המניה של המדינה

מניית זהב - מניה של המדינה בחברות ממשלתיות שעברו הפרטה - מאפשרת לה לשמור על האינטרסים שלה

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

מניה שמחזיקה המדינה בחברות ממשלתיות שעברו הפרטה, ואשר מאפשרת לה לשמור על האינטרסים החיוניים של המדינה באותה חברה. דוגמאות בולטות לחברות כאלו הן כיל, אל על, צים ובזק.

האינטרס של הציבור הישראלי בחברות כמו אל על וצים ברור. לישראל אין גבול יבשתי פתוח, ובמקרה של מלחמה חברות תעופה וספנות זרות יימנעו מלהגיע לישראל.

צילום: דובי קייך

מניית הזהב של המדינה בצים מחייבת את החברה להעמיד לרשות המדינה במצב חירום מספר מוגדר של אוניות. בדומה לכך, אל על מחויבת במצב חירום להעמיד כמה מטוסים לרשות המדינה.

בזק, השולטת על התקשורת הקווית במדינה ועל ערוצי תקשורת עם חו"ל, גם היא חברה בעלת חשיבות אסטרטגית וביטחונית. המדינה אינה מעוניינת שהחברה תיפול לידיים זרות, שלא לומר עוינות, אשר עלולות לחבל בקווי התקשורת של אזרחי ישראל עם חו"ל.

כיל חולשת על משאב טבע ישראלי מרכזי ‏(ים המלח‏), ולכן למדינה יש עניין מיוחד בה. לכיל יש גם חשיבות נוספת, מאחר שהיא מעסיק גדול של ישראלים באזורי ספר ובאזורים מרוחקים. למדינה יש אינטרס אסטרטגי וחברתי בהמשך פעילותה לאורך זמן.

מניית זהב מאפשרת למדינה להטיל וטו על זהות בעל השליטה בחברה, ולמנוע השתלטות עוינת עליה. היא מאפשרת לה במקרים מסוימים למנות אנשים לדירקטוריון החברה כדי לשמור על האינטרסים של המדינה.

מניית הזהב של המדינה בכיל עלתה באחרונה לכותרות בעקבות ניסיונה של חברת פוטאש הקנדית לרכוש את השליטה בכיל. פוטאש מחזיקה כיום ב-13.9% ממניות כיל, וכל עלייה שלה מעל 14% מחייבת אישור של המדינה. המדרגה הבאה שבה היא תזקק לאישור היא מעל 25% מכיל.

כיל מצויה כעת בשליטת החברה לישראל של עידן עופר, והוא מעוניין לממש את אחזקתו בה. אבל מכיוון שלמדינה יש זכות להטלת וטו על זהות בעל השליטה בכיל, פוטאש תצטרך לקבל את הסכמת נציגי המדינה, לרבות ראש הממשלה, ולהסכים לתנאים מסוימים אם ברצונה להשלים את מהלך ההשתלטות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker