סמנכ"ל סיטיבנק ישראל: "ההשקעה בעלת הפוטנציאל הגבוה ביותר היא בניגריה"

ב-UBS ישראל מעדיפים את להשקעה בליש"ט על פני היורו; במריל לינץ' חושבים כי שוק המניות האסייתי הוא העדיף ובנק רוטשילד מעריכים כי המטבע היפאני צפוי להמשיך ולהיחלש

דרור רייך

"אם בוחנים את 141 מדינות העולם שבהן פעיל סיטיבנק, ההשקעה בעלת הפוטנציאל הגבוה ביותר ל-2013 היא בניגריה", כך אמר ניל קורני, סמנכ"ל סיטיבנק ישראל. לדברי קורני, "לא היינו ממליצים להשקיע את כל תיק ההשקעות במטבע הנאירה הניגרי, אבל אנחנו מאד מאמינים במטבע מכמה סיבות. הצמיחה בניגריה חיובית, וגם ראינו עלייה גדולה מאוד ביתרות המט"ח של המדינה, מה שייתן אפשרות לבנק המרכזי שם להוריד ריבית.

"בנוסף לכך, הצמיחה בניגריה מגיעה באופן מסורתי משני מקומות - מגזר החקלאות ומגזר הנפט. ב-2012 היה קשה בענף החקלאות בניגריה לאור פגעי מזג האוויר, אבל השנה אנחנו מאמינים שהמגזר יתאושש".

צילום: אי–פי

הדברים נאמרו בפאנל בנושא "ההשקעות החמות ל-2013" שנערך אמש במסגרת ועידת ההשקעות FXCMEXPO שערכה חברת המסחר בשוק ההון FXCM ישראל. הפאנל הונחה על ידי טל זהר, מנכ"ל FXCM ישראל והשתתפו בו נציגי הבנקים הבינלאומיים: סיטיבנק, מריל לינץ', UBS ורוטשילד.

קורני גם אמר כי "במחצית השנייה של 2012 ראינו משקיעים זרים רבים שהזרימו השקעות למטבע הניגרי, ונשארו שם. בדרך כלל בשווקים המתפתחים יש בעיה של נזילות במטבע, אבל השוק הזה הוכיח שהוא יכול להיות יציב ממה שהיה בעבר. לא מדובר בהשקעה של חלק גדול מתיק ההשקעות, אבל בהחלט מדובר במדינה שהרבה קרנות בעולם מתחילות לשים אחוז קטן מההשקעות שלהן שם. בשנים הבאות אפריקה הולכת להיות אחד המקומות החשובים ביותר להשקעה".

קובי פלר, מנהל ההשקעות שלUBS  ישראל, אמר בכנס כי "אין ספק ש-2012 היתה שנה לא מאפיינת. חווינו עליות כמעט בכל אפיקי ההשקעה. 2013 נהפכת להיות קשה יותר עבור מי שמעוניין להשיג תשואות ולשמר את ההון שלו. האלטרנטיבות שהיו בתחילת 2012 בשוק האג"ח לא קיימות יותר, כשהתשואות ירדו לרמות פחות מעניינות להשקעה. אחרי שנה כזו משקיעים נוטים להגדיל את הסיכון בתיק ההשקעות וצריך להיזהר מאד מכך". פלר מציין כי ב-UBS מעדיפים בשלב זה את ההשקעה בארה"ב על פני אזורים גיאוגרפיים אחרים, לאור הוודאות הגבוהה יחסית שקיימת בשוק זה לעומת שווקים אחרים בעולם. עוד אומר פלר כי בתחום המטבעות ההמלצה היא להשקעה בליש"ט על פני היורו, זאת לאחר הירידה האחרונה שספג המטבע הבריטי.

סיגל שפירא, מנהלת הבנקאות הפרטית של ישראל במריל לינץ', אמרה בכנס כי "כיום צריך לשמור על עין פקוחה לתנודתיות השוק, ולהתכונן אליה על ידי רכישת מוצרי אינפלציה או גידור. מבחינת שוק המניות אנחנו מעדיפים את השוק באסיה, מכמה סיבות. באזור יש אינפלציה מתונה יחסית, להבדיל ממדינות מתפתחות בדרום אמריקה למשל, וכמו כן יש גידול במעמד הביניים המתעשר באזור, שמהווה מנוע צמיחה משמעותי.  אנחנו צופים עלייה של 16% ברווחי החברות באסיה ב-2013, והתחזקות משמעותית של המטבעות ביבשת מול הדולר".

לגבי שוק המניות האמריקני אומרת שפירא כי במריל לינץ' ממליצים כרגע על מגזר הפיננסים, בין היתר לאור התייצבות שוק הדיור ושיפור בשוק העבודה. בשלב זה מזהירה שפירא מהשקעה באיגרות חוב, שכן "התחזית היא לצמיחה עולמית, ובמצב כזה אג"ח ממשלתיות של מדינות מפותחות שמתומחרות ביתר מסוכנות עבורנו". שפירא אומרת כי ההמלצה היא להפחית את הרכיב האג"חי בתיק ההשקעות לאור האפשרות לעלייה בריביות ועלייה באינפלציה.

"השקעות זה לא איסתא"

דורון כהן, המשנה למנכ"ל בנק רוטשילד ישראל, אומר בעניין זה כי "אנחנו לא רואים עליית ריבית משמעותית בעולם. אי אפשר להסיט כסף מהבסיס של תיקי ההשקעות, שהוא האג"ח, ולהגדיל את הסיכון. צריך לשמור על פרופיל הסיכון כל הזמן. אנחנו לא מתביישים לשבת על מזומן בתיקים. כסף עובד עבורך גם אם הוא נח לפעמים, תוך המתנה לתהליך מסוים של השוק".

כהן אומר כי הוא מתנגד לכל נושא האלוקציה הגיאוגרפית של ההשקעות. "השקעות זה לא איסתא. זה נכון שמדברים על ארה"ב ואם היא צומחת, אבל צריך לשים לב מה קורה ברמת החברות. חלק ניכר משיפור ברווחיות החברות נובע מתהליכי ההתייעלות בהוצאות כמו פיטורי עובדים של החברות, בעיקר בארה"ב. צריך לבחון כל חברה מהיכן מגיעה הרווחיות שלה, ואם כדאי להשקיע בה. באירופה למשל יש את האזורים הנוחים להשקעה כמו גרמניה ושווייץ, אבל ברמת החברות יש גם כאלה שמשקיעות בספרד ואזורים אחרים, שנמצאות ברמת אבסורד מבחינת התמחור שלהן".

כהן מציין כי אחת העסקות המעניינות יותר השנה היא מכירה בחסר (שורט) של הין, במקביל לקנייה של מדד מניות במדינה, זאת לאור ההערכה כי המטבע היפני צפוי להמשיך ולהיחלש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker