איפקס מחדשת את הניסיון להנפיק את תנובה; באדר: חלומות באספמיה"

יצחק באדר שמייצג את הקיבוצים והמושבים: “איפקס מעוניינת לקדם דיונים בהנפקת תנובה לפי שווי של 8.5 מיליארד שקל - כדי לבסס את השווי שלפיו תוצג השבוע החברה במצגת למשקיעי איפקס ■ השווי הריאלי של תנובה הוא 5-6 מיליארד שקל" ■ תנובה צפויה להציג רווח של 1.1–1.2 מיליארד שקל ב–2012 שרובו נבע ממכירת נדל"ן בתל אביב

יורם גביזון
יורם גביזון

קרן איפקס צפויה לחדש את הניסיון להנפיק בבורסה בתל אביב את חברת תנובה בעקבות השיפור בתוצאותיה הכספיות. לפי ההערכות, איפקס תנסה לקדם את הנפקתה של תנובה לפי שווי של 8.0–8.5 מיליארד שקל לפני הגיוס, ולהנפיק לציבור 20%–25% ממניותיה.

תנובה לא בחרה עדיין בשלב זה את החתמים המיועדים, וכבר בשלב זה נראה שהתוכנית להנפיק את תנובה תיתקל בהתנגדות עזה של יצחק באדר יו”ר גרנות, ארגון הקניות שמוביל את הקיבוצים והמושבים, שמחזיקים ישירות ב–23.3% ממניותיה של תנובה.

מבטח שמיר, שמחזיקה בעקיפין ב–20.7% מהחברה, פירסמה ביום חמישי האחרון נתונים כספיים חלקיים ולא מבוקרים של תנובה ל–2012. זאת לקראת כינוס משקיעים של קרן איפקס שייערך השבוע. איפקס מחזיקה בעקיפין ב–56.3% ממניות תנובה.

הנתונים הכספיים החלקיים שפירסמה מבטח שמיר מגלים כי תנובה תציג הכנסות של 6.8–6.9 מיליארד שקל ב–2012, בהשוואה ל–6.7 מיליארד שקל ב–2011; ורווח תפעולי תזרימי ‏(EBITDA‏) של 815–825 מיליון שקל ב–2012, לעומת EBITDA של 765 מיליון שקל ב–2011. הרווח הנקי של תנובה ב–2012 הסתכם כנראה ב–1.1–1.2 מיליארד שקל וכלל רווח של 810 מיליון שקל ממכירת נדל”ן, בעיקר בשוק הסיטונאי בתל אביב, לעומת רווח נקי של 15 מיליון שקל ב–2011, כולל רווח של 60 מיליון שקל ממכירת נדל”ן.

זהבית כהןצילום: עופר וקנין

מבטח שמיר מציינת כי תנובה אימצה ב–2012 את כללי החשבונאות הבינלאומית ‏(IFRS‏), ועל כן הפסיקה לאחד באיחוד יחסי את חלקה ‏(50%‏) בהכנסות של שותפויות, כמו ענבי ציון, טירת צבי וא.ת, ועברה להציג את חלקה בהן לפי השווי המאזני, כלומר חלקה ברווח של חברות אלו.

נראה שאימוץ תקני IFRS, כמו מינויה של רוית בר־ניב, לשעבר יו”ר שיכון ובינוי ומנכ”ל נטויז’ן, לתפקיד יו”ר תנובה - הוא חלק מההיערכות של איפקס לקראת הנפקתה של תנובה.

מבטח שמיר מציינת עוד כי המדיניות החשבונאית של תנובה שונה מזו שלה, כנראה בנוגע להצגת ערך הנדל”ן של תנובה. מבטח שמיר מציגה את הערך הנדל”ני של תנובה לפי שוויו ההוגן, בעוד תנובה עצמה מציגה אותו לפי עלות רכישתו.

מבטח שמיר עידכנה כי החוב הפיננסי נטו של תנובה התכווץ דרמטית ל–355–365 מיליון שקל נכון לסוף 2012, לעומת 600 מיליון שקל בסוף 2011. חוב פיננסי של 360 מיליון שקל שקול לחוב כמעט אפסי, משום שהוא מממן בין השאר את צורכי ההון החוזר של החברה, ההשקעה במלאי ובאשראי ללקוחות.

איפקס מעוניינת להנפיק את תנובה על בסיס נתונים אלו לפי שווי של 8.5 מיליארד שקל, שמשקף מכפיל EV/EBITDA של 10.8, כנראה בהתחשב בעובדה שחברות מזון כמו אסם ושטראוס נסחרות לפי מכפיל שווי הפעילות לרווח התפעולי התזרימי ‏(EV/EBITDA‏) של 10.4 ו–7.15 בהתאמה.

רווח צפוי של כ-1.2 מיליארד שקל

הנפקת תנובה אינה דורשת פורמלית את הסכמת בעלי מניות המיעוט, בעיקר הקיבוצים המושבים, אלא שנראה שיהיה קושי להניע תהליך כזה ללא תמיכתם. תמיכה כזאת אינה נראית באופק. באדר, שאמור לסיים את כהונתו בסוף דצמבר 2013 ולא הסתיר את רצונו לרכוש את גרעין השליטה בתנובה מאיפקס, הבהיר: “דעתי נחושה. תנובה לא תונפק. אני יודע שאיפקס מפנטזת על היום שבו אסיים את תפקידי, אבל כפי שאמרתי בעבר - אמשיך להיות מעורב גם בהמשך בגרנות. מלבד זאת, הנפקת תנובה מנוגדת לאינטרסים של תנובה ושל החקלאים. אלו חלומות באספמיה.

“תיאורטית אין לנו זכות להתנגד, אבל תנובה היא מערכת מורכבת שהנפקתה דורשת שיתוף פעולה של בעלי המניות. דעתי היתה ונותרה שאין כל יתרון להיות חברה ציבורית, משום שהרגולציה הפכה בלתי נסבלת, ומשום שבגלל עסקות בעלי עניין בין תנובה לבעלי מניותיה - ניהולה יהיה מסורבל ומסובך. לדעתי, מנכ”ל איפקס ישראל, זהבית כהן, מעוניינת לקדם דיונים בהנפקת תנובה לפי שווי של 8.5 מיליארד שקל - כדי לבסס את השווי שלפיו תוצג השבוע תנובה במצגת למשקיעי קרן איפקס.

“לדעתי, השווי הריאלי של תנובה הוא 5–6 מיליארד שקל, על בסיס רווח שנתי מייצג של 400 מיליון שקל ותשואה של 8% על ההשקעה. נכון שגם שטראוס וגם אסם נסחרות לפי מכפילים גבוהים ותנובה אינה נופלת מהן, אבל אין לי ספק שאם בעליהם היו מנסים למכור את השליטה הם היו מקבלים מחיר נמוך משמעותית מהשווי בבורסה”.

בניגוד לעמדתו הנחרצת של באדר, נראה שבן דודו מאיר שמיר, בעל השליטה במבטח שמיר, היה גמיש יותר והיה מוכן לדון בעסקה שבה תפורק חברת אפ.מש.תנ - שבאמצעותה מחזיקות איפקס ומבטח שמיר ב–76.73% ממניותיה של תנובה. לפי עסקה תיאורתית זו, בהמשך היתה אמורה איפקס למכור 7% ממניותיה של תנובה למבטח שמיר, ואחר כך לרשום את תנובה למסחר בבורסה במסגרת הצעת רכש של 25% ממניותיה שבידי איפקס - כך שמבטח שמיר והקיבוצים היו מחזיקים בגרעין שליטה של 51% ממניותיה של תנובה לאחר הרישום למסחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker