏) שמתנגדת להצעה, דרשה בסוף השבוע מיו"ר ועדת הכספים גפני לאשר את הפחתת עמלות ההפצה יחד עם ההפחתה בדמי הניהול שגובות הקרנות מהמשקיעים. "מטרתנו, כחברי כנסת, אינה להעביר כספים מהבנקים לבתי ההשקעות - אלא להיטיב עם הציבור. לפיכך, הפחתה של עמלת ההפצה בלא חיוב בתי ההשקעות בחקיקה להפחתה של דמי הניהול אינה מצדיקה מטרה זו". קירשנבאום יצאה בסוף השבוע לחו"ל ותיעדר מההצבעה.

הרוב תומכים בהפחתת עמלות ההפצה

המהלך של הפחתת עמלות ההפצה הוא יוזמה של יו"ר רשות ני"ע פרופ' שמואל האוזר. כדי שההפחתה תגיע לצרכן, סיכם האוזר עם כל מנהלי קרנות הנאמנות כי יפחיתו את דמי הניהול בקרנות בגובה הפחתת עמלות ההפצה, ולא יוכלו להעלות את דמי הניהול בחצי השנה הקרובה. מנהלי הקרנות נתנו את הסכמתם בעל פה - לא בכתב - למהלך. בנוסף, הרשות מובילה מהלך נוסף שיקנה לה כמה סמכויות בתחום דמי הניהול, כמו קביעת תקרה לדמי הניהול והגבלת דמי הניהול לתקופה מסוימת.

ועדת בכר, שדנה בהפרדת ניהול קרנות הנאמנות מהבנקים לפני כשבע שנים, חיפשה דרך לפצות את הבנקים על אובדן ההכנסות כתוצאה ממכירת הקרנות. הדרך שמצאה היתה תשלום עמלות הפצה לבנקים על ידי מנהלי הקרנות - כלומר, כל מנהל קרן ישלם לבנק אחוז מסוים מדמי הניהול שהוא גובה. התשלום היה אמור להביא לכך שהיועצים בבנקים יהיו אובייקטיביים שכן הוא זהה מכל מנהלי הקרנות.

עוד נקבע כי העמלות הן עמלות מקסימום וכי כל בנק יוכל לגבות עמלות נמוכות יותר, ובכך תיווצר תחרות בין הבנקים על שיווק קרנות הנאמנות. מה שלא קרה - עמלות ההפצה התחילו את דרכן ברמה המקסימלית ושם נותרו. יתרה מזאת, מנהל קרן נאמנות שלא חתם על חוזה הפצה עם הבנק ראה כיצד מתחריו מגייסים כספים בעוד הקרנות שלו נותרו מיותמות.

גלעד אלטשולר, מנכ"ל בית ההשקעות אלטשולר שחם: "מה שאני לא רואה במערך הייעוץ בבנקים זו תחרות על עמלות ההפצה. העמלה תמיד מקסימלית, אף שהיא ניתנת להפחתה. היה מקום לבנקים הקטנים יותר להפחית את העמלות, כדי להתחרות בבנקים".

השינוי האפשרי בעמלות ההפצה

היכן שוועדת בכר כן הצליחה היתה בתחרות על דמי הניהול בקרנות הנאמנות. ב-2007 השיעור הממוצע של דמי הניהול היה כ-1.6% ועמלת ההפצה הממוצעת היתה 0.43% - כ-27% מדמי הניהול. כיום, דמי הניהול הם כ-0.8% ועמלת ההפצה 0.34% - כ-43% מדמי הניהול, כלומר כמעט הכפלת חלקם של הבנקים בדמי הניהול.

בבנקים לא ששים להתבטא בעניין. כך אמר מנהל בכיר במערכת הבנקאות: "לא נרוויח מהקרנות, אז לא יהיה לנו שווה לשווק אותן. ואם נרוויח מעט מקרנות הנאמנות, אז יד נעלמה תדע להסיט את הכסף לאלטרנטיבות אחרות - יותר רווחיות עבורנו, כמו תעודות סל".

תעשיית קרנות הנאמנות מנהלת כ-186 מיליארד שקל. ערוץ ההפצה העיקרי של הקרנות הם הבנקים, באמצעות מערך ייעוץ ההשקעות שלהם. בחישוב זריז, עמלות ההפצה שמעבירות הקרנות לבנקים מסתכמות בכ-500 מיליון שקל בשנה. אם תאושר ההפחתה, הבנקים ייאלצו להסתפק בעמלות הפצה שנתיות של כ-400 מיליון שקל.

"עלויות הייעוץ הן גבוהות", אמר בסוף השבוע הבכיר במערכת הבנקאות. "בניית מערכי הייעוץ עולה כסף רב, בעיקר בהשקעה במחשוב - זו לא השקעה חד־פעמית, היא מחייבת התחדשות באופן שוטף". לדבריו, מערכי הייעוץ בבנקים הם למעשה שותפים של מנהלי הקרנות - וככאלה התשלום שהם מקבלים ‏(עמלות ההפצה‏) מוצדק.

הבנקים הרוויחו על חשבון הקרנות

לבנקים יש עוד שני מקורות הכנסה מקרנות הנאמנות. הראשון הוא דמי נאמנות - לכל מנהל קרן יש נאמן, כשהתשלום לנאמנים הוא עד 0.1%. בחישוב זהיר מדובר בתשלום של 100-120 מיליון שקל בשנה. בשוק הנאמנות שולטים יובנק מקבוצת הבינלאומי, בנק אגוד ובנק מזרחי.

מקור ההכנסה השני של הבנקים מהקרנות הוא התפעול והמסחר ‏(הברוקראז’‏). עלויות התפעול נשחקו מאוד בשנים האחרונות - חברת קרנות המנהלת כ-20 מיליארד שקל נכסים משלמת כ-3 מיליון שקל בשנה עבור המסחר והתפעול.

"דחיית ההצבעה - ניצחון נוסף לבנקים"

הבנקים הפעילו בחודשים האחרונים סוללה של לוביסטים כדי לשכנע את חברי ועדת הכספים לדחות את ההחלטה - כך שהוועדה תאשר את הפחתת עמלת ההפצה יחד עם חקיקת החוק להורדת דמי הניהול שגובות הקרנות מהמשקיעים. בבנקים טוענים כי עמלת ההפצה בישראל נמוכה לעומת זו הנגבית בחו"ל, וכי דמי הניהול בשוק המקומי גבוהים בהשוואה לחו"ל. בבנקים מעוניינים לדחות את ההחלטה לקצץ בעמלות ההפצה, ואם כבר מאשרים אותה - אז מוטב שבמקביל קרנות הנאמנות יפחיתו את דמי הניהול ללקוחות.

יו"ר מרצ ח"כ גלאון מתנגדת לדחיית ההצבעה: "דחיית ההצבעה מחר תהווה ניצחון נוסף לבנקים. הבנקים מתנגדים להצעה שתגרום להם הפסד שנתי של כ-100 מיליון שקל".

גפני אמר בתגובה כי הוא מחויב לאישור התקנות להפחתת עמלות ההפצה. לדבריו, האוזר הבטיח לו לקדם את החוק להפחתת דמי הניהול שגובות הקרנות מהמשקיעים, גם לאחר שהוועדה תתבקש לאשר את הפחתת עמלות ההפצה. גפני צפוי לסיים בשבוע הבא את תפקידו כיו"ר ועדת הכספים עם כינונה של קואליציה חדשה ובחירתו של יו"ר חדש לוועדה הקבועה. עדיין לא ברור מי יהיה היו"ר הבא, ועוד יותר מזה - האם שר האוצר בממשלה החדשה יתמוך בהורדת עמלת ההפצה ודמי הניהול.

לא מן הנמנע שיאיר לפיד, המסתמן כשר האוצר הבא, והיו"ר החדש של ועדת הכספים שכנראה יגיע מסיעת יש עתיד, ירצו ללמוד את העניין. שר האוצר החדש יהיה טרוד בגיבוש הצעת התקציב ל-2014-2013 הכוללת קיצוצים חדים, וספק אם יטפל בהפחתת עמלות ההפצה, לשמחת הבנקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker